Soros 24 Haziran’ı bekliyor

Batı dünyası, 24 Haziran seçimlerini fırsat bilerek Türkiye’ye ilişkin planlarını hayata geçirmek için her yolu deniyor. Erdoğan’sız bir Türkiye için ellerinden geleni yapan dış güçler, yaklaşan seçimler üzerinden yeni bir plan ortaya koyma çabasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Muhalefetin bu ülkede Soros’ları çoktur ve bunlar sadece içerden değil, aynı zamanda dışardan destekli Soros’lardır. Bunların kim olduklarını hangi kaynaklardan beslendiklerini iyi biliyoruz” ifadeleriyle birlikte siyasette Soros tartışmaları başladı. 15 Temmuz işgal girişimiyle istedikleri neticeyi alamayan Batı, 24 Haziran seçimlerini Soros’un renkli devrimlerine dönüştürmek için yeni planlarını muhalefet üzerinden devreye soktu.

Türk halkı, 24 Haziran’da tarihinin en kritik seçimlerinden birini yapacak. Türkiye siyasetini dizayn etme arayışında olan Batı dünyası ise bu seçimleri yeni bir fırsat olarak görüyor. AK Parti ve MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı”nın karşısındaki cephe, bu ittifakın adayı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığında birleşmeyi amaçlıyor.

Kurye bekliyordu

AK Parti ve MHP 24 Haziran seçimine hazırlanırken, “hodri meydan” diyerek erken seçim nidaları atan muhalefet bu seçime hazırlıksız yakalandı. Türkiye’yi sindirme hesabı yapan tüm odaklar ve onların işbirlikçisi FETÖ, amaçlarını başını CHP’nin çektiği muhalefet partileri üzerinden hayata geçirmek için devreye girdi. Muhalefetin ilk amacı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday oluşturmaktı. Bunun önderliğini de ana muhalefet partisi CHP yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığına kimi aday göstereceğini açıklamak için “kurye” ile gelecek ismi bekliyordu.

Altın Köşk’te adaylık görüşmesi

“Partimizin adayını Parti Meclisi belirler” diyen Kılıçdaroğlu, 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday arayışı içerisindeyken, ABD’den gelen ve Neocon’cu olarak tanımlanan Ali Rıza Bozkurt ile görüştü. Bozkurt, Kılıçdaroğlu’nu Ankara Bilkent’te “Altın Köşk” olarak bilinen evinde akşam yemeğinde ağırladı. CHP lideri, eski ABD Başkanı George Bush’un seçim kampanyasını yürüten ve dünya Mason localarının gözde siması olan Bozkurt ile görüşmesinden birkaç gün sonra partisinin adayını açıkladı. FETÖ’nün yayın organlarına da sık sık röportaj veren Bozkurt’la görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdi. Ana Muhalefet lideri, 24 Haziran seçimleri için de bu şekilde kendisine verilecek ismi bekledi.

Ser verip sır vermediler

Seçime günler kala Ankara’da siyasi trafik baş döndürücü bir hız kazandı. CHP-İYİ Parti- Saadet Partisi ve Demokrat Parti arasında hem liderler hem de genel başkan yardımcıları düzeyinde görüşmeler yapıldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığına 100 bin imza ile aday olacağını açıklarken, diğer partiler adayları hakkında ser verip sır vermediler.

Emanet vekillerle grup oluşturuldu

En çok görüşme Kılıçdaroğlu ve Akşener arasında yaşandı. Bu görüşmeler süreç içerisinde yapılan pazarlığı da ortaya koydu. Görüşmeler sırasında Ankara’da sürpriz bir gelişme de yaşandı. Akşener’in adaylığını açıklamasına rağmen Kılıçdaroğlu, flaş bir hamleyle partisinden 15 milletvekilini istifa ettirerek İYİ Parti’ye verdi. Böylelikle TBMM’de 5 milletvekili olan İYİ Parti 15 emanet vekille beraber Meclis’te grup oluşturabildi.

Sır pazarlık Gülek’in evinde

Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesine partililer anlam vermezken gelişmenin sır perdesi çok geçmeden aralandı. Kılıçdaroğlu ve Akşener pazarlığı, CHP’nin meşhur genel sekreteri, Türkiye’deki Mason yapılanmasının önde gelen ismi, Fetullah Gülen’i 1960’lı yıllardan ölünceye kadar kollayıp koruyan Kasım Gülek’in kızı Tayyibe Gülek’in İstanbul’daki evinde gerçekleşti. Gülek’in bu buluşmada ABD ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatlarını iki lidere ilettiği iddiaları Ankara kulislerine bomba gibi düştü.

ABD’de büyüyen Tayyibe Gülek’i yetiştiren teyzesi Aylin Radomisli, ABD ordusunda çalışan bir subaydı. Aylin Radomisli, Fetullah Gülen’in ABD’ye yerleşmesine yardım eden isimler arasında.

Kılıçdaroğlu ve Akşener, Gülek’in evindeki randevularının ardından 1977’deki Güneş Motel rezaletini aratmayacak anlaşma için gizli adrese geçti. İkili, İstanbul’da bir otelde ittifak görüşmelerine son şeklini verdi. Bu sır pazarlık Türk siyaset tarihine 41 yıl sonra “Yeni Güneş Motel” vakası olarak girdi.

Gül ile görüşme

Akşener, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden önce de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İstanbul’daki çalışma ofisinde bir araya geldi. Bu görüşmenin ortaya çıkmasının ardından Gül’ün de adı kulislerde konuşulmaya başlandı.

Muhalefet cephesinde aday arayışları devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Muhalefetin bu ülkede Soros’ları çoktur ve bunlar sadece içerden değil, aynı zamanda dışardan destekli Soros’lardır. Bunların kim olduklarını hangi kaynaklardan beslendiklerini iyi biliyoruz” ifadeleriyle birlikte siyasette “Soros” tartışmaları başladı. Bu tartışmalara paralel olarak, on binlerce Euro’luk maaşlarını bırakarak “siyaset yapma” bahanesiyle başkentte parti parti gezen bazı isimler meydana indi.

Muhalefete Soros finansı

15 Temmuz işgal girişimiyle istedikleri neticeyi alamayan ve deşifre olan dış güçler, 24 Haziran seçimlerini renkli devrime dönüştürmek için yeni planlarını bu süreçte devreye soktu. Yüksek maaşlarla çalıştırdıkları elemanlarını devreye sokan “içerdeki ve dışarıdaki Soroslar”, hem muhalefeti hem de bu süreçte planladığı kaosu finanse etme peşinde. Bu isimlerin gerçekten siyaset için mi yoksa adaylık bahanesiyle partilere nüfuz etmek için mi gedikleri, milletvekili aday listelerin açıklanmasıyla belli olacak. Soros’un CEO’larının, bir parti yerine Erdoğan karşıtı tüm partilerle temasta olması şüphe uyandırıyor. Bu isimlerin sadece muhalif partilerle değil, aktif siyasette yer almayan birçok muhalif isimle de temas halinde olduğu biliniyor.

Sivil darbelerin başrol oyuncusu

Erdoğan’ın açıklamaları, akıllara yeniden “Soros nedir?” sorusunu getirdi. Dünyanın sayılı zenginlerinden Yahudi asıllı ABD vatandaşı Geogre Soros, ülke ekonomilerini etkileyecek kadar büyük bir maddi güce sahip. Yahudi sermayesinin bir kısmına da yön veren Soros’u dünya, finans spekülatörlüğüyle ve açıkça destek verdiği “sivil” darbelerle tanıyor. Soros, Ukrayna’daki Turuncu Devrim ile Gürcistan Devrimini yapan isim olarak biliniyor. Bu ülkelerdeki sivil toplum yapılarını finanse ederek mevcut hükümetleri deviren Soros, Arap Baharı’nda da başroldeydi. Türkiye’de de aktif olduğu bilinen Soros, kurduğu Açık Toplum Enstitüsü üzerinden birçok protesto ve gösterinin finansörü oldu. Soros, aynı zamanda Gezi kalkışmasının perde arkasında yer alan isimlerdendi.

Sonuç alınamamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı tek aday çıkarılması için başlatılan çatı ittifakının çökmesiyle beraber, muhalefet cephesi de milletvekilliği seçimlerinde ittifak çalışmalarına başladı. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi arasında yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamamıştı. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Akşener ziyareti 17 dakika, Kılıçdaroğlu ziyareti ise 20 dakikada bitmiş, görüşmelerden sonuç alınamamıştı.

İttifak öldü yorumları

Bu görüşmelerde, milletvekili seçimlerinde yapılması planlanan ittifakın konuşulduğu, ancak tarafların isteklerinin farklı olması nedeniyle milletvekili seçimlerinde de ittifakın rafa kalktığı değerlendirmeleri yapılmıştı. İttifak seçeneklerinde İYİ Parti, HDP’li bir ittifaka sıcak bakmazken, CHP ise HDP’nin de yer almasında ısrarcıydı. Saadet Partisi’nin ise herhangi bir partiye çekincesi yansımadı. Artan hesaplar ve sıkıştıran seçim takvim nedeniyle orta yolu bulmanın zorlaştığı muhalefet ittifakının doğmadan öldüğü yorumları siyaset kulislerinde yapılmaya başlanmıştı.

Gece yarısı ittifakı

İttifak protokolünün YSK’ya teslim edilmesine sayılı günler kala, muhalefet partileri aldığı bir kararla gece yarısı ittifak kurma kararı aldı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan 4’lü ittifak kuruldu. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi oy pusulasında yer alacakken Demokrat Parti’nin seçimlere nasıl katılacağı değerlendirilecek. 4’lü ittifak, Türkiye’yi yıllardır kuşatma altına alan Fetullahçı Terör Örgütü’nün örgütsel amaçlı yaptığı katalog evliliklerine benzetildi.

İkinci tur umudu

Muhalefet, umudunu şimdilik Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki olası ikinci tura bağlamış durumda. İlk turda CHP adına Muharrem İnce, İYİ Parti adına Meral Akşener, Saadet Partisi adına da Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Bu isimlerden hangisi ilk turda en yüksek oyu alırsa, muhtemel bir ikinci turda muhalefet o aday etrafında birleşecek.

Benzer konular