Yedi sualde Muhammed Mursi

Mısır’ın tek meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, çıktığı mahkeme salonunda şehid edildi. Son firavun Sisi’nin darbesi sonrası 2 bin 175 gününü Mısır zindanlarında esir olarak geçiren Mursi, yaklaşık 6 yıldır cunta zulmüne karşı izzetli bir direniş sergiliyordu. Esir tutulduğu çilehanede kaldığı süre boyunca sağlığı iyice bozulan Cumhurbaşkanı Mursi’nin şehid edilme haberi Mısır, Türkiye ve Filistin başta olmak üzere tüm dünya Müslümanlarını hüzne gark etti. Şehid için Türkiye’deki tüm camilerde, Mescid-i Aksâ ve diğer ülkelerde gıyabi cenaze namazı kılındı.

1- Muhammed Mursi kimdir?

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır’ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Mısır’ın seçimle göreve gelen ilk ve son, ülke yönetiminin 5. Cumhurbaşkanı.

2- Müslüman Kardeşlerle ilişkisi nedir?

Mühendislik alanında profesör olan ve dekanlık yapan şehid Mursi, düşünce bakımından yakın olduğu Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) hareketine mensuptu. Müslüman Kardeşler’in yasal olarak seçime katılması mümkün olmadığı dönem parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. 2011 yılındaki Mısır Devrimi’ni destekledi. 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler’in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi’nin genel başkanı seçildi.

3- Ne zaman cumhurbaşkanı oldu?

25 Ocak 2011 Devrimi’nin ardından, Haziran 2012’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51,73’ünü alarak Mısır Cumhurbaşkanlığı görevine geldi. 24 Temmuz 2012’de Mursi’nin Cumhurbaşkanlığını kazandığı resmen açıklandı ve Mursi, 30 Temmuz günü yemin ederek görevine başladı.

4- Darbe neden yapıldı?

1 Temmuz 2013’de Mısır ordusu, 48 saat içerisinde ülkedeki siyasi krizin çözümlenmesi gerektiğini, aksi takdirde yönetime el koyacaklarını ilan etti. 3 Temmuz 2013 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, ABD ve AB ülkelerinin desteği ile son firavun lakaplı General Sisi önderliğinde Silahlı Kuvvetlerin askerî darbe yapması sonucu görevinden uzaklaştırıldı. Bizzat Mursi tarafından atanan Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi beraberinde askeri yetkililer, Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Kıpti Patriği Tavadros, Suud destekli Selefi Nur Partisi temsilcisi Muahmmaed Abdulaziz ve Muhammed Baradey, Cumhurbaşkanı Mursi’nin düşürüldüğü yönünde bir açıklama yayınladı. Darbenin gerçek nedeni ise Mursi’nin Filistin ve Katar ile görüşmesi, Gazze’ye açılan Refah sınır kapısını insanî amaçla açması.

5- Nasıl tutsak edildi ve mahkeme sürecinde neler yaşandı?

Mursi, 17 Haziran 2012’de Cumhurbaşkanı seçilmiş, 3 Temmuz 2013 tarihinde darbeyle görevinden alınmıştı. Sözde hakimler, Mursi’ye Hamas ve Katar’la yaptığı görüşmenin casusluk olduğu ithamını yöneltmişti. Bu rezil iddiayla kafes içinde yargılıyor ve esir tutuluyordu.

6- Mursi nerede ve nasıl öldü?

Hakkındaki casusluk suçlaması duruşması için hazır bulunduğu mahkeme salonunda bayılması sonucu hayatını kaybetti. Ölüm sebebi henüz netleşmezken duruşma anında kalp krizi geçirdiği ve bilincini kaybettiği öne sürülen iddialardan birkaçı. Ancak rejiminin doğal bir ölüm görüntüsü vererek Mursi’yi infaz ettiğinden kimse şüphe duymuyor.

7- Vasiyeti yerine getirildi mi?

Mursi köyüne defnedilmeyi vasiyet etse de rejim buna izin vermedi. Cenazesini aileye vermeyi de reddetti. Sabah güneş doğmadan avukatı Abdulmaksut ile oğulları ve kardeşlerinin katıldığı bir defin merasimiyle defnedildi. Defnine eşi sokulmadı. Asker doğduğu köyü ablukaya alarak gıyabi cenaze namazını engelledi.

Benzer konular