Para nasıl işliyor?

Kaynakları daha da verimli kullanmak gereken bugünlerde geleceği düşün. Bir dünyaya geliştirilebilir değer olarak bak. Bir dünyayı geliştir, kurduğun ekonomik sistem yaşayanları en kısa zamanda paraya bağımlı yapsın. Hep daha fazla paraya ihtiyaçları olduklarını sağladıktan sonra bir şeye yaramayan hayat biçimlerinden, üretimi ve gelişimi sonsuza kadar büyüyebilen, çalışkan bir yaratık olurlar. Kendi avantajlarıyla o kadar meşgul olurlar ki, aslında her şeyin senin avantajın için olduğunu anlamazlar bile. Para üretimini kontrol altına aldıysan ve paranın büyük bir kısmına sahipsen dünyalarını ve kendilerini gönüllü olarak senin ayaklarına sererler.

AŞAMA 1 : HAZIRLANMAK

Önce güven verici görünüş ve ikna edici davranış çok önemli. Kravatını kullan.

AŞAMA 2: PARA

Konseptimizin temel taşı. Bu yaratıkların kendileri bir üretim veya uzmanlığa yönelirler. Bu ürünlerini ve hizmetlerini aralarında değişmeye mecbur eder. Onları bu sistemlerin sorunlarından parayı tanıtmakla kurtarırsın. Onlara paranın avantajını anlat. Para, geniş kullanılabilen değer ölçüsü. Kolay taşınabilir, bozulmaz, böylece değerin saklanmasını sağlar. Ani ihtiyaçtan bağımsız yapar, ani değişmenin yerine gelir. Bu yeni sistem pazarlığı kolaylaştırır ve hızlandırır. Ve böyle çabukça kabul edilir.

AŞAMA 3 : BANKA

Merkezi kontrol enstrümanı. Şimdi her şey için para gerek. Bu da başka dertler meydana getiriyor. Çok parası olan ‘kaybederim’ diye korkar. Az parası olan çok olmasını ister. Para kazanmak için genelde önemli bir yatırım gerek: Para. Ve bu para borç alınabilir. Buna da ‘kredi’ denir. Daha bilmiyorsunuz ama bankaya ihtiyacınız var. Parayı emniyetli bir yerde saklayan ve ihtiyacı olana borç veren birisine ihtiyacınız var. Daha basit olmuyor. Bu parayı sadece birinden öbürüne vermen gerek.

AŞAMA 4 : FAİZ, BASKIYI YÜKSELT

Faiz basit bir sistem. Para borç veren daha fazlasını geri alır. Borç verme bedeli olarak belirli bir yüzde faiz al. Bunu anlayışla karşılarlar. Diğerlerine kendi avantajları olduğuna inanmaları için aldığın faizden ufak bir pay ver ve böylece bir şey yapmadan bir şey yatırmadan para kazanırsın. Ve en önemlisi de riske girmeden. Faizin en güzel yanı bu tembel yaratıkları daha çok çalışmaya mecbur etmesi. Çünkü faiz ödemek zorunda olanın daha fazla paraya ihtiyacı var. daha fazla paraya ihtiyacı olanın, daha çok çalışması lazım.

10 Deri parçası”

1 dünya, 10 yaratık, 1 deri

10 tane yaratıklı bir dünyaya deriden para sürülüyor. Her biri yüzde 10 faize karşılık, 10 deri parçası alıyor. Bu sonunda 110 parça geri verilecek demek. Ancak 100 parça olmasına rağmen diğerleri nereden gelecek? Birisinin bütün deri parçalarını kaybetmesi lazım ki, diğerleri faizi geri ödeyebilsinler. Kimse sonunda parasız kalmak istemediği için çok para kazanmak için çok çalışırlar. Ne kadar çok çalışsalar bile sonunda bir yerde para noksan kalacak. Ve nereden para alabilirsin? “Banka ” aynen.

Faiz en önemli silahın daha fazla üretmeye, daha fazla geliştirmeye mecbur eder. Başkalarını kendi aralarında rekabete zorlar. Ve tek sana kazandırır. Para ihtiyacı devamlı büyür ve bankana bağımlılık gittikçe artar.

AŞAMA 5 : FAİZİN FAİZİ FAİZİ FAİZLE

Faiz onları bağladı, faiz onların belini büküyor. Neden? Faizi verilecek para faizi verilemezse her sene verilecek faizle artar. Bu demektir ki her sene faiz geliri de artar. Ve her faizli para gittikçe artar. Birisine 2000 sene evvel 1 kuruş borç vermiş olsaydın, ve yüzde 5 faiz alsaydın, bu aslında gerçekten düşük bir faiz oranı. Bu kişi 15 sene sonra borcu geri ödemezse sana 2 kuruş borçlu olurdu. 30 sene sonra 4 kuruş. Ve sadece 1450 sene sonra tamamen altından bir dünya ve bugün 286 milyar! Kere tamamen altından olan dünya borçlu olurdu. Bunun tek problemi var. Bu kadar uzun yaşamıyorlar.

AŞAMA 6: KÂĞIT PARA GERÇEK DEĞERDEN UZAKLAŞ

Bankada saklanılan altınlar için kağıttan bir ispat verilir. Kağıt para. Altına karşılık olarak. Bir kağıt parçasının maddi değeri olmadığından buna olan güven çok önemli. Onları akğıt paranın avantajlarına ikna et. Şimdiden itibaren ödemeler sadece senin elinde olan altınlarda hak ispat eden kağıtlarla yapılır.

AŞAMA 7: ELEKTRONİK PARA

Paranın son şekli, elektronik paradır. Bankaya para yatırıldığı zaman ya da kredi verildiği zaman verilen para bir banka numarasında izlenir. Bu hesap nakit kağıt para hakkını temsil eder. Bu sistemde ödemeler hakkın temsilinin, bir hesap numarasından diğerine aktarmakla olur. Örneğin bir yatırma notuyla ya da kredi kartı ödemesiyle. Bu elektronik ödeme sistemi, zaman ve yer faktörlerine bağlı olmadığından çok hızlı kabul edilir ce böylece kısa zamanda artık gerçek para el değiştirmez. Yeni para artık elektronik. Tamamen maddeden bağımsız. Şimdi sadece bir bilgi.

AŞAMA 8: PARA YARATMAK PARA VAR OLUYOR

Elektronik paranın yani kâğıt para hak ispatının kullanışlı ve hızlı olması nedeniyle nakit kağıt para pek kullanılmaz. Zaten kâğıt para gelip alınmıyorsa bu kâğıt paraya olan hak ispatını birkaç defa verebilirsin. Yine de birinin, gelip nakit para istemesi ihtimaline karşın yüzde 2 veya yüzde 10 rezerv tutman yeter. Yüzde 10 rezerv para tutarsan, bu demektir ki, sana gelen her nakit kağıt paranın 10 katını elektronik para yapabilirsin.

AŞAMA 9: MODERN BANKA SİSTEMİ

Birisi bankaya nakit para yatırdığı için, banka hesabına belirli miktar para yazılıyor. Bu nakit para, verilecek borçların temeli olarak kabul ediliyor. Ufak bir kısım nakit parayı, rezervde bulunması için tutup hak ispatını birkaç defa verebilirsin. Borç vermekle burada para yaratılıyor. Bu paradan banka faiz alıyor. Bu faizden dolayı daha fazla paraya ihtiyaç doğuyor. Bu para borçtan üretiliyor. Ve bu paraya da faiz ödenmesi gerekiyor. Sistem kendisini bağımsız olarak büyütüyor. Kârın gücü gittikçe daha hızlı büyüyor. Senin olmayan parayı alıyorsun. Var olmayan para yaratıyorsun. Ve bundan faiz alıyorsun.

AŞAMA 10: ENFLASYON VE DEFLASYON STABİL FİYATLAR

Enflasyon: Para miktarı, mal ve hizmetlere oranla artarsa para değerini kaybeder. Bu fiyatların yükselmesine neden olur. Para çok değer kaybederse paraya olan genel güven azalır. Ve daha fazla değer kaybeder. Sonucu mala sığınmak olur. Para sistemi yıkılıyor.

Deflasyon: Para miktarı, mal ve hizmetlere oranla azalırsa paranın değeri artar, ve fiyatlar düşer. Malların fiyatı düştüğü için kimse gereğinden fazla para harcamaz. Harcamaları için fiyatların daha da düşürülmesi gerekir. Gittikçe değer kazandığı için sonucu paraya sığınmak olur. Mala olan talep gittikçe azalır, ve bu nedenle üretimde azalır. Ekonomi yıkılıyor.

Aşamaları uyguladıysan, hedefine ulaşmış olmalısın. Para dünyayı yönetiyor, sen parayı yönetiyorsun. Bütün dünya sana ait ve kimse farkına varmadı. Dünya kendini geliştirdi. Şimdi değerli mallar var ve devamlı yenileri üretiliyor. Her gün yeni paraya ihtiyaç artıyor. Ve sen her kuruştan kazanıyorsun.

( Gökhan Sönmez tarafından düzenlenerek youtube’ta bir video şeklinde yayınlanan bu metin Max Von Bock’un 2005 yılında hazırladığı bir çalışmadır. Dünyayı köleleştirmek için ihtiyaç duyulacak 10 aşamayı anlatmaktadır. Bu aşamaların tamamı günümüz bankacılık sistemi tarafından uygulanmaktadır.)

Benzer konular