Maskeli provokasyon: Sokak röportajları

Türkiye’de artarak devam eden ve zaman zaman gündemi de değiştiren ‘sokak röportajı’ trendi, yapımcılarına para ve etki gücü kazandırdıkça tehlikeli bir hâle geliyor. Bu işten para kazananlar gelirlerini artırmak için zaman zaman ‘ahlâkî değerleri’ yerle bir ediyor. Pastadan pay kapmak isteyen yeni oyuncuların bazıları ise daha baştan ahlâki değerleri yok sayıyor. Kimi zaman provokasyon, kimi zaman reyting, kimi zaman kutuplaştırma amacı taşıyan bu röportajlar bir şekilde gündem olmayı başarıyor.
Özellikle 2013’te FETÖ’cülerin Türkiye’de her kurum ve yapıya karşı başlattığı açık savaş, sosyal medyada da ‘ifsad’ şeklinde kendini gösterdi. Yalan haberler, yalancı haberciler, gizemli hafiyeler bir anda sosyal medyanın baş aktörleri oldu. Ve Türkiye’de sosyal medyanın kullanımı, yalan üzerine bina edilerek çarpık bir şekilde yükseldikçe yükseldi.

2014’te Google AdSence özeliğiyle Youtube üzerinden para kazanma akımı Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladığından beri ise, sosyal medya bu ‘yozlukla’ köşeyi dönmeyi keşfetti.

Önceleri, ne yapacağı hakkında hiçbir fikri olmayan Youtuber’lar yabancı örneklerini taklit ederek bir şeyler yapmaya çalıştı. Fakat zamanla kimi kendi usulünü geliştirdi, kimi de yozluğu bir adım öteye taşıdı.

Yeni sayımızda!

Benzer konular