Gelenlerin kıymetini bilmeyenler, gidenlerin arkasından ağlıyor

Türkiye’nin Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilere artık engel olmayacağını açıklaması, yıllardır göçmenlerden iş gücü olarak faydalanan piyasaları olumsuz yönde etkiledi. Bu göç hareketinden en büyük darbeyi, özellikle İstanbul’daki tekstil sektörü aldı. Afgan, Pakistanlı, Iraklı ve Afrikalı mültecileri çalıştıran iş yerleri, bir gecede personel sıkıntısına düşünce siparişler sekteye uğradı. 20 yıldır piyasada olan bir üreticinin söyledikleri ise tüm süreci özetliyor: “Göçmen işçilere kıymet vermeyenler bugün neyin ne olduğunu gördü. Giden işçilerin arkasından ağlayanlar onlara köle gibi davrananlardı.”

İdlib’de 34 askerimizin şehit edilmesinin ardından aynı gece radikal bir karar alan Türkiye, bundan sonra Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilere engel olmayacağını açıkladı. Karar kısa sürede göçmenler arasında yayıldı ve 5 gün içinde 140 binden fazla mülteci kara ve deniz yollarını kullanarak Türkiye’den ayrıldı.

Fakat bu ayrılış, bir gerçeği de ortaya çıkardı. Yıllardır ‘ilk fırsatta Avrupa’ya geçeceği’ iddia edilen ve ‘mülteci’ ifadesinin tam karşısına tek başına oturtulan Suriyeli mazlumlar, Türkiye’den çıkma konusunda çok da gönüllü davranmadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği rakamlara göre Türkiye’den ayrılan Suriyelilerin toplam gidenlere oranı yüzde 20-25 arasında kaldı.

Yeni sayımızda!

Benzer konular