İktidar’ın yolu ‘Öz Elif’ten geçti

Öz Elif Sitesi “1970’lerin Ankarası”nda dindar insanlar için ‘kurtarılmış bölge’ işlevi görüyordu. İnançlarını özgürce yaşayıp, çocuklarını istediği gibi yetiştirmek isteyenlerin yaşamak için ilk tercihi olan sitenin sakinleri bugünün önde gelen isimlerinden oluşuyordu. Sitenin 32 yıllık kapıcısı Mehmet Emin Ateş siteyi ve sakinlerini anlattı.

1970’lerde Ankara Demetevler’de Mehmet Zaid Kotku Hoca, Mahmud Sami Efendi, Necmettin Erbakan,  Recai Kutan gibi isimler öncülüğünde kuruldu Öz Elif sitesi. 5 bloktan oluşan site o yıllarda inançlarını yaşamak, çocuklarını yaşam tarzına uygun şekilde yetiştirmek isteyenlerin ilk tercihiydi. Çünkü Öz Elif, aynı zamanda bir tasavvuf, ilahiyat, teknoloji, siyaset, sanat, medrese ve enstitü merkeziydi. Prof. Dr. Esad Coşan hocanın Perşembe sohbetlerine sadece siteden değil, Anadolu’nun farklı yerlerinden dinleyiciler gelir, Hak-Yolcular, Akıncılar kendi eğitim faaliyetlerini sürdürürlerdi. Türkiye’de muhafazakar camianın 70’ler itibariyle yaşadığı seyir Öz Elif Sitesi’nin tarihi üzerinden okunabilir desek yanlış olmaz.

Başkentin “ünlü” sitesi

Ancak site, ününün Ankara sınırlarını da aşmasını ünlü sakinlerine borçlu. Necmeddin Erbakan sitede oturmasa da kurmaylarının çoğu sitede oturuyordu ve kendisi de sitedeki birçok toplantıya iştirak ederdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yolu da siteden geçti. Milli Görüşçüler, merhum Esat Coşan Hoca’nın cemaatinin mensupları, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Kültür Bakanı şimdinin Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, yıllarca Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan milletvekili Mücahit Arslan, Kanal 7’nin en üst düzey yöneticisi Zekeriya Karaman ile eski RTÜK Başkanı Zahit Akman, RP’nin ünlü ismi Hasan Hüseyin Ceylan bu sitenin sakinleri arasında yer aldı. Hala muhafazakar kesimin tercihi olan sitenin 32 yıldır kapıcılığını yapan Mehmet Emin Ateş, tüm site ahalisinin yakından tanıdığı bir isim. Adeta siteyle özdeşleşen ve yüzünden tebessüm eksik olmayan Emin Amca’yla siteyi ve sakinlerini konuştuk.

Sitenin kızlarının ismi Elif

Emin Amca 1983 yılında eşi ve ilk çocuğu ile Kars’tan Ankara’ya gelmiş. O günden bugüne geçen 32 yıldır da Öz Elif Sitesi’nin apartman görevlisi olarak hizmet veriyor. Emin Amca’nın  2 oğlu ve bir  kızı Ankara’da doğmuş. Elif sitesini çok sevdiği için kızına ‘Elif’ adını vermiş.  Aslında bu durum sadece kendine has bir durum değil, sitede ikamet eden bir çok ailenin kızına verdiği isim Elif. Kendisi dışında 4 kişi daha sitede çalışıyor ancak sitenin en eski personeli o.

Erbakan Hoca siteye sık gelirdi

Necmettin Erbakan’ın Elif sitesine sık geldiğini söyleyen Emin Amca kendisinin de Erbakan Hoca’yı gördüğünü gözleri ışıldayarak anlatıyor. Geçmiş dönemde bu sitede oturanların Erbakan Hoca’ya yakın insanlar olduğunu şimdilerde ise büyük çoğunluğunun Erdoğan’a yakın olduğunu ifade ediyor Emin Amca.

necmettin-erbakan

Âlimlerle aynı safta namaz kılardım

Geçmişi çok özlediğini söylüyor.  Sitede merhum Mehmet Emin Er, merhum müftü Mehmet Erikel, merhum Esat Coşan Hoca gibi çok önemli âlimlerin oturduğunu anlatan Emin Amca onlarla aynı safta namaz kıldığını söyleyerek “O günler çok güzel günlerdi” diye ekliyor.

Mehmet Görmez 3. blokta oturuyordu

Emin Amca hangi şehirden olursa olsun siteye gelen herkesin din kardeşi olduğunu söylüyor. Sitenin gelmiş geçmiş tüm sakinleri tanıdığını söyleyen Emin Amca, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve eşi Hatice Hanım’ın 3. blokta oturduğunu anlatıyor ve Görmez ailesinin çok mütevazı ve güler yüzlü olduğunu ifade ediyor. Emin Amca, Görmez için “Onun gibi iyi bir insanın bu göreve gelmesine çok mutlu oldum. Ara sıra siteye geldiği de olur” diyor.

mehmet gormez

Mücahit Arslan çok sıcakkanlı

Türk siyasetinin önemli isimlerinden olan Ankara Milletvekili Mücahit Arslan da bir dönem ailesi ile birlikte bu sitenin sakinleri arasındaymış. Arslan’ın ismini duyunca Emin Amca’nın yüzündeki tebessüm daha da belirginleşiyor. “Babası da başarılı bir milletvekiliydi, ailece hepsini çok severdik” diyor Emin Amca. Ancak Mücahit Arslan isminde hususen duruyor ve Arslan’ın çok sıcakkanlı bir insan olduğunu, kendisini her gördüğünde halini-hatırını sorduğunu ifade ediyor. Emin Amca Mücahit Arslan’ı şöyle anlatıyor: “Çok iyi birisiydi. Ailesi de çok iyiydi. Burada ailesi birlikte oturuyorlardı.  Her gördüğünde hal-hatır sorardı. Kucaklaşarak sorardı hatırımızı. Çok sıcak insandı.”

Hakan Fidan kız kardeşine gelirdi

Geçmişte sitede oturmuş kişileri televizyondan takip ettiğini belirtiyor ve onları iyi yerlerde gördükçe çok mutlu olduğunu söylüyor Emin Amca. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kız kardeşinin de öğrencilikte burada oturduğunu anlatıyor. Fidan da onu ziyarete gidip gelirmiş.

hakanfidan

Herkesin çocuğunu tanırdım

Elif Sitesi’nde hayatın bugün de çok iyi olduğu, güçlü komşuluk ilişkilerinin olduğunun altını çizen Emin Amca, sitenin eski günlerinin çok daha hareketli olduğunu söylüyor. Yolu siteden geçip gidenleri, hatta her bir evdeki çocukları da tanıyan Emin Amca’nın gönlünde hepsinin ayrı bir yeri var. Çocukların da kendisini çok sevdiğini söyleyen Emin Amca, en son çocukken gördüğü bazı kişilerin siteye ve kendisini ziyarete geldiğini anlatıyor.

Öğrenciler hoca olarak geri dönüyorlar

Birçok vakfın ve HAK-Yol Vakfı’nın yurdunda kalan öğrencilerin şimdilerde din adamı, doktor, hukukçu, akademisyen olarak tekrar gelip o günleri yâd ettiklerini belirtiyor. Emin Amca, Kadir gecesi ya da önemli dini gecelerde eski site sakinlerinin siteye geldiklerini anlatıyor.

Sitenin tadına doyamıyoruz

Elif Sitesi’nde komşulukların halen devam ettiğini anlatan Emin Amca “Buradan çok insan gelip geçti. Onların hepsi de güzel insanlardı.  Emekliyim ama çalışıyorum. Herkese karşı güler yüzlüyüm küçüklere küçük, büyüklere büyük gibi davranıyorum. Tatlı dille konuşarak her şey halledilir. Burası çok güzel bir sitedir. Çalıştık yorulduk ama bu sitenin tadına doyamıyoruz” diyor. Emin Amca, Elif Sitesi’nde evlerin hiç boş kalmadığını, ailelerin çocuklarını burada güvenle yetiştirdiğini ve hala çok rağbet edilen bir yer olduğunu da söylemeden geçmiyor.

mehmetemin2

Çok bereketli bir mekân

Sitede oturanlardan hoca, üniversite hocası, milletvekili çıktığını belirten Emin Amca, çok bereketli bir mekân olduğunu anlatıyor.

İslam’a hizmet eden birçok insanın bu siteden çıktığını altını çizen Emin Amca bunun mutluluğunu yaşadıklarını söylüyor.

Televizyonda görünce dua ediyorum

Eskiden burada oturanları televizyonda görünce çok mutlu olduğunu söyleyen Emin amca, “Onlara her daim dua ediyorum. Allah yollarını açık etsin” diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili olarak “Ben Erdoğan’ı çok seviyorum. Onun arkasındayız. Allah onu başımızdan eksik etmesin. Ahmet Davutoğlu da onun gibi çok iyi insan. Her namazda onlar duamda” diyor.

O ruh korunuyor

Emin Amca, insanlarla uğraşmanın zor zanaat olduğunu söylüyor. Herkesle anlaşmak için hoşgörülü olmak gerektiğini vurguluyor. Emin Amca, “Eskiden de şimdi de başım sıkışsa,  darda kalsam herhangi birinin ziline bassam ‘Bana yardım edin’ desem herkes hemen ellerinden gelenin fazlasını yapar. Bir şeye ihtiyaç olduğunda site sakinleri sana canlarını feda eder.  Burada dostluklar hala çok güzel ve canlı. O güzel ruh burada halen korunuyor” diye anlatıyor.

Burası bir tutku

Büyükşehir’e geldiğinde en büyük şansının Elif Sitesi’ne yerleşmek olduğunu ve bu yüzden hiç zorlanmadığını söyleyen Emin Amca, “İnsanlar Büyükşehir’e geldiğinde alışmaları zor olurdu. Elif Sitesi muhafazakâr ve samimi insanların oturduğu bir yerdi. Bu yüzden bu şehre uyum sağlamak hem benim için hem de ailem için kolay oldu. Bu sitede herkes aynı ailenin bir parçası gibi diğerini kendinden görürdü. Burada insanlar kardeş gibiler” diyor. Bazı sakinlerin taşındıklarını ancak siteyi çok özledikleri için geri döndüklerini anlatan Emin Amca, Elif Sitesi ile ilgili son olarak şunları söylüyor: “Burası bir tutku”

Yolu siteden geçenler…

Mahmut Esad Coşan Hocaefendi, Fikri Işık, Numan Kurtulmuş, Kemalettin Özdemir,  Mehmet Erikel,  Hilmi Güler,  Ömer Çelik, Mücahit Arslan,  Fehim Adak, Mehmet Kahraman, Recai Kutan, Cevat Ayhan, Mustafa Gök, Emrullah İşler, Zekeriya Karaman, Hasan Hüseyin Ceylan, Mehmet Görmez, Ömer Lütfi Zararsız, Özkul Eren, gibi isimlerin ve daha ismini yazamadığımız binlerce kişinin yolu Öz Elif Sitesi’nden geçmiş.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Başkanı Recai Kutan, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olayları kararına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. (Emin Sansar - Anadolu Ajansı)

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Başkanı Recai Kutan, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 1915 olayları kararına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. (Emin Sansar – Anadolu Ajansı)

Benzer konular