Bizim de Erdoğan gibi bir liderimiz olsun

AREDA Survey’in, ocak ayında Türkiye, Mısır, Venezuela, Azerbaycan, Filistin, Bosna Hersek ve Türkiye’deki Suriyelilerle Gerçek Hayat için yaptığı özel “Recep Tayyip Erdoğan Algı Araştırması”, bilinen ve zaman zaman dış basında da dile getirilen bir vakıâyı müşahhas delilleriyle ortaya koyuyor. Bu ülkelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tanıyan ve güçlü bir lider olarak görenlerin büyük çoğunluğu ortak bir dileği paylaşıyor: Keşke bizim de Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderimiz olsa.

Gerçek Hayat olarak AREDA Survey’e, 6 – 17 Ocak 2020 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye dahil 6 ülkedeki liderlik algısına dair geniş çaplı bir araştırma yaptırdık. Araştırmada özellikle son yıllarda uluslararası müdahalelerle siyasi karışıklıklar yaşayan ülkeler ve bu müdahaleler nedeniyle mağduriyet yaşamış halklar seçildi.

Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle birlikte 7 farklı örneklem grubunun dâhil olduğu araştırmada katılımcılara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası siyasi arenadaki imajı ile hem Türkiye hem de dünya siyasetine yaptığı katkılar soruldu. Verilen cevaplar, Türkiye’den katılımcıların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan inancın ve attığı siyasi adımlara verilen desteğin tüm algı çalışmalarına rağmen yüksek olduğunu ortaya koyarken, mazlum halkların ‘güçlü ve kurtarıcı lider’ beklentisinin de karşılığına denk geldiğini gösterdi.

 

Yeni sayımızda!

Benzer konular