Süleymani’nin intikamı nerede alınacak?

Kasım Süleymani’nin öldürülmesine mukabil ABD üslerine gerçekleştirilen füze saldırıları İran kamuoyu için ikna edici bir cevap değil. Daha sarsıcı misillemeler için oluşan yüksek beklentinin arkasında İranlı yetkililerin verdiği ‘Trump’ın öldürülmesi’ ve ‘ABD’nin Ortadoğu’dan çıkarılması’ gibi Trump’ın öldürülmesi’ ve ‘ABD’nin Ortadoğu’dan çıkarılması’ gibi intikam vaatleri etkili oldu.

İran’ın olası misillemeler için temel ölçüsü, savaşın İran topraklarına taşınmamasıdır diyebiliriz. Ali Hamaney, ‘muhtemel’ bir savaşın İran topraklarına çekilmemesi için özel bir çaba sarf edecektir. Hamaney, Suriye’deki müdahalelerini de “Eğer Halep ya da Şam’da olmasaydık düşmanla Hamedan ve Kirmanşah’ta savaşırdık” şeklinde izah etmişti. Öte yandan İran’ın içinde bulunduğu ekonomik dar boğaz ve buna tepki olarak başlayıp rejim aleyhtarı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran yönetimi için gerginliğin ülke topraklarına çekilmemesi hassasiyetine yönelik bir başka sebep.

İç dengeleri de gözeten İran’ın, vekil örgütler üzerinden ABD’yi hedef alması gibi bir beklenti söz konusu. Gerilimin tırmanması halinde Irak başta olmak üzere Lübnan, Yemen, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde varlık gösteren İran yanlısı gruplar etkinlik gösterecektir. Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı General Ali Hacızade’nin ABD üslerine yapılan saldırıya ilişkin düzenlediği bilgilendirme toplantısını Hizbullah, Ensarullah, Haşdi Şabi, Fatimiyyun ve Zeynebiyyun bayrakları önünde yapması bu ihtimali teyit eden bir mesaj adeta.

Yeni sayımızda!

Benzer konular