FETÖ’nün siyasi ayağı Bylock’tan çıktı

Terör Örgütü FETÖ’nün üye ve planlarının deşifresinde önemli bir işlev gören şifreli yazışma programı ByLock’da yeni bir aşamaya geçildi. Bu sayede kamuda ve siyasetten gizlenmiş kriptolar deşifre ediliyor. Gerçek Hayat’ın ulaştığı deliller, CHP içindeki FETÖ’cünün seçim sonuçlarına nasıl müdahale edildiğini gözler önüne seriyor. CHP içindeki FETÖ’cülerin “Biz sayıyoruz, biz imzalıyoruz, oyları da biz giriyoruz…” cümlesi seçim kurullarındaki kripto varlığının delili niteliğinde. CHP’yi de dizayn ettiklerinin itiraf edildiği yazışmalar terör örgütünün CHP’deki siyasi ayağını ortaya koyması bakımından da büyük önem arz ediyor.

FETÖ’nün en kapsamlı kriptolu iletişim ağı ByLocktan gönderilen yüz binlerce ByLock mesaj içeriklerinin tek tek incelenmesi sonucu, binlerce örgüt mensubu daha deşifre edildi. ByLock kullanıcısı olmayan ancak ByLock kullanıcısı şahıslar arasındaki mesaj ve e posta muhtevasında yapılan çalışmalar sonucu örgütle irtibat ve iltisakı olan 679’u hâlen kamuda görevli toplam 2 bin 341 şahıs tespit edildi.

İncelenen ByLock içeriklerinde FETÖ ablasının yazışmasında CHP itirafları da yer alıyor. Yazışmalarından CHP yönetimine kadar sızdıkları anlaşılan ve isminin ‘Emine’ olduğu öğrenilen FETÖ ablası diğer örgüt ablasına 1 Kasım 2015 seçimleriyle ilgili 3 Kasım’da gönderdiği mesajda “Biz sayıyoruz, biz imzalıyoruz, oyları da biz giriyoruz…” diyor. Yine CHP yönetimindeki FETÖ Ablasının gönderdiği başka bir mesajında ise yönetimde olup bitenlerle ilgili detaylar vererek CHP genel merkezinin âdeta abluka altına alındığını gözler önüne seren ifadeler kullanıyor.

Terör Örgütü FETÖ mensuplarının kullandığı kripto haberleşme ağı ByLock’un çözülen mesajlarında örgütün profilini gözler önüne seren yüzlerce yazışma gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. FETÖ’nün terör örgütü olma vasfının yanında çok komplike bir dijital istihbarat örgütü olduğu yapılan kriminal incelemeler sonucunda birçok kez belgelendi. FETÖ’cülerin devlete karşı yaptığı karanlık eylemlere de ışık tutan yazışmalarda örgüt mensuplarının kripto isimlerine dair yeni bilgilere de ulaşıldı. On binlerce mesajı inceleyen istihbarat ve güvenlik mensupları mesaj içeriklerinde ismi geçenlerle ilgili yaptığı titiz çalışma sonucu yeni isimler tespit etti.

YÜZDE 84’ÜNE İŞLEM YAPILDI

Gerek Milli İstihbarat Başkanlığı (MİT) gerek Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat, TEM ve KOM müdürlüğünün yaptığı çalışmalar sonucunda örgütün en kapsamlı kullandığı kripto iletişim ağı ByLock ile ilgili yeni bir aşmaya geçildi. Haklarında adli işlem yapılan Bylock kullanıcılarının oranı yüzde 84’e ulaştı. Ancak hâlen devam eden çalışmalar ile ilgili son verileri ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kamuoyuyla paylaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 4 yıl önce ele geçirilen Bylock verilerinin çözülmeye devam edildiğini belirterek 2019 yılında 25 bin 149 kullanıcının daha deşifre edildiğini söyledi. Soylu, tespit edildiğini açıkladığı kişiler arasında 1.387’si kamuda aktif görevde olan toplam 7 bin 694 şahıs ile ilgili adli sürecin başlatılması için verilerin Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirildiğini kaydetti. Ancak tespit edilen yeni ID’ler ByLock’ta yeni bir sürecin de habercisi oldu.

YENİ SÜREÇ ‘İÇERİKLER’

Şuana kadar tespit edilenlerin büyük çoğunluğu direkt ByLock kullanıcılarıydı. Şimdi ise yapılan çalışma ile ByLock kullanıcısı olmayan ancak ByLock kullanıcısı şahıslar arasındaki mesaj ve e posta içeriklerinden örgütle irtibat ve iltisakı bulunanların belirlenmiş olması. Mesaj içeriklerinin incelenmesiyle 679’u hâlen kamuda görevde toplam 2 bin 341 şahıs tespit edildi. Peki, içeriklerin perde arkasında neler var, neyi kapsıyor ve nasıl bir çalışma yürütülüyor? Aslında FETÖ’nün kripto iletişim ağı ByLock içeriklerine dair bu güne kadar kamuoyuna yansıyanlar, genelde örgütün egosantrik elebaşı mason büyücü, CIA ve MOSSAD hesabına çalışan sapık Gülen’in egzantrik ve fantastik rüyaları, katalog evlilikleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde yapılan kara propagandalar, beddua seansları, örgüt adına para toplama gibi içeriklerdi.

İÇERİKLER TEK TEK İNCELENDİ

ByLockta yer alan ve çoğu örgüt mensuplarına yönelik genel talimatlar olan bu mesajların dışında bir de örgütün sızdığı kamu kurumlarında devlete karşı yapmış olduğu suçlara ait emir ve talimatlar yer alıyor. Bunlar terör örgütü elebaşı Gülen’in Pensilvanya’dan gönderdiği ve sözde sohbet adı altında ByLock üzerinden dağıtılan talimatlardı.

Bu emir ve talimatları inceleyen uzmanlar içeriklerde geçen her detayı önce oluşturulan bir havuzda topladı. Daha sonra içeriklerde yer alan eylem, zaman ve isimlerin bir biriyle olan bağlantısına ulaştı. Yazışmalarda yer alan kurum ve kişi isimleri kısaltmalar ve kodlamalar çözüldükten sonra birçok FETÖ’cünün de kimliği böylece açığa çıkmış oldu.

BYLOCK İTİRAFLARI ARTTI

ByLock soruşturmalarını farklı bir boyuta taşıyan bir diğer unsur ise itirafçıların artması oldu. Daha önce Bylock kullandıklarını inkâr eden ancak teknik olarak kullandıkları ispat edilen birçok örgüt mensubu mahkemede inkârın fayda vermediğini ve kesin ceza alacaklarını görünce itirafçı olarak programı kullandıklarını ve görüşme yaptıklarını itiraf edip diğer örgüt mensuplarını ele veriyor. Bu sayının her geçen gün arttığı ve kimlikleri tespit edilemeyen kişilerin bu şekilde belirlendiği öğrenildi.

HEPSİ SUÇ İŞLEDİKLERİNİN FARKINDA

ByLock içeriklerinde ortaya çıkan mesajlar kullanıcıların yaptıkları şeyin suç olduğunun da farkında olduklarını çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. FETÖ’nün binlerce mensubunun yazışma içeriklerinde 15 Temmuz iç savaş ve işgal girişiminden 3 ay önce atıldığı tespit edilen yazışmalarda örgüt mensuplarının birbirlerine attıkları “Başbakanlıktan bir bilgi çok çok önemli” başlıklı mesajda, “telefonları uçak moduna alanları tespit etme yazılımı yaptırıyormuş malikâne, bu sebeple mümkün olduğunca uçak modu değil de farklı şebeke seçmek lazım” uyarısında bulunarak devletin onları her an telefondan tespit edebileceği korkusu içinde hareket ettikleri görülüyor.

CHP’NİN EMİNE’Sİ DE DEŞİFRE EDİLDİ

İncelenen ByLock içeriğinde FETÖ’nün seçimlerde neler yaptığı ve CHP yönetimine sızıp faaliyet yürüttüğü de anlaşıldı. CHP yönetiminde olduğu anlaşılan FETÖ ablasının 1 Kasım 2015 Seçimlerinden 2 gün sonra diğer örgüt ablası ile yazıştığı mesajda sandıklarda oyları kendilerinin saydığını ve tüm kayıtları kendilerinin tuttuğunu söylüyor.

AK Parti’nin yüzde 49.50 oy aldığı seçimlerle ilgili FETÖ’ye bilgi veren CHP yönetimindeki Emine isimli FETÖ ablası,
“-Gerçekten büyük geçmiş olsun
-Salı günleri dediğiniz kadar varmış.
-Yarim gitti çünkü.. bizimkiler de o tip yorumlar yaptı ama ben nasıl mümkün olduğunu anlayamıyorum..
-Biz sayıyoruz, bizim imzalıyoruz, oyları da biz giriyoruz…
-Çaldılarsa da bu kadar çalmaları gerçekten çok sinir bozucu..
-gerçekten aldılarsa da sinir bozucu…” diyor.

FETÖ’DEN CHP İTİRAFI

CHP için çalışan ve partiye sızan 7972 Bylock ID’sini kullanan FETÖ ablasının CHP ile ilgili gönderdiği mesajlar ise şöyle:

7972 – 55800 ID
“-Yazmıyorsun diye kızıyorsunuz bu nedenle yazıyorum… Öncelikle parti içi karışıklıklardan memnun değiliz. Yapılan çıkışlara, olumlu bakmıyorlar. Olağanüstü kurultay çağrısına kimse anlam vermemiş. Yalnız değilmişsiz yani….:) Herkes olağan kurultayda doğru düzgün aday olunması taraftarı…Onun da muhtemelen sebebi şu imiş; Olağan kurultay’da, Kurultay delegeleri değişecek, yani genel başkanı ve MYK seçen ekip…Olağan üstü isteyenler şu anki ekibe, daha çok güveniyor…(olabilir bu da çünkü eylül Kurultay’ın da İnce 400 küsur, Kemal Bey 700 küsur oy almıştı. Bu da az bi fark demek ) Gençlik kongrelerinin kesin tarihi belli değilmiş.. ama Kasım sonu aralık başı deniyor…”

‘CENNET GARANTİLİ’ FETÖ’CÜLER!

Örgüt mensuplarını diri tutmak için başta örgüt lideri mason sapık Gülen olmak üzere birçok kez Peygamber Efendimiz (a.s.v.) ile ilgili rüya uyduran örgüt mensuplarının yeni fantastik rüyaları da yer alıyor bu mesajlarda. Bir örgüt mensubu paylaştığı mesajda sözde gördüğü rüyayı anlatıyor:

Rüyasına “Hizmetteki bütün abi ve ablalar Allah Resulünün önünde toplanmışız” diye başlayan örgüt militanı, “Ya Resulallah, sizin yolunuza sahip çıkan biz kutsiler kıyamet sabahı haşir meydanında biz ve siz nasıl olacağız. Allah Resulü buyurdular ki; haşir meydanında sizi almadan Firdevs cennetine girmeyeceğim şefaatim size nail olacak” diyor.

Benzer konular