40 yıllık hesap görülecek

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın ini Kandil Dağı’na ilerliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinden Emekli General Beyazıt Karataş, devam eden operasyonun öncekilerden, strateji ve hedef itibarı ile farklılık arz ettiğini, bu sefer 40 yıllık parantezin kapatılarak bu karanlık örgütle 40 yıllık hesabın Kandil’de görüleceğini söylüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgesel terör merkezine dönüştürülen Kandil Dağı’na ilerliyor. Türk Ordusu, PKK terör örgütünün ana karargahına 30 kilometreye kadar yaklaştı. Hudut birlikleri tarafından başlatılan operasyona özel timlerin katılımı da sürüyor. Afrin ve Fırat Kalkanı harekatlarına katılan komando timleri ile çok sayıda Özel Kuvvet mensubu asker bölgede kritik noktalara sevk edildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinden Emekli General Beyazıt Karataş, devam eden operasyonun öncekilerden, strateji ve hedef itibarı ile farklılık arz ettiğini, bu sefer 40 yıllık parantezin kapatılarak bu karanlık örgütle 40 yıllık hesabın Kandil’de görüleceğini söylüyor.

EN BÜYÜK DARBE AFRİN’DE VURULDU

Terör örgütü PKK, Irak, İran, Suriye ve Türkiye’de 1980’lerin başından itibaren terör faaliyetleri yürütüyor. Başta Avrupa Ülkeleri ve İsrail olmak üzere Ortadoğu denkleminde fonksiyonel müdahale ve bölgesel dizayn aparatına dönüştürülen PKK’ya en büyük darbe 2018 yılında TSK öncülüğünde Afrin’de vuruldu. Afrin öncesi Cerablus’u işgal girişiminde bulunan ve Sacir bölgesinde gasp ettiği 8 köyden çıkarılan terör örgütü PKK, 2016 yılında yapılan Fırat Kalkanı Harekatı’nda 300’den fazla militanını kaybetti ve ABD himayesinde Munbiç’e kaçtı.

KUZEY’DE 5 BİN KİLOMETREKARELİK ALANDA

ABD’nin Irak’a yönelik askeri harekatı sonrası doğan otorite boşluğu sebebi ile Kuzey bölgelerinde yuvalanan PKK terör örgütü, Süleymaniye ve Erbil sınırları dahilinde yer alan 5 bin kilometrekarelik alanda faaliyet yürütüyor. Önemli bir bölümü dağlık bölgeden oluşan ‘Kuzey Irak PKK İşgal Koridoru’nda’ 200’den fazla yerleşim birimi bulunuyor. PKK’nın bölgeye yerleşmesi ve artan terör baskısı nedeni ile en az 400 ailenin farklı noktalara göç ettiği bildiriliyor.

KALICI DARBE VURULACAK

Gerçek Hayat’ın sorularını yanıtlayan Emekli Tuğgeneral Beyazıt Karataş, terör aracına sarılarak Ortadoğu haritasını değiştirmek isteyen güçlerin, Afrin, Cerablus, el Bab hattında büyük bir yenilgi yaşadığını söyledi. Kandil’e yönelik devam eden operasyonun seyrine bakıldığında, Mehmetçiğin orada terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılması için bulunduğunu ve kalıcı olarak bölgeye yerleştiğini söyleyebiliriz’ diyen Karataş, PKK’ya en büyük ve kalıcı darbenin yakın zamanda vurulacağını belirtti.

HUKUKİ HAKLARIMIZI KULLANIYORUZ

Karataş şunları söyledi: “Kandil operasyonu PKK saflarında Afrin’le başlayan kırılmayı daha fazla derinleştirecektir. Adım adım ilerliyoruz ve son derece doğru hamlelerle terör örgütüne olduğu kadar destekçilerine de darbe vuruyoruz. Şu an dünyanın farklı bölgelerinde operasyon yürüten güçlü devletler bu faaliyetlerini terörle mücadele kapsamında sürdürüyorlar. ABD, Fransa, İngiltere, Rusya başta olmak üzere bir çok uluslararası güç kendi sınırlarına uzak, farklı coğrafyalarda askeri operasyonlar düzenliyorlar. Biz ise 40 yıldır binlerce şehit verdiğimiz bir terörist yapıyla mücadele ediyoruz. Uluslararası hukukta ‘Self Defence’ ( Nefsi Müdafaa) çerçevesinde bizim Irak ve Suriye’de operasyon yapma hakkımız var. Şu an bu hakkımızı kullanıyoruz.”

ADIM ADIM KUŞATILIYORLAR

Türk Ordusu’nun, Derecik, Anadağ sınır noktalarından başlattığı tarihi operasyon, Dilan, Esme, Masid, Alakan, Sidekan ve Mavana bölgelerini içine alan geniş bir alanda kontrolün sağlanması ile devam etti. Türk savaş uçaklarının günün her saatinde nokta atışlarla yıprattığı terör hatlarında çözülme yaşandığı ve kuşatılma korkusu ile birçok militanın bölgeden kaçtığı belirtiliyor. Karadan Kandil merkeze yürüyen birliklerin en büyük destek unsuru ise günün her saati 80 kilometrelik dağlık koridor boyunca gözlem uçuşu yapan İHA’lar ve lojistik bağlantısı kesilen terör noktalarını vuran Türk bombardıman uçakları.

5 AYDA 6 BİN TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Hatay ve Kilis sınırlarında var olan terör tehdidini bertaraf etme amaçlı başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nda 4 bin 600 PKK militanı etkisiz hale getirildi. Irak içlerinde başlayan son operasyon kapsamında öldürülen PKK’lı sayısının ise 600’ü aştığı bildiriliyor. Kandil’e dönük yürüyüşün başladığı 8 Mart 2018 tarihi öncesinde gerçekleştirilen sınır temizliği ve Hakkari, Amanos, Siirt, Mardin bölgelerinde yapılan operasyonlar kapsamında saf dışı edilen PKK militanı sayısı ise 800 oldu. Saha saha kaynakları, artan kayıplar nedeni ile örgüt içi suçlama ve ihanet isnatlarının arttığını kaydediyorlar.

KAMPLARI BOŞALTIYORLAR

Etkinliğini artırdığı 1991 yılından itibaren bölge genelinde 26 kamp inşaa eden PKK son 2 haftalık süreçte bazı kampları tamamen boşalttı. Kandil operasyonunun başladığı tarihte örgütün lojistik, haberleşme, askeri ve siyasi eğitim amaçlı kullandığı kamplar şunlardı:

Kalatukan, Berda, Kurtak, Dolekoge, Surede, Sus, Ş. Ayhan, Tirvaniş, Keşan, Ş. Harun, Levce, Pirbela, Beritan, Haftanin, Zap, Gare, Avaşin, Basyan, Hakurk, Metina, Ş. Rüstem, Kurtak, Kaşura, Zergele, Bole ve Muzura kampı.

40 YILDA 70 BİN İNSAN KATLETTİ

1978 yılında kurulan, ilk katliamını 1984 yılında gerçekleştiren PKK, 40 yılda 60 bin insan katletti. Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere ülke genelinde düzenlediği bombalı eylem, suikast ve tahrik girişimlerinde 40 bin insanı şehit eden PKK terör örgütü, Suriye’nin doğu ve kuzey bölgelerinde ABD destekli katliamlarında ise 30 bin kişiyi vahşice öldürdü.

KARANLIK BİR DÖNEM KAPANACAK

Kandil, PKK açısından askeri, coğrafi ve tarihi olduğu kadar psikolojik motivasyon açısından da büyük önem taşıyor. Türkiye’nin Kandil tehdidini bertaraf etmesi ile PKK’nın büyük çaplı bir çözülme sürecine gireceği ve binlerce insanın katliamını gerçekleştiren teröristlerin eğitildiği, katliam emrinin verildiği bölgenin güvenli hale gelmesi ile karanlık bir dönem kapanacak.

Benzer konular