Türk gazeteciler ağızlarını ve burunlarını yabancı gazeteciler gözlerini ve kulaklarını kapatıyor

Suriye’de devam eden savaşa ve Türkiye’deki göçmen sorununa Avrupa’nın gerçekte nasıl baktığını en net şekilde anlamak için bir kapıyı açmak yetti. Açılan o kapıdan sıkılan gazları, atılan bombaları ve kurşunları, günlerdir bölgede habercilik yapan gazetecilere sorduk. Ortaya koydukları manzara artık bizi şaşırtmasa da, bir kez daha batının insanlığı açısından umutsuzluğa sevk etti. Aylan bebek için ağlayan Avrupa basını, kendi topraklarına girmesini engellemek için gerekirse tüm Aylanların öldürülmesine dünden hazır. Ve tabii sonra arkasından sahte göz yaşları dökmeye.

Türkiye, İdlib’de 34 şehit verdiğimiz gece, göçmenler için Avrupa kapılarını açma kararı aldı. O günden bu yana 150 bine yakın göçmen Yunanistan’a geçerek yeni bir hayat arayışına başladı. Ama onları bu arayışın daha başında batının karanlık yüzü karşıladı. Suriye’de, Afganistan’da, Afrika’da savaştan kaçan göçmenler, Türkiye’deki misafirlikten sonra bu kez Avrupa’ya girebilmek için kendilerini bir savaşın içinde buldu.

27 Şubat gecesinden bu yana devam eden bu savaşı, Yunanistan sınırında ve Ege Denizi’nde görev yapan gazetecilere sorduk. Kameraların görmediği, ekranlarda anlatılmayan şeyleri, gazeteci ve insanlık dramına şahit olan bir insan olarak onlardan dinledik:

Yeni sayımızda!

Benzer konular