İsrail hurması ‘Kudüs hurması’ yalanıyla satılıyor

Çarşı pazarda yine yeni bir Ramazan hareketliliği yaşanıyor. Geçmişte Ramazanlar, indirim ayı olurken, ne yazık ki günümüzde en çok da israf ve zamlarla gündeme geliyor. Bu da bize zenginleştikçe değerlerimizden uzaklaştığımızı gösteriyor. Öte yandan iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurma da bir başka gündem. Ancak bu kez fiyatıyla değil, İsrail hurmalarının “Kudüs hurması” yalanıyla satılması…

Hurmanın 4 bin dolayında çeşidi var. Hurma üretiminde Irak, Mısır, İran gibi ülkeler ilk sırayı alsa da, Türkiye’de daha çok Suudi Arabistan ve İsrail hurmaları satılıyor. İşin garibi, İsrail hurmalarına Kudüs hurması adını takan da pazardan çekilmek zorunda kalmış olan FETÖ’cü bir firmaydı.

‘Kudüs hurması’ diye bir tür yok

‘Kudüs hurması’ şeklinde bir hurma türü bulunmadığını kaydeden Gıda Hareketi yetkilileri, bu adla satılan hurmaların İsrail hurması olduğunu söylüyor. Elbette bunu söyleyen sadece onlar değil, hurma ithal eden herkes aynı görüşte. Son yıllarda Türkiye’de “Kudüs hurması” adıyla iri taneli İsrail hurmalarının pazarlandığını aktaran Gıda Hareketi, “Orijinal ambalajları incelendiğinizde ürünün, Kudüs’le alakasının olmadığını, bilakis Tel Aviv ürünü olduğunu görürsünüz. Literatürde “Kudüs hurması” adlı bir tür yok. Kudüs hurması adıyla satılan hurma “medjoul” isimli hurma türünün genetik yapısıyla oynanmış hâlidir. İsrail’in, genetik yapısıyla oynanmış hurmasının, “Kudüs Hurması” adıyla pazarlanması, Müslümanların aldatılmasına yönelik bir pazarlama oyunudur. Bu aslında hem bir İsrail oyunu, hem de ahlâkî sınır tanımayan sözde dindar bir yapının, Müslüman toplumun duygularını sömürmesidir” görüşünde.

İsrail Hurması medjoule de benzemiyor

Daha çok Ürdün’de yetişen Medjul (Medjoul) hurması, iri, etli ve lezzetli bir tür. Medjul’e benzerliği ile dikkat çeken İsrail hurması ise hem daha iri, hem de daha siyah. Genetik yapısı değiştirildiği bilinen İsrail hurmalarının özellikle Türkiye pazarında Kudüs ismiyle pazarlanması, bir nevi Müslümanlarla da alay.
Hile bitmiyor

Diğer bir hile ise İsrail’de yetişen “Dehri” adlı hurmanın da Güney Afrika menşeli imiş gibi etiketlenerek piyasaya sürülmesi. ‘Dehri’ veya genetiği değiştirilmiş medjul adlı İsrail hurmalarını alıp, bunlarla iftar edilmesinin, Filistin ve Kudüs davalarına ihanet olduğunu belirten uzmanlar, İsrail ürünleri ile iftar edilmesinin Müslümanlara yakışmadığını dile getiriyor.

‘Yahudiler bu hurmayı yemez’

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Hurma ithalatçısı, İsrail’in ürettiği GDO’lu ürünleri, kendi vatandaşlarına yedirmediğini söylüyor. “Kendi ürettikleri hurmaları, kendi vatandaşlarına yedirmeyenler, sadece Medine’de yetişen dünyanın en kaliteli hurması Acve’yi yiyorlar. Hadis-i Şerifteki günde 7 Acve yiyen kişinin her türlü zehre karşı korunduğu müjdesinin farkında olan Siyonistler, kendi bozuk hurmalarını Türkiye başta olmak üzere Müslüman ülkelere gönderirken, kendileri Acve yiyor. Bundan da mı ibret almayacağız?”

Glikozlu hurmaya dikkat!

Piyasanın bir başka sorunu ise mısır glikoz şurubu NBŞ’ye batırılarak tadı artırılan hurmalar. Özellikle kalitesiz ve ucuz hurmalar, yıkandıktan sonra glikoz şubuna batırılıp paketleniyor. Sonra da piyasaya sürülüyor.

Günlük kaç hurma yemeli?

Bol miktarda vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ içeren hurmalar oldukça besleyicidir. Diyabetlilerin dahi yiyebileceği hurmalar, yaş ve kuru olmak üzere çeşitli şekillerde piyasaya arz ediliyor. Dünyanın en benzersiz gıdası olan hurmadan günde bir avuç yani 7 adet hurma yemek, insanın pek çok temel besin ihtiyacını karşılıyor. Lifli gıda olması nedeniyle acıkmayı geciktirdiği gibi az yemeyi de sağlıyor. Hurmanın acve, mebrum, meşruk, sukkari, amber, sogay, safavi, berni, hudri, behri şeklinde uzayıp giden türleri var. Türkiye pazarında ise 50’den fazla tür bulunabiliyor.

Hurma tüketimve ithalatı

Suudi Arabistan, İsrail, İran, Filistin, Tunus, Irak, Cezayir gibi ülkelerden 2 milyon tondan fazla hurma ithal ediyoruz. İthalatta ilk sırayı Suudi Arabistan alırken, ikinci sırayı ne yazık ki İsrail alıyor. Bunları ise İran takip ediyor. 

 

Benzer konular