Kim bu metroda kitap okuyan deliler?

Geçen hafta Türkiye seçim telaşı içindeyken, Organize Deliler Hareketi “Bir Metro Kitap” etkinliğine imza attı. 4 vagonlu Kadıköy metrosunun 3 vagonunu kitaplarıyla birlikte dolduran gençler, kimisi koltukta, kimisi yerlerde, kimisi de ayakta yaslanarak yol boyunca kitap okudu. Kulağa inanılmaz geldiğinin farkındayız, ama gerçekleşti. Paris’te, Düsseldorf’ta, Viyana’da ve İstanbul’da metrolarda ve kamuya açık alanlarda aynı anda yüzlerce insan kitap okudu.

Bir gün metroya biniyorsunuz ve bir metro dolusu kitap okuyan gençle karşılaşıyorsunuz. Şaşırmaz mısınız? Ardından yüzünüzde umutlu bir gülümseme belirmez mi? Organize Deliler Hareketi zaten bu şaşkınlık ve gülümsemeyi yakalayarak farkındalığı artırmak için sıradışı işlere imza atmaya devam ediyor.

Organize Deliler Hareketi’nin temelde sıradışı işler yapma peşinde olan bir gençlik Hareketi olduğunu söyleyen kurucusu Yavuz Yiğit, temel gâyelerinin daha fazla gencin sosyal projelerle buluşmasını sağlamak olduğunu ifade ediyor. “Gençlerle çalışmalarımızda konferans bazlı etkinlikler yapmayı sevmiyoruz” diyen Yiğit, Şu anda mevcut sivil toplum örgütlerinin çoğunun yapılanmasının çok sıkıntılı olduğunu düşünüyor. Yiğit, “Gençlere asla ulaşamıyorlar. Yapılan araştırmalara göre gençlerin yüzde 95’i herhangi bir sivil toplum örgütüne üye değil. Üye olanlar da aktif değiller. Ama çocuklar niye sosyal medyalarda vakit geçiriyor diye ağlıyoruz. Ana sebebi sivil toplum örgütlerinin yeterince ilgi çekici olmaması. Biz biraz bununla başa çıkmaya çalışıyoruz” diyor.

“Dünyayı ancak deliler değiştirebilir” sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Hareketin kurucusu Yiğit, yaptıkları organizasyonları farklı şehir ve ülkelerde de hayata geçirdiklerini belirtiyor. “Organize Deliler akademisinde kulüp nasıl kurulur, proje nasıl yapılır, sosyal medya nasıl aktif kullanılır gibi dersler veriliyor ama bu derslerle aynı anda her hafta mutlaka bir görev veriliyor. ‘Metroda kitap okuma etkinliği’ bu görevlerden sadece bir tanesiydi.”

“Biz Organize Deliler yerimizde durmayı pek beceremiyoruz, sevmiyoruz da zaten” diyen Organize Delilerden Süheyla Mollavelioğlu, “Bir Metro Kitap” etkinliğini şu ifadelerle anlatıyor. “30 Mart Cumartesi İstanbul’da çılgın bir etkinliğe imza attık; ‘Okumak delice bir eylemdir’, bu yüzden ‘Deliler her yerde organize olabilir’ diyerek çıktığımız bu yolda kendimizi metro koltuklarında kitap okurken bulduk. Böylece 4 vagonlu Kadıköy metrosunun 3 vagonunu kitaplarımız ve biz doldurduk. Kimimiz koltuklarda, kimimiz yerlerde otururken bir kısmımız da ayakta yaslanarak yol boyunca kitap okuduk.”

Metroda kitap okuma görüntülerine alışkın olduğumuzu ama genelde birkaç kişinin kitap okuduğunu gördüğümüzü söyleyen Mollavelioğlu, “Metroya binen her insanın yüzündeki şaşkınlığı görmenizi çok isterdik. 3 vagon dolusu ‘deli’ kitap okuyordu. Dolayısıyla bu da insanları hem düşündürdü hem de mutlu etti. Tabi ki sadece kitap okumakla kalmadık, yanımızda getirdiğimiz ikinci kitaplarımızı bazen yanımızda oturan teyzelerimize, amcalarımıza, bazen de küçük bir çocuğa hediye ettik. Güzel bir farkındalık oluşturduğumuzu düşünüyorum. İnsanların yüzlerini güldürdük ve onlarla bol bol sohbet etme şansı yakaladık.

Projemizi Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na da açtık. Onlar da 3 farklı ülkede örgütlenip bize katıldılar ve böylece Avrupa’nın dört bir yanında kitap okuduk. Kulağa inanılmaz geldiğinin farkındayız, ama gerçekleşti. Paris’te, Düsseldorf’ta, Viyana’da ve İstanbul’da metrolarda ve kamuya açık alanlarda aynı anda yüzlerce insan kitap okudu.”

Benzer konular