Kışın altın sarısı-2

‘Akdeniz’in altını’ olarak bilinen portakal bahsini geçen hafta açmış ancak sayfalarımıza sığdıramamıştık. Portakalın faydaları, resimleri ve diğer özellikleri ile ilgili bahsimize bu sayımızda devam ediyoruz.

Portakalın çiçeği, meyvesi, yaprakları, yağı ve hatta çekirdekleri birbirinden faydalıdır. Özellikle de acı portakal ağacının yaprak ve çiçekleri…
■ Aşırı sinirliler, iç sıkıntıları olanlar, astımlılar, sinir sisteminden kaynaklanan migrenlerden yakınanlar, nörastenikler, uykusuzluk çekenler, isterikler ve saralılar bu yaprakları bolca kullanabilirler.
■ Portakal ağacı yaprakları ateş düşürmede birebirdir. Çünkü teri artırır, solucan ve kurtları düşürür. Midenin işlerini kolaylaştırır. Vücut için temizleyici / arındırıcıdır.
■ Portakal çiçeklerinden başlıca yatıştırıcı ve spazma karşı bir su çıkartılır. Bu su, en bulunmaz bir yatıştırıcıdır. İç sıkleti olanlar, en hafif bir heyecanda yüreği güb güb edenler, uykuya özlem duyanlar, aşırı sinirli kişiler, isterikler bu suyu içebilirler.

Yeni sayımızda!

Benzer konular