Ana gibi yâr, tere gibi bitki olmaz

Bahçe teresi, çayırteresi, kış teresi, suteresi, yabanteresi, yer teresi gibi çeşitleri olan tere, ıslak, kumlu, humuslu, besin yönünden zengin toprakları seven bir bitki.
Bu nedenle tere ekilecek alana bol miktarda iyi kurutulmuş çiftlik gübresi serpilmelidir. Bol su ister. İlk hasadı 7-8 hafta sonra yapılır. Sık ekildiğinde büyüme güçlüğü çeker.
Tere, vitamin ve mineraller yönünden çok zengindir. Demir bakımından ise ıspanaktan çok daha iyidir. Günümüz insanlarında sık sık tiroit hastalığına neden olan iyot eksikliği görülür. Bunun için tuzlara sentetik, tehlikeli iyot eklemek yerine, insanlara adeta bir iyot deposu olan tere yemelerini tavsiye etmek gerekir. Ama yapmazlar. Akıl etmezler. Hatta işlerine gelmez. Öyle olsa tıp endüstrisi işsiz kalır, devlet ve millet soyulmaz.

DİĞER FAYDALARI

 Peklik yani kabızlık yaşayanlar için tere bire birdir.

 Sabahları içilen bir bardak tere suyu mükemmel bir iştah açıcı ve güç vericidir. Organizmayı harekete geçirir. Eğer terenin tadı fazla keskin gelirse, azaltmak için başka sebzelerin suyuyla da karıştırılabilir.

 Sıkılmış bir baş soğan suyuyla, tere suyu bir arada içilecek olursa insanı güzelce terletir ki, bu da mikropların bedeni terk etmesini sağlar.

 Bronşit ve diğer göğüs hastalıklarında, balgam sökmek için tere yenilmesi tavsiye edilir. Özellikle kış aylarında sık görülen boğaz ağrısı, yüksek ateş, bademcik şişmesi, yutkunma sırasında acı, ses bozukluğu yaşandığında mutlaka tere yenmeli, mümkünse suyu içilmeli.

 Tere bir denge sağlayıcıdır. Bu yüzden halsizlik, baş dönmesi gibi durumlarda limonlu tere salatası iyi gelecektir.

 Deri hastalıkları ve kan dolaşımı bozulduklarında da yararlıdır.

 Grip ve soğuk algınlığının çabuk geçmesini sağlar.

 Hazmı kolaylaştırır, cinsel istekleri kamçılar.

 Savunma sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

 İdrar söktürür, bu sayede böbrekleri ve idrar yollarını temizler

 Karaciğer hastalıklarında faydalıdır.

 Safra ifrazatını arttırır, sinirleri yatıştırır.

 Kandaki şeker miktarını düşürür, kansızlığı giderir, kanı temizler.

 Saçlar suyu ile yıkanırsa, saç dökülmesini azalttığı gibi kepeklenmeyi önler.

Benzer konular