Bir devlet başkanından Mursi için gözyaşı

Mursi’nin ölüm haberini aldığında El Cezire’nin canlı yayınına bağlanan Tunus’un eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, sunucuya Mursi ile ilgili düşüncelerini aktarırken gözyaşlarına boğuldu. Muhammed Mursi’nin ölümünden sonra özellikle Arap dünyasındaki liderler arasındaki sessizlik tepki çekerken Merzuki’nin gözyaşları İslam dünyasının vicdanını derinden etkiledi. Uzun süre hapiste kalmış, Tunus devrimi sonrasında br dönem cumhurbaşkanlığı da yapan bu nedenle bir Arap darbe zindanın ne demek olduğunu bilen Merzu’nin gözyaşları aslında sadec Mursi için değil, aynı zamanda Arap zindanlarını anlatması bakımında da hayli yürek yakıcıydı.

 

Mursi’nin ölüm haberinin ardından El-Cezire televizyonlarının canlı yayına katılan Tunus’un eski Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki’nin gözyaşları dünya kamuoyunda gündemine oturdu. Mursi hakkında konuşan Merzuki, ‘‘Allah şehadetini kabul etsin. Allah halkına sunduklarından ve gösterdiğin sabırdan razı olsun. Allah seni ve bizi affetsin. Biz senin için daha fazlasını yapamadık. Yedi yıl boyunca yaşadığı işkence ve acıları hayal ediyorum…’’ dedikten sonra gözyaşlarına boğulan Merzuki dünyanın vicdanı oldu.

İzleyiciler gibi sunucu’da duydulandıran Merzuki, Mursi ile uzun süredir arkadaştı. Merzuki, katıldığı yayınlar ve verdiği röportajlarda Mursi’nin cinayete kurban gittiğini söyledi.

AA’ya verdiği röportajında “Mursi ve ben, halkın isteğiyle devlet başkanı olan bir nesilden geliyoruz ve biz yabancılara bağlı değiliz. Mursi’nin vefatı, Mısır’da askeri müdahalelerle değil, halkın iradesiyle (cumhurbaşkanlığı görevine) gelen ve yabancıların desteğini değil, halkın desteğini alan liderlerin ortaya çıkma konusundaki umudun ölmesidir” ifadesini kullandı.

Mursi’nin ölümü sonrası sessizliğe gömülen Arap dünyasının tavrına da değinen Merzuki, Arap Baharı’nın bitmediğini, ikinci dalganın Cezayir ve Sudan’da yaşandığını ve üçüncü dalganın da Mısır’da meydana gelebileceğini belirtti. Merzuki, Arap ülkelerinde eski siyasi sistemler yerine yeni demokratik sistemler inşa edilene kadar Arap baharı dalgalarının devam edeceğini söyledi.

Mısır’da 2013’teki darbeden sonra ekonomik sorunların ve fakirlerin arttığını, ülkede özgürlüklerin kısıtlandığı ve ülkenin millî bağımsızlığını kaybettiğini anlatan Merzuki, “Cumhurbaşkanı Mursi’nin Sisi rejimi tarafından öldürülme şekli, (Arap ülkelerinde ve Mısır’da) hüsran ve öfke duygularını artıracak. Bir gün bunun bedeli ödenecek. Cezayir ve Sudan’da olanları hatırlayın. ‘Diktatörlükte son 15 dakikaya kadar her şey yolundadır’ sözünü hatırda tutmalı. Sisi, her şeyin iyi gittiği görüntüsü verebilir ancak her şey bir anda çökebilir” dedi.
Daha önce İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu’nda da yer alan Merzuki, Erdoğan’ın tavrının önemli olduğunu belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutumunu tebrik ediyorum. Erdoğan bir devlet başkanının nasıl olması gerektiğini gösterdi” diye konuştu.

Benzer konular