7 soruda Pençe Harekatı

Türkiye, Kuzey Irak’taki stratejik terör hedeflerini kara operasyonuyla etkisizleştirmek amacıyla ‘Pençe’ adı verilen bir askerî harekât başlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesine düzenlediği operasyonla Zap ve Kandil’de terör örgütü PKK tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler havadan vuruluyor.

 

1- Pençe Harekatı nedir, ne zaman başladı?

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Mayıs 2019 günü öğle saatlerinde başlatılan harekatla terör örgütü PKK’nın bulunduğu hedefler imha ediliyor, sınırımızdan sızmalar engelleniyor.

2- Operasyon nereye düzenlendi?

Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesindeki PKK hedeflerine yönelik olarak düzenlendi.

3- Bu operasyonla hedeflenen ne?

Pençe operasyonuyla, aslında önceki sene başlatılan kararlılık operasyonu sürdürülüyor. PKK terör örgütünü Kandil’e doğru itip, uzun vadede Kandil’i kuşatarak ve Kuzey Irak sınırı boyunca teröristlerin geçişini engelleyecek güvenli bir bölge oluşturmak amaçlanıyor. Kısaca Kandil’den Türkiye’ye uzanan yol kapatılmış olacak.

4- Operasyonda yerli silahlarımız kullanılıyor mu?

Operasyonda ilk kez yerli silahımız ‘Bora’ füzesi kullanıldı.

5- Pençe harekatında hangi envanterler kullanıldı?

Fırtına obüsleriyle teröristlerin hedefleri ateşe tutuldu. Top atışlarının ardından bölgeye Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın savaş uçakları sevk edildi. Çeşitli ana jet üs komutanlıklarından kalkan savaş uçakları, belirlenen hedefleri ateş altına aldı. Hava harekatında tanker uçaklar da görev alırken, harekât SİHA ve İHA’larla da desteklendi.

6- Harekat, Afrin zaferinden bugüne devam eden bir süreç mi?

Geçen sene Zeytin Dalı harekâtının zafere ulaşmasının ardından, Kandil-Sincar hattını kesmeye yönelik operasyonda önemli bir ilerleme kaydedildi. Pençe harekâtı, Hakkâri’den başlatılan harekâtın devamı niteliğinde.

7- Hakurk neden önemli?

Hakurk, terör örgütü PKK’nın militanlarını Türkiye’ye göndermek üzere kullandığı bir üs. Yaz aylarına doğru örgütün yaz üstlenmesi olarak kullandığı bölge, Sincar ve Suriye’nin kuzeyindeki terör bölgelerine geçişte kritik bir konumda bulunuyor. Bu bölgeye düzenlenen operasyon, Fırat’ın doğusuna düzenlenecek olası bir operasyon için de önemli bir konumda.

Benzer konular