Petrol kimleri boğacak?

İşler çok karışık ama korona değil petrol yüzünden. ABD’de Kasım ayında başkanlık seçimi yapılacak. Seçimi kimin kazanacağını şimdiden tahmin etmek güç. Baba Selman’ın ise ölmeye niyeti yok gibi. Ama oğul Bin Selman’ın acelesi var ve Kasım’dan evvel babasının koltuğuna kral unvanıyla oturmak istiyor. Oturamazsa ve Trump da seçimi kaybederse koltuk garanti değil.
Öte yandan Putin Rusyası, Ukrayna’dan Libya’ya uzanan geniş bir coğrafyada Amerikan hegemonyasına karşı savaş veriyor. Hamlelerine kısmen göz yumulan Putin’in ihtirası, ABD’yi kızdırmışa benziyor. Bunun için iki petrol üreticisini kapıştırdı. Suudi Arabistan ve Rusya, sanayisi olan ülkeler değil. Millî gelirlerinin ve bütçelerinin neredeyse tümü petrol gelirine bağlı. 75-80 dolar bandında seyreden petrolün 30’lu rakamlara gerilemesi iki ülke açısından da yıkıcı etkiye sahip. Ancak Selman’ın dolar birikimi, sarsıntıyı koltuğa oturana dek geciktirebilir.
Petrol fiyatlarında bu düşüş, aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve İran gibi bütçeleri sadece petrole dayalı ülkeler için de yıkıcı etkiye sahip. Putin ve Selman’ın anlaşamaması üzerine başlayan petrol krizinin ne kadar süreceğini kestirmek güç. Uzun sürerse Rusya karışabilir. Selman tahta oturmazsa Arabistan’ın karışacağı da kesin. Bu durumda “bölgenin şer kaynağı” BAE hareketlerini frenlemek zorunda kalabilir. Gelişmeler özellikle Türkiye açısından hayırlı görünüyor. Sürecin uzaması, Türkiye’yi hem iktisaden hem de siyaseten güçlendirecektir.

 

Yeni sayımızda!

Benzer konular