Şehadetle ilgili dünya ne tepki verdi?

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, mahkeme salonunda şehid olmasına ilişkin bazı Arap ülkeleri ile İslam dünyasından taziye mesajları geldi. Avrupa ise büyük bir sessizliğe büründü. Suudi Arabistan ise taziye yayınlamak yerine Müslüman Kardeşler hakkında hakaretâmiz ifadeler kullanmayı tercih etti.

 

‘MURSİ, NUR İÇİNDE YAT’

Nur el-Hüseyin
Ürdün’ün eski Kraliçesi
“Mısır’ın dem+okratik yollarla seçilmiş ilk ve tek cumhurbaşkanı Mursi, nur içinde yat!”

‘HAK ÜZERE VEFAT ETTİ’

Muhammed ed-Dellal
Kuveyt Meclisi Başkan Yardımcısı
“Meşru bir şekilde demokratik yollarla seçilen Mısır’ın ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye Allah gani gani rahmet eylesin. Allah katında onun hak üzere ve sabır içinde vefat ettiğine inanıyoruz. Cenab-ı Allah’tan onu aziz kullarının yanında cennetine kabul etmesini, ailesinin ve sevdiklerinin ecrini artırmasını niyaz ederiz.”

‘GÖKLERİN ADALETİNE İNTİKAL ETTİ’

Halid el-Mişri
Libya’daki Devlet Yüksek Konseyi Başkanı
“Suikast, meşru yönetime darbeyle başladı sonra tecrit hücresi ve son olarak da tedavi dâhil en temel hakların mahrumiyetiyle neticelendi. Mursi, bu dünyanın adaletinden, yer yüzü ve göklerin adaletine intikal etti. Allah rahmet eylesin!”

‘BU BİR CİNAYETTİR’

Munsif el-Merzuki
Tunus’un eski Cumhurbaşkanı
“Mursi’nin vefatından sorumlu olanların işkenceyle cinayetten hukuk önünde hesap vermesi gerekiyor. Mursi doğal nedenlerden ölmedi. Mursi’nin, psikolojik ve fiziksel olarak öldürülmek istendiğini düşünüyorum ve bu başarıldı. Mursi 6 yıl dayanabildi. Benim için bu bir cinayettir.”

‘ONUN ŞEHADETİ DEVRİMCİ BİR ÖFKEYE DÖNÜŞECEK’

Şeyh Kemal El-Hatib
Filistin 1948 İslami Hareketi
Başkan Yardımcısı
“Tüm umudum ve ricam Muhammed Mursi’nin şehadetinin, ABD ve İsrail’in uşağı Es-Sisi’ye haddini verecek devrimci bir öfkeye dönüşmesidir. Seni devrimciler ve gelecek nesiller unutmayacak.”

‘ONUN HAYATI DARBECİLERDEN UZUN OLACAK’

Muhammed Ammari
Libya Başkanlık Konseyi Üyesi
“Şehit Mursi’nin hayatı onu hapsedenlerden daha uzun olacak.”

‘MAZLUM BİR CUMHURBAŞKANIYDI’

Abdurrezzak Mukri
Cezayir Barış Toplumu Hareketi lideri
“Meşru Cumhurbaşkanı Mursi’nin ailesi, Hürriyet ve Adalet Partisi’ndeki kardeşleri, Mısır halkına başsağlığı diliyoruz. Mısır’ın mazlum ve meşru cumhurbaşkanına Allah’tan rahmet diliyoruz.”

‘ÇOK ÜZÜLDÜK’

Şeyh Temim bin Hamed Al Sani
Katar Emiri
“Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi’nin âni ölüm haberini son derece üzüntüyle karşıladık. Ailesi ve kardeş Mısır halkına başsağlığı diliyoruz. Allah’tan geldik. Allah’a döneceğiz.”

‘HAKLARIN ZAYİ OLMAYACAĞI BİR YERE GİTTİ’

Ali Karadaği
Dünya Müslüman Alimler Birliği
Genel Sekreteri
“Mursi ölmedi! Azgın bir grup tarafından yavaş yavaş öldürüldü. Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. Hakların zayi olmayacağı bir yere gitti. Kendisine zulmedenleri ve katillerini kudretli ve güçlü olan Allah’a şikâyet edecek.”

‘ÇOK ÜZGÜNÜM’

Wan Azizah Wan İsmail
Malezya Başbakan Yardımcısı
“Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş beşinci cumhurbaşkanı Mursi’nin vefatından ötürü çok üzgünüm.”

‘ALLAH RAHMET EYLESİN’

Muhammed el-Baradey
Mısır eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı
“Dr. Muhammed Mursi’ye Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır ve dayanma gücü versin.”

 

‘ALLAH’IM ONU ŞEHİD BİR KUL OLARAK KABUL ET’

Yusuf el-Karadavi
Dünya Müslüman Alimler Birliğinin eski başkanı
“Mursi, sabrederek ve maruz kaldığı sıkıntıların karşılığını Allah’tan bekleyerek vefat etti. Allah’ım onu razı olduğun ve senden razı olan şehit bir kulun olarak kabul et.”

 

‘MISIR’IN EN MÜMTAZ ŞAHSETLERİNDENDİ’

Raşid el-Gannuşi
Tunus Nahda Hareketi lideri
“Mursi, Mısır’ın en mümtaz şahsiyetlerindendi ve Mısır’ın adil ve özgür seçimleriyle Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti. Bu acı verici hadise Mısır’da acı çeken binlerce siyasi tutuklunun çilesine son vermek, onları serbest bırakmak ve demokratik bir siyasi hayat için farklı taraflar arasında diyaloğun başlaması adına bir çağrı olabilir.”

 

‘RAHMET DİLERİM’

Abdulilah Bankiran
Fas eski Başbakanı
“Allah’tan rahmet Mursi’nin ailesine başsağlığı dilerim.”

‘ÜZÜCÜ BİR GÜN
Muna Bintiddey
Moritanya Demokratik Güçler Birliği Partisi
“Gerçekten üzücü bir gün. Seçilmiş bir cumhurbaşkanına darbe yapılıyor, hapse atılıyor ve hapiste ölüyor. Tüm özgürler kahrolmanın sıkıntısını ve zulmün acısını hissetmektedir.”

‘MISIR HALKININ BAŞI SAĞ OLSUN’
Gazze’deki Filistinli Alimler Birliği
“Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı dolayısıyla İslam ve Arap dünyası, Filistin halkı, kardeş Mısır halkının başı sağ olsun.”

‘ASRIN ZÂLİMLERİNE DİK DURDU’

İslâmî Anayasa Hareketi (HADES)
Kuveyt Müslüman Kardeşler Teşkilatı
“İslami Anayasa Hareketi, Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin hayatını kaybetmesi dolayısıyla Mısır halkına, İslam ümmetine ve tüm özgürlük yanlılarına taziyelerini sunuyor. Cumhurbaşkanı Mursi, doğuda ve batıdaki asrın zalimlerine karşı dik duruşun sembolü oldu. Onur, izzet ve dik duruşun manasını bilen tüm özgür halkların hafızasında daima kalacaktır.”

 

‘KUDÜS VE MESCİD-İ AKSÂ’NIN HÂMİSİYDİ’

HAMAS
“Allah’ın yazdığı kadere tam bir rıza göstererek, kardeş Mısır’a ve halkına, tüm İslam alemine başsağlığı diliyoruz. Mursi, milletvekili olduğu zamandan bu yana Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı savunmak için çok şey yaptı.”

 

Benzer konular