Yedi sualde: Güneş tutulması krizi

Güneş tutulmaları konusunda çeşitli inanışlar vardır. Hz Peygamber (s.a.v.)’de güneş tutulmasını Allah’ın ayetlerinden biri olarak beyan eder ve bu zaman diliminde 2 rekât küsuf namazı kılınmasını tavsiye eder. Nadir görülen güneş tutulması yaşandığı zamanlarda meydana gelen bazı siyasi ve sosyal hâdiseler her zaman çeşitli yorumlara neden olmuştur. 2 Temmuz’daki güneş tutulması na denk gelen bazı gelişmeler de herkesi alarma sevketti. İşte onlardan bazıları.

 

1- Güneş ne zaman tutuldu, nerelerde izlendi?

Yılın ikinci Güneş tutulması, 2 Temmuz 2019 günü geçekleşti. Tutulma, Pasifik Okyanusu ve Güney Amerika’nın güneyinden gözlendi. Tutulmanın yaşandığı anda çeşitli ülkelerden kriz haberleri birbirini izledi. Yaşananlar herkesi alarm durumuna sevketti.

2- Trump kriz mi geçirdi, başkan yardımcısı neden acil çağrıldı?

Sosyal medyada her ne kadar Trump’a benzeyen bir kişinin kanlar içinde fotoğrafı paylaşılsa da o kişinin Trump olmadığı kısa zaman sonra ortaya çıktı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da Trump’ın sağlık durumunun iyi olduğuna dair açıklamalar geldi.

Fox News’in son dakika olarak duyurduğu Mike Pence’in uçağının Washington’a acil dönüşüyle ilgili birçok çelişki mevcut. Pence’in sözcüsü ise başkan yardımcısının ülkeden hiç ayrılmadığına dair bir tweet attı ise de buna kimse inanmadı. O andan itibaren Trump’ı gören yok. Twitleri kimin attığı henüz belli değil. Trump’ın rahatsızlık geçirdiği, başkan yardımcısını bu yüzden geri çağırdığı da gelen haberler arasında.

3- Rus deniz altısına ne oldu?

Rus donanmasına ait bir araştırma denizaltısında yangın çıktı. 14 denizci dumandan zehirlenerek öldü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin önceden planlanan programını iptal ederek durumla ilgili bilgi almak üzere savunma bakanını makamına çağırdı. Gelişmenin kazadan çok Ruslara yönelik bir siyasi mesaj olduğu konuşuluyor.

4- AB Güvenlik Konseyi neden acil çağrıldı?

ABD başkan yardımcısı Mike Pence’in acil koduyla Washington’a indiği, Vladimir Putin’in savunma bakanını davet ettiği saatlerde Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi Brüksel’de acil olarak toplantıya çağrıldı. Buradaki hareketliliğin AB Komisyon Başkanlığı seçimleri için yaşandığı söylense de gerçek henüz tam olarak bilinmiyor.

5- Etiyopyalı Yahudiler neden isyan etti?

İsrail’in kuzeyindeki Kiryat Haim kentinde pazar günü görevli olmayan bir polisin açtığı ateş sonucu Etiyopya asıllı 19 yaşındaki İsrail vatandaşı Solomon Tekah’ın ölmesi ülke genelinde protestolara neden oldu. Yüze yakın polisin yaralandığı gösteriler hâlen devam ediyor.

6- Hawaii’de yanardağ hareketlendi mi?

Hawaii’deki dünyanın en büyük aktif yanardağlarından Mauna Loa’da alarm seviyesi yükseltildi. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), mart ayından bu yana yanardağ çevresinde istikrarlı deprem ve yüzeyde şişmeler tespit edildiğini duyurdu. Güneş tutulması yaşandığı gün gelişen hâdiselerden biri de buydu.

7- İsrail’de Yahudi gruplar zorunlu askerliğe isyan etti mi?

Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudiler, bir süredir ülke çapında düzenledikleri gösterilerle zorunlu askerlik hizmetini protesto ediyordu. Güneş tutulmasının yaşandığı gün yeniden sokaklara inen Haredilerin gösterileri sürüyor. İsrail polisi Etiopyalı kökenli Yahudilere uyguladığı sert politikayı, askere gitmek istemeyenlere de uyguluyor.

 

 

Benzer konular