Modern sanat çıldırdı: Patates 1 milyon Euro!

1958’de Yves Klein, dönemin sanatçılarını yeni sergisi için bir galeriye davet etti. Galerinin önünde toplanan ve sergiyi gezmek için bekleyenlerle konuştu, yeni eserinden naifçe bahsetti. Galerinin kapısı açılana dek her şey normal gibiydi. Sonra kapı açıldı ve onlarca kişi kendisini bembeyaz ve bomboş bir sergi alanında buldu. Klein’in eseri işte bu boşluktu.

Fransız ressamın tek orijinal yapıtı bu değil. 1960’ta sahte bir gazete yayınladı. 1962’de ise var olmayan sanat eserlerinin sertifikalarını sattı. Ona göre “sattığı hiçlik karşısında verdiği senetlerin değeri zamanla öylesine katlanacaktı ki, dünyadaki bütün para bir hiçlikten ibaret olan sanatını satın almaya yetmeyecekti”.

Klein’ın bu adımları günümüz çağdaş sanatının en güçlü adımları sayılıyor aslında. Ne kadar tartışılsa, anlaması zor olsa da Klein’in sanat anlayışının derin bir felsefesi var. Sanatı sıfırdan başlatmayı amaçlayan Zero akımından arkadaşları Piero Manzoni, Otto Piene ve Lucio Fontana’nın da… Ancak geçtiğimiz hafta 1 milyon Euro’ya satılan organik patates fotoğrafının felsefesini anlamak biraz zor. Haberi duymuşsunuzdur: İrlandalı fotoğraf sanatçısı Kevin Abosch, organik İrlanda patatesi fotoğrafını 1 milyon Euro’ya sattı. Sunday Times’a konuşan Abosch, adını açıklamadığı işadamının fotoğrafı önce evinin duvarında gördüğünü, birlikte biraz alkol aldıklarını, işadamının fotoğrafı çok beğendiğini, biraz daha içtikten sonra da fotoğrafı almaya karar verdiğini söylüyor.

Benzer konular