Kızılcahamam’da teşkilat sorgudan geçti

AK Parti, 31 Mart’tan sonra kendini sorguladığı Kızılcahamam kampında, nerede hata yapıp nerede eksiklikleri olduğunu değerlendirme imkânı buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kampta önce teşkilatı sorguladı, ardından şahısların üzerinde durarak yapılan yanlışları vurguladı. Seçimlerden sonra ortada bir zaferin olduğu, ancak bu zaferin yetmediği ve daha fazlasının alınması gerektiği teşkilata verilen ipuçlarıydı.

Kamuoyundan gelen talepler doğrultusunda teşkilatlar ve başkanlara bir dizi uyarılarda da bulunuldu. Bunların birçoğu sık sık dile getirilen mesajlar olsa da, her daim altı çizilerek okunacak mesajlar arasında. Bunlardan bazıları, “Mütevazı olun, adam kayırma gibi adımlardan uzak durun. Makam aracınızla gezerken eskorta dikkat edin. İş yaparken birilerini kayırmayın. Her kesime aynı hizmeti verin. Korumalarla gezmeyin. Kapılarınızı açık tutun. Kışkırtmalardan, provokasyonlardan ve karşı tarafa puan kazandıracak argümanlardan uzak durun. Vatandaşa tepeden bakmayın. Halktan biri olun. Halkınızla bütünleşin ve hiç kimseyi hiçbir zaman küçümsemeyin. Gururlu, kibirli olmayın” şeklindeydi.

İSTANBUL VE ANKARA’YA YENİ GÖREVLENDİRME

Her seçimin bir imtihan ve mücadele olduğunu vurgulayan Erdoğan, her seçimin ayrıca bir muhasebe vesilesi olduğunu da hatırlattı. Kampın öncelikli konusu elbette ki AK Parti’nin kazandığı ve kaybettiği belediyelerin muhasebesiydi. İstanbul ve Ankara özel olarak masaya yatırılıp, önemle üzerinde durulan konulardandı. İstanbul ve Ankara’da ezici çoğunluk AK Parti’nin olsa da bu iki şehrin yönetimi CHP’nin elinde. İlçelerin çoğunluğu Cumhur İttifakının elinde olmasına rağmen İstanbul ve Ankara’nın nasıl kaybedildiği kampta sorgulanan meselelerin başını çekti. Onun için İstanbul ve Ankara’ya AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı görevlendirildi. İstanbul’a İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, Ankara’ya da Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz görevlendirildi.

BİREBİR DİNLEDİ

Erdoğan, kamp boyunca 15 büyükşehir belediye başkanı başta olmak üzere il ve ilçe belediye başkanları ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi.

Muhataplarından bilgileri alan Erdoğan, planlı belediyecilik üzerine şu maddeleri sıraladı:

– Olmazsa olmazınız planlı belediyeciliktir.

– Yıllık ve 5 yıllık plan hazırlayın.
– Planınız yoksa rotası olmayan bir gemi gibi rastgele savrulmaya mahkûm olursunuz.

– Malî disiplin anlayışını ilke edinin.

– İsraf konusunda hassas davranın.

– Denetimin olmadığı bir yerde savurganlık, keyfilik ve diğer kötü alışkanlıklar kısa sürüde kendine zemin bulabilir.

PROJELERİ UZATMAYIN

Başkanlara vatandaşın hayatına dokunan projelerin üretilmesi istenen kampta, bütçelerin şeffaf olması ve yeni borçlanmaların yapılmaması konusunda da mesajlar verildi. Projelerden kasıt, vatandaşa dokunan ve onların refahını oluşturan projeler. Bu durumda eski projelerin bitirilmesi yönünde öncelik sırası belirlendi. Ancak burada da uçuk ve gösterişli projelerin tepkiyle karşılanabileceğine dikkat çekildi. Büyük projelerin yapımı esnasında vatandaşın hayatına en az zararın verilmesi ise bir başka hassasiyet noktasıydı. Uzayan, tamamlanamayan projelerin tepkiye dönüştüğüne de dikkat çekildi. Toplantıda başkanlara, “Bitmeyen projeler öncelikle bitirilsin. Ekonomik olarak daha uygun projeler tercih edilmeli” uyarıları yapıldı. Şehirlerdeki sıkıntılar konuşulurken, en büyük sıkıntılardan birinin otopark olduğu vurgulandı ve buna odaklanılması gerektiği konuşulan konular arasındaydı.
Belediye Başkanlarından istenilenler arasında, harcamalara dikkatli olunması ve tasarruf yapmaları noktasında hassasiyet gösterilmesi konusuydu. Özellikle belediye borçlarının yüksek olduğu yerlerde “yeni, büyük borçlara girilmemesi” istendi. Belediye bütçelerinin şeffaf bir şekilde vatandaşla paylaşılması ise önemli taleplerden biriydi.

Kentsel dönüşüm büyükşehir belediyelerinin en hassas konularından bir tanesidir. Bu yönde adımlar atılması ve bu adımlar atılırken de vatandaşların mağdur edilmemesinin önemi belirtildi. Şehirlerin tarihi yerlerindeki restorasyon ve kültürel yaşamın artırılmasına yönelik projeler de başkanlardan istenilen projeler arasında.

TEŞKİLAT ARASINDA YAŞANAN SIKINTI

Seçim döneminde aday ile teşkilatlar arasında yaşanan sıkıntılar çok konuşulmuştu. Kabuğa çekilmiş bir teşkilat istemediğini dile getiren Erdoğan, nerelerde nelerin döndüğünü, bunların hepsini bildiğini, ona göre teşkilatların adımlarını dikkatle atması yönünde uyarıda bulundu. Yeri geldiği zaman bunların hesabını da soracaklarını belirtti. AK Parti’yi bir dâvâ olarak görmelerinin istendiği kampta, bu dâvâya gönül verenlerin sır küpü içinde kendilerini de sıkı tutmaları istendi. Erdoğan, konuşmasında Kırşehir, Bayburt, Bolu, Karaman, Yozgat gibi illerden örnek vererek yaşanan sıkıntılara değindi.

İlçelerde yerel siyaset yaparak ilçeyi ya da ilin kaybedilmesine neden olan siyasileri kast ederek, bazı yerlerde vekiller ile belediye başkan adayı arasındaki tartışmanın ilde kaybetmeye neden olduğu yorumları öne çıktı. Bazı yerlerde ise teşkilat ile aday arasında sıkıntıların olduğu söyleniyor. Erdoğan bunun için derinlemesine çalışma yapıldığını söyledi.

Kampta AK Parti’nin 1071’den 2071’e ilham veren bir ruh olduğu ve kendisine hedef çizen bir oluşum olduğu vurgulanırken, 82 milyonun her bir ferdinin çatısı olmaya talip olduğu mesajı verildi. Bu kapsamda herkese kucak açtıklarını söyleyen Erdoğan, diğer partilere oy veren vatandaşlarla ilgili asla bir kırgınlık ve kızgınlığın söz konusu olmadığını beyan etti. Onun için “CHP yönetimi başkadır, CHP’ye oy veren vatandaşlarımız başkadır” cümlesini kullandı. Erdoğan, kızgın demiri soğutalım çağrısını bir kez daha tekrarlayarak ince bir noktaya dikkat çekti.

ŞAHSİ AJANDASI OLANA UYARI

Uzun yıllar iktidarda olan bir partinin çeşitli mensuplarının olması, bu mensupların da her birinin farklı ajandası olması doğal süreçlerden. “Ajanda” meselesi birçok partiliyi rahatsız ederken, Erdoğan, konuşmasında hareket içinde ajandası olanlara da mesaj göndermeyi ihmal etmedi. “Hiç kimsenin şahsi ajandası, Türkiye’nin ve artık kaderi ülkemizle bütünleşmiş olan AK Parti’nin misyonunun önüne geçemez” dedi. Erdoğan’ın bu mesajı, kulislerde bu eleştirileri dinlemeyip iş yaptığı çevreleri değiştirmeyen ve “ben yine kazanırım” diyenlere ve kendisini partiden üstün görenlere söylediği şeklinde yorumlandı.

EMANETİN EHLİNE VERİLMESİ

Erdoğan’ın Kızılcahamam’da verdiği mesajlardan biri de emanetin ehline verilmesi oldu. Değişimden bahseden Erdoğan şu mesajları iletti:

“Emanete sahip çıkmak kadar, emanetin hakkını vermek de önemlidir. Bunun için emanetin ehline verilmesini istiyoruz. Görev tevdi ettiğimiz her arkadaşımızın işini hakkıyla yapacağını varsayıyoruz. Bunu başaranların başımızın üzerinde yeri vardır. Ama kendisine tanınan fırsatı, verilen imkânı kullanamayanlar da hiç kusura bakmasınlar, nöbeti devretmeyi kabullenmek zorundadırlar. AK Parti kurulduğundan beri Meclis’ten bürokrasiye, teşkilatlardan belediyelere kadar her yerde bu nöbet değişimi yaşanmıştır, yaşanmaya da devam edecektir.”

Kampta ekonomiye yönelik önemli ipuçları da verildi. Erdoğan, önlerinde 4 yılı geçkin bir zaman içerisinde seçim olmadığını ve ağırlığı ekonomi ve güvenliğe vereceklerinin altını çizdi. Bunun için yapısal reformları bir bir hayata geçireceklerinin sinyalini veren Erdoğan’ın açıklaması, AK Parti’nin 2009 yılına kadar ekonomi alanında attığı adımların bir benzerine yönelik adımların gelebileceği şekilde yorumlandı.

BAKAN-BAŞKAN KAYNAŞMASI

Kampta belediye başkanları ile bakanlar da ayrı ayrı gruplar halinde toplantılar yaptı. Bakanlar ile başkanlar arasında kaynaşma niteliğinde gerçekleşen toplantılarda, Bakanlar, kendi şahsî telefonlarını başkanlara vererek, şehirlerinde yapılacak projeler ile ilgili desteklerini ilettiler. Bazı bakanlar, başkanlara malî disiplin konusunda uyarılarda bulunurken, bazı bakanlar uyuşturucu ile mücadelede başkanlardan destek istedi. Bazı bakanlar da turizm konusunda şehirlerde yapacakları yeni çalışmalar hakkında başkanları bilgilendirdi.

GENİŞ KATILIMLI DEĞERLENDİRME

Kabine üyelerinin de hazır olduğu toplantıya, Merkez Yürütme Kurulu, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, Kadın ve Gençlik Kolları, Merkez Yürütme Kurulu, İl başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, büyükşehir il, ilçe ve belde belediye başkanları, büyükşehir belediye meclis başkanvekilleri ile il genel meclis başkanları katıldı.

Benzer konular