Mursi’nin şehadetine Türkiye ne dedi?

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin çıkarıldığı mahkemede tutukluyken şehid olmasına yönelik ilk ve en etkileyici tepki Türkiye’den geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çağrısı ile Türkiye’deki tüm camilerde gıyabî cenaze namazı kılındı. Fatih Camiinde ifa edilen cenaze namasına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Namaz sonrası konuşan Erdoğan, “Muhammed Mursi’nin ölümü normal bir ölüm değildir. Mursi’nin ölümü kesinlikle şaibelidir ve biz bunun da takipçisi olacağız, Mısır hesap verecektir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı
Recep Tayyip Erdoğan:

Mısır’ın yargılanması
için gereken
ne varsa yapacağız!

İdam cezasına çarptırılan Mursi’nin mahkeme salonunda son nefesini vermesi âdeta kendisine ve halkına yapılan zulmün sembolüdür. Mursi inandığı dava uğruna verdiği mücadele sırasında hayatını kaybeden bir şehittir, tarih şehadetine yol açan zalimleri asla unutmayacaktır.

Mursi, eceliyle değil öldürülmüştür. Muhammed Mursi, mahkeme salonunda 20 dakika yerde maalesef çırpınıyor. Orada yetkililer Mursi’ye müdahale etmiyorlar. Bizlere hak, hukuk, özgürlük dersleri verenler Mısır halkının özgür iradesiyle yüzde 52 oyla seçtiği cumhurbaşkanının, darbe mahkemelerinde ölümüne sessiz kalsa da biz, sessiz kalamayız. Merhum Cemal Kaşıkçı cinayetinin unutulmasına nasıl rıza göstermemişsek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin dramının da birileri tarafından unutturulmasına asla izin vermeyeceğiz. Uluslararası hukukun verdiği imkanları sonuna kadar kullanarak, meselenin aydınlığa kavuşturulması için mücadele edeceğiz. Bununla ilgili süreci takip edeceğiz. Uluslararası mahkemelerde Mısır’ın yargılanması için gereken ne varsa yapacağız. İslam İşbirliği Teşkilatı’nı göreve davet ediyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da gerekeni yapması şarttır.

Bugün de şüpheleri bir kenara koyuyorum emr-i hak vaki olmak suretiyle şehit oldu. Rabbim inşallah sevgili habibiyle beraber haşreylesin. Dualarımız onunla beraber. Tüm onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerimizin başı sağ olsun, Mısır halkının başı sağ olsun, ailesinin başı sağ olsun Allah rahmet eylesin.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı
Fuat Oktay:

Tarih, Mursi’yi de ona bu zulmü yapanları da unutmayacak!

Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda şehadet haberini derin üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Tarih, Mursi’nin milleti için yaptıklarını da ona bu zulmü yapanları da unutmayacak.

TBMM Başkanı
Mustafa Şentop:

Mücadelesi sonrakilere rehberlik edecek!

Mısır halkının, İslam dünyasının ve ezilen milletlerin başı sağ olsun. İnanıyorum ki, mücadelesi ve hayatı kendisinden sonrakilere rehberlik edecektir.

AK Parti Genel Başkanvekili
Numan Kurtulmuş:

Serdar-ı Şüheda
Hz. Hamza ve Hz. Ali’ye komşu eylesin!

Mısır halkının helal oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin şehadetini Rabbim kabul etsin. Serdar-ı Şüheda Hz. Hamza, Hz. Ali ve Hz. Hüseyin’e komşu eylesin. Mısır halkının ve ümmetin başı sağ olsun.

 

İçişleri Bakanı
Süleyman Soylu:

Rabia Meydanı’nın çocuklarına baş sağlığı diliyorum!

Demokrasi mücadelesi, hak arama mücadelesi, mazlumun zulme karşı mücadelesi bugün bir şehid daha verdi. Elbette başkaları da olacak ama hiçbiri, asla unutulmayacak. Muhammed Mursi’ye Cenab-ı Hak’tan rahmet, Rabia Meydanı’nın çocuklarına baş sağlığı diliyorum.

Dışişleri Bakanı
Mevlüt Çavuşoğlu:

Ümmet
dik duruşunu unutmayacak!

“Darbe onu iktidardan uzaklaştırdı, ancak hatırası gönüllerimizden silinmeyecek. Ümmet dik duruşunu unutmayacak. Mekanın cennet olsun.

 

AK Parti sözcüsü
Ömer Çelik:

Mursi’nin naaşından korkuyorlar

Darbecilerin ellerinde en acımasız araçlar ve yöntemler var. Ama Mursi’nin naaşından korkuyorlar. Onurlu olanın cansız bedeni bile cesaret abidesidir. Onursuz olanlar ise ellerinde ölüm makineleriyle gezen yaşayan ölülerdir.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

Bu zulüm ve
katliamın failleri bunun hesabını verecek!

Mısır halkının seçimle işbaşına getirdiği ve kanlı bir darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Bu zulüm ve katliamın failleri bunun hesabını er ya da geç bu dünyada da ahirette de verecektir.

 

Saadet Partisi lideri
Temel Karamollaoğlu:

Örnek bir şahsiyet olarak tarihe geçecek

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda vefat etmiş olduğunu büyük bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. İnanıyorum ki Muhammed Mursi tavizsiz duruşu, hayatı ve mücadelesi ile tarihe örnek bir şahsiyet olarak geçecek, her daim gelecek nesillere rehber olacaktır. Bu vesile ile merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, Mısır halkına ve bütün İslam dünyasına başsağlığı diliyorum.

CHP lideri
Kemal Kılıçdaroğlu:

Bu defin şeklini inançlarımız, ahlâkî açısından da doğru bulmuyorum

Muhammed Mursi’ye yapılan darbenin yanında yer alan Kılıçdaroğlu, o gün İhvan’ı terörist olarak işaret etmişti. CHP lideri Mursi’nin vefatı üzerine şu sözleri sarf etti. “Mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyoruz. Gönül isterdi ki, Muhammed Mursi bir cumhurbaşkanı çerçevesinde bir törenle defnedilsin. Gizli, acele, sadece ailesine haber verilerek defin işlemleri yapıldı. Bunu demokrasi kültürümüz, inançlarımız, ahlak açısından da doğru bulmadığımı ifade etmek isterim.”

Uluslararası
Rabia Platformu:

Milleti için kendisini feda etmiştir!

Uluslararası Rabia Platformu’nun Mursi’nin şehadeti ile ilgili yaptığı açıklamasında, Cumhurbaşkanı olan Mursi’ye Allah’tan rahmet, merhumun ailesine, Mısır halkına ve tüm İslam dünyasına başsağlığı diledi.

Rabia Platformu’nun açıklaması şöyle: “Mursi, Mısır halkının emanetini şehit olana kadar savunmuş, dik durmuş, darbecilere asla boyun eğmemiş, teslim olmamıştır. Onun bu onurlu ve asil duruşu asla unutulmayacaktır. Merhum Mursi, darbecilere her fırsatta hakkı ve hakikati haykırmış, milleti için kendisini feda etmiştir. Darbecilere destek veren sözde demokrasi savunucusu birtakım ülkelerin aksine Türkiye daima Mısır halkının yanında ve darbecilerin karşısında tavır almıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başından beri her zeminde bu mücadeleyi yapmış, darbecilere ve destekçilerine karşı tavrını açıkça dile getirmiştir.

Ona bu zulmü yapan ve ölümüne sebep olan darbeciler henüz hesabı sorulmayan binlerce kişinin katledilmesinden de birinci derecede sorumludurlar. Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye 3 Temmuz 2013’te darbe yapanlar kadar bu darbeyi destekleyen başta ABD ve AB üyesi ülkeler ve halkların iradesini hiçe sayan bazı İslam ülkeleri olmak üzere tüm hükümetler de darbe rejiminin cinayetlerinin ve zulmünün ortağıdırlar. Darbeciler, darbeye açıktan destek verenler ve sessiz kalanlar insanlık vicdanında mahkum olmuşlardır.”

Benzer konular