Finans baykuşlarından huzura saldırı

İflah olmaz bir Türkiye düşmanı olan Financial Times (FT), ekonomik tetikçiliğini tam gaz sürdürüyor. 31 Mart seçimleri öncesinde yeniden başlattığı saldırılarına seçim geçmesine rağmen devam ediyor. Amaç piyasaları tedirgin etmek. Kur, faiz dengesini bozmak. Nihayetinde de Türkiye’yi iktisaden zora sokarak sahibi Rothschild ve diğer baronların kucağına itmek. Kredi derecelendirme masalıyla faaliyet gösteren ve 15 Temmuz sonrasında Türkiye’ye saldıran Finans Tetikçisi çetenin başaramadığını Financial Times tek başına başarabileceğini sanıyorsa yanılıyor.

İngiltere’de yayın yapan ve Rothschildlere ait olan, müzmin Türkiye düşmanı Financial Times (FT) gazetesi, Türk ekonomisine yönelik saldırılarına hız verdi. Son aylarda Türkiye piyasalarının güven vermediği haberlerini geçen Finans Tetikçisi (FT), en son Türkiye’nin net rezervlerinin Merkez Bankası’nın açıkladığının aksine 28,1 milyar dolar değil, 16 milyar dolar olduğunu iddia eden bir haberi manşetle çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) faiz artırmak istemediğinin, bunun da yatırımcının güvenini sarstığını iddia eden Finans Tetikçisi sözde gazete, mâlî piyasaların darbe aldığını iddia ediyor. Oysa dolar kuru saldırısı sonrası Türk lirası dolar karşısında değerlenirken, TCMB 625 baz puan faiz artırmış, enflasyon oranında da ciddi düşüşler yaşanmıştı. Son olarak, geçen hafta açıklanan enflasyon daha da aşağı indi.

Yüksek faiz-enflasyon oranı yatırımcıya güvenli bir liman oluşturmadığı için faiz artırımı Merkez bankaları tarafından pek de tercih edilen bir yöntem değil. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ve yatırımcıya ilişkin şu sözleri de özetliyor: “Faiz oranlarını aşağı düşürmedikten sonra yatırım yapılabilir mi? Öncelikle yüksek faizden yatırımcıyı kurtaracaksın. Kurtaracaksın ki bu yatırımlar yapılabilsin.”

SAHTE SIKINTI ÜRETİLİYOR

Financial Times (FT)’nin saldırısına bir cevap da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. “Türkiye olarak son yıllarda uluslararası bir karalama kampanyasına maruz kalıyoruz” diyen Erdoğan, “Şu anda ülkemdeki ekonomik durumla alakalı batı dünyasının belli kesimleri tüm medya organlarıyla ekonomimizi çökmüş gibi gösteriyor. Ne yaparsanız yapın, hangi başlıkları atarsanız atın Türkiye dimdik ayaktadır, güçlenerek de yoluna devam edecektir. Financial Times böyle yazmış sen ne yazarsan yaz, benim ülkemin durumu ortada. Alışacaklar, Türkiye’nin gücünü de kabullenecekler. Bunlar ilk defa bu başlıkları atmıyor ki, hep bu başlıkları atacaklar” dedi.

REZERVDE BOZULMA YOK

Merkez bankasının tüm bilançolarını yakından inceleyen ve 18 Nisan’dan bugüne düzenli olarak “döviz rezervlerinin eksikliği”ni haberleştiren FT “kapalı kapılar ardında olanlara dair genel bir rahatsızlık var” diyerek bir rahatsızlık dalgası oluşturmaya çalışıyor.

TCMB başkanı Murat Çetinkaya, FT’nin bu haberlerine şöyle cevap verdi: “Rezervdeki dalgalanma istisnai değil, yakın döneme özgü değil ve sıra dışı değil. Dönemsel dalgalanmalar her iki yönde de gerçekleşebiliyor. Rezervler konusunda gerekirse detaylı bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz. Biz diğer Merkez Bankaları gibi rezervle ilgili iletişimimizi hep brüt rezervler üzerinden gerçekleştirdik. Net rezervler konusunda uluslararası mutabık kalınmış bir tanımlama yok. Bizim takip etmekte olduğumuz rezerv yeterliliği kaynakları bakımından son aylarda hiçbir parametrede bozulma söz konusu değil. Bizim görüşümüz rezervlerimizi önümüzdeki dönemde güçlendirme yönünde. Önümüzdeki aylarda önemli artışlar da görebiliriz. Rezervlere trend ve orta vadede bakmak daha sağlıklı olacaktır.”

BAYKUŞLAR YİNE SAHNEDE

15 Temmuz sürecinde leş kargaları gibi Türkiye’nin üzerine abanan sözde kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s ( S&P), Fitch ve Moody’s bir süredir sessizdi. Tekrar sahneye çıkan baykuşlar Türkiye’ye yönelik hücumlarına yenilerini ekliyorlar.

Bu tetikçilerden Standard & Poor’s, yaptığı bir açıklamada “Türk finansal sisteminin güvenilirliğine yönelik yatırımcı endişelerini ön plana çıkarıyor” diyerek FT’ye destek verdi.
Türk ekonomisinin resesyonda olduğu ve Türk bankalarının varlık kalitesinin “hızla” kötüleştiği yalanıyla ortaya çıkan S&P, bir adım daha ileri giderek bankalarda gerginlik yaşayabileceğini iddia etti. Türkiye’nin çevresinde dönen silahlanma ve enerji oyunlarına, batı medyasının YouTube kanalı ortaklığı ve finans tetikçilerinin yeni çığlıkları eklenmesi sürpriz değil. Bize düşense tedbirli olmak.

Benzer konular