CHP adayından yalan rekoru

31 Marttaki seçim süreci boyunca sarf ettiği yalanlar ve asılsız vaatleri ile gündemi meşgul eden Ekrem İmamoğlu, YSK’nın seçimleri tekrarlama kararı alması sonrasında da bu tavrını istikrarlı şekilde sürdürüyor.

Bazı seçim kurullarının kısmî sayılarıyla çalındığı kesinleşen en az 13.000 oya rağmen, istediğini elde edemeyen İmamoğlu, “hakkım yenildi” imajı çizerek yalanlarla algı peşinde koşmaya da devam ediyor.

Katıldığı televizyon programlarında pervasızca söylediklerinin yalan olduğu anında ispat edilse de İmamoğlu yalanlarından geri durmuyor. Çürütülen ve yalan olduğu delilleriyle ortaya konulmaya devam eden İmamoğlu’nun sessizliğini koruması benimsediği siyaset ahlakını gözler önüne seriyor.

Gerçek Hayat olarak İstanbul’u yönetmeye talip CHP adayının yalanlarından bazılarını derledik. Bu içleri acısı hâlin gerisini, yani bir de seçilirse yapacaklarını seçmen ve vatandaş olarak siz düşünün!

İT DEMEDİM BAS-İT DEDİM

Ordu’da hakkı olmadığı halde VIP geçişten geçmek isteyen İmamoğlu, bunu Ordu Valisinin bilinçli bir engellemesi olarak lanse ettirip, Ordu Valisine ağza alınmayan sözler sarf etmişti. Ordu’daki skandal sonrası ortadan kaybolan İmamoğlu’nu CHP’li yöneticiler ‘it değil git dedi’ gibi komik ifadelerle savunmuşlardı. Daha sonra basın mensuplarının karşısına çıkan İmamoğlu, Ordu Valisine hakaretinin videosu olduğu halde ‘it değil, basit dedim’ açıklamasını yaptı.

4 KAMERAMANI İŞTEN KOVDULAR

CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde Ahmet Hakan’ın CNN Türk’teki programına katılmış ve programın kameramanlarının işten kovulduğunu iddia etmişti.

İmamoğlu ”Bir duyum ama inşallah doğru değildir. İnşallah böyle bir şey yapmamışlardır. Umarım bir açıklama yaparlar. Yapmazlarsa sükut ikrardandır. Yani kabul ediyorsunuz anlamına gelir. Kardeşim beni çeken kameramanın ne suçu var” demişti.

CNN Türk’ten yapılan açıklamada kameramanların işinin başında olduğu belirtilmesine rağmen kamuoyuna söylediği yalan hakkında özür dilemeyen Ekrem İmamoğlu algılara oynadığını yeniden belli etmiş oldu.

YALANLARINA ŞEHİTLERİ ALET ETTİ

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu sabah programına konuk olan Ekrem İmamoğlu, 18 günlük Belediye Başkanlığı dönemine ait web sitesi haberlerin silindiğini iddia etmişti. Dahası bu yalanına şehid itfaiye onbaşı Taner Çebi’yi alet etmişti. Şehidi anma haberinin bile İBB sitesinden kaldırıldığı yalanını söyleyen İmamoğlu, kendi dönemine ait hiçbir haberin silinmediği gerçeğinin ortaya çıkmasına rağmen yine sessizliğini korudu.

İMAMOĞLU, ‘İSTANBUL’U FETHEDEN YUNAN’

Thema News isimli Yunan gazetesi 31 Mart seçimlerinden önce CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile ilgili “İstanbul’u fetheden Yunan” manşeti yaptı. Haberde 1453’te Osmanlı’ya kaybettikleri İstanbul’u İmamoğlu sayesinde yeniden aldıklarını yazdı ve İmamoğlu’na methiyeler dizdi. İmamoğlu ile mülakat yapan ve haberi yazan Ioanna Kleftogianni ise doğru çevirinin “İstanbul’u Pontuslu kazandı” şeklinde olduğunu söyledi.

Bu süreçte sessizliğe boğulan, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya demediği şeyleri isnat ederek yine yalana müracaat eden İmamoğlu, ardından Yunan gazeteci ile görüşmediğini söyledi. Köşeye sıkışan FETÖ ve PKK’nın desteklediği CHP adayı İmamoğlu, “10 dakika dahi sürmeyen röportaj, 31 Mart seçimi öncesi yapıldı” itirafında bulundu. Fotoğrafın da röportaj esnasında çekildiğini kabul etti.

CNN Türk’e konuk olan İmamoğlu, gerçek dışı beyanını burada da sürdürerek Ahmet Hakan’ı çileden çıkardı. Ahmet Hakan, Hürriyet’teki köşesinde şunları yazdı: “Tarafsız Bölge’de ne diyordu Ekrem İmamoğlu? – ‘Adı sanı bilinmeyen kıytırık bir internet sitesi’ diyordu. ‘Yerel bir Yunan gazetesi’ diyordu. ‘Ciddiye alınacak bir yayın organı değil’ diyordu. Oysa Ekrem İmamoğlu, seçim kampanyası sırasında Yunanistan’ın ana akım gazetelerinden Ethnos’un tanınmış muhabirlerinden biriyle bir tam gün geçirmiş, fotoğraflar çektirmiş, röportaj vermiş!”

Elbette bir aday Yunan gazetesine de konuşabilir, dilediğini de söyleyebilirdi ama mühim olan bu değil, atılan manşet ve bu manşet sonrası ardı ardına sıralanan yalanlardı.

YALANA BELEDİYE PERSONELİ DE DAYANAMADI

Sürekli olarak İstanbul Belediyesi ve personelini hedef alan İmamoğlu, sonunda belediye personelinin patlamasına yol açtı. İBB binası önünde açıklama yapan İstanbul Belediyesi personeli, “Hizmetlerimiz ve emeğimizin organize biçimde yıpratılmaya çalışıldığını üzülerek görüyoruz. Hizmetler bağlamından koparılarak, çarpıtılarak iftiraya dönüştürülmekte. Günlerdir kaynağı belirsiz, dayanaksız, tek bir hedefe yönelik, sadece iftiradan ibaret paylaşımları yapılmaktadır. Şu bilinmelidir ki; bir dünya markası olan İBB, ideolojik kavgalara ve kişisel makam hırslarına malzeme edilmeyecek kadar köklü ve değerlidir. Yüzlerce hizmet ve faaliyeti bir algı operasyonu ile “israf” kavramına sıkıştırma insafsızlığı gösterenleri kınıyoruz. Binlerce İBB emekçisi iftiralarla toplum nezdinde küçük düşürmekte” şeklinde iftiralara cevap verdi.

YILDIRIM’IN ‘İZİN’ SÖZÜNÜ ÇARPITTI

AK Partinin ve MHP’nin ortak İBB adayı Binali Yıldırım ile yapılacak canlı yayına dair farklı kanallarda yorumlarda bulunan İmamoğlu, Yıldırım’ın söylediği birtakım sözleri çarpıttı.

İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın canlı yayına çıkmak için başkalarından izin aldığı algısını yaratmaya çalıştı. İmamoğlu’nun çarpıttığı sözleri Binali Yıldırım’ın katıldığı televizyon programının moderatörü Didem Arslan Yılmaz düzeltti. Binali Yıldırım ise,“Tek başıma karar veremem. Ekrem Bey ile birlikte karar vereceğiz” sözlerinin maksatlı bir şekilde parti ya da birilerinden izin alacakmış gibi lanse edildiğini söyledi. İmamoğlu yarattığı bu algının da çürütülmesine rağmen diğer bütün yalanlarında olduğu gibi bu yalanı sonrasında da sessiz kaldı. Özür dilemeye yanaşmadı.

YILDIRIM SORULARI ÖNCEDEN GÖRMEK İSTEDİ

İmamoğlu’nun seçim yaklaştıkça sarf ettiği yalanların inandırıcılığı ve etkisi daha da azalıyor. İmamoğlu katıldığı canlı yayında “Binali Yıldırım soruları istemiş bana bilgi geldi” dedi. Bu yalanı da bir anda gündemin birinci maddesi oldu.

İmamoğlu’nu ilk olarak Binali Yıldırım yalanladı. Yıldırım açıklamasında, “Varsa elinde delili ispatlasın yoksa da özür dilesin. Yalan söyleme üzerine kurulu çirkin bir siyaseti İstanbullular hak etmiyor. Bunun adı basitliktir” dedi.

16 Haziran Pazar günü yapılacak olan canlı yayın programının moderatörü seçilen FOX TV sunucusu İsmail Küçükkaya da Fatih Altaylı’nın programına bağlanarak, “Binali Yıldırım’ın böyle bir talebi olmadı, kaldı ki henüz sorular da hazır değil” diyerek Ekrem İmamoğlu’nun yalan söylediğini yedi düvele ilan etti.

Binali Yıldırım’ın sert tepkisine ise Ekrem İmamoğlu “Öyle değilse yanlış anlamışım” ifadesini kullanarak hem kamuoyuyla dalga geçti hem de yalanda sınır tanımadığını gösterdi. Aynı programda tek yalan ile kalmayan İmamoğlu, 18 günlük İBB döneminde görevi bittikten sonra ‘‘Bana çay getirdi diye personeli Sultanbeyli’ye sürdüler’’ açıklaması hem İBB hem de Sultanbeyli Belediyesi tarafından yalanlanırken İmamoğlu’nun bu yalanı da düzeltmemesi sosyal medyada tepki çekti.

İşte İstanbul’u yönetmeye talip CHP adayının içleri acısı hâli. Gerisini yani bir de seçilirse yapacaklarını seçmen ve vatandaş olarak siz düşünün!

Benzer konular