Atletik İmam Hatipler geliyor

Önder İmam Hatipliler Derneği’nin düzenlediği 13. İmam Hatipliler Kurultayı geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi. Kahramanmaraş İmam Hatip Mezun Derneği KAMİMDER’in ev sahipliğindeki kurultaya, 81 ilden imam hatip mezun derneklerinin 750 temsilcisi katıldı. Bu yılki kurultayın teması, kazanımları devam ettirmek adına “İstikamet Üzere” olarak seçilmişti. İki gün boyunca 6 oturumun yapıldığı kurultaya ilgi oldukça yoğundu. ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Türgev Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Kahramanmaraş AK Parti İl Başkanı Av. Ahmet Özdemir, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, KAMİMDER Başkanı Yunus Doğru, Kahramanmaraş belediye başkanları da kurultaya katıldı.

Hak arama değil hakkını verme dönemi

Kurultayı özetleyen cümle belki de “İmam Hatiplerin hak arama dönemi bitmiştir. Artık elde edilmiş imkanların hakkını verme dönemi başlamıştır” cümlesiydi. Yapılan çalışmalar artık niteliği arttırma, eldeki imkanların hakkını verme ve istikamet üzere olabilme üzerineydi. ÖNDER Başkanı Halit Bekiroğlu, bu yılın teması olan “İstikamet Üzere” manifestosunda İmam Hatiplerin vizyonunu geniş şekilde açıklıyordu. “İstikamet; Peygamberlerin, Sadıkların, Şehitlerin ve Salihlerin yolundan yürümektir. İnsanlığa iyiliğin yayılması için ve yeryüzünde kötülüğün azalması için sorumluluk üstlenmek, yürümek, ter dökmek, emek vermek, bedel ödemek, eylemle, çabayla, inançla, aşkla yücelmektir. Yerlerin ve göklerin taşımaktan kaçındığı emaneti omuzlarında taşımak, yeryüzünde bozgunculuk bitene veya ömür sermayesi tükenene kadar cihat aşkıyla, yılmadan doğrulmak, kıyam halinde olmaktır” İmam Hatiplerin sırat-ı müstakim çizgisinde yürüme gayreti bu manifesto ile ilan edilmiş oldu.

Proje imam hatipler açıldı

Kurultayda yapılan altı oturum, Bilincin Yeniden İnşası, 15 Temmuz ve Sonrası, İmam Hatiplerde Niteliği Arttırma Çalışmaları, Önder Camiasındaki Yenilikler ve Beklenen Sonuçları, Dernek Çalışmalarında Örnek Uygulamalar ve Sonuç Bildirgesi başlıkları altında gerçekleşti. Kurultaya konuşmacı olarak katılan Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, eğitimin arttırılmasına dair konuları ele aldı ve fen ve sosyal bilimler ağırlıklı imam hatiplerin, geçmişinden kopmadan ilim ve fennin ışığında çok daha başarılı bireyler yetişeceğini dile getirdi. Yılmaz, “Bizler gençlerimiz için onların yaşadığı çağa uygun ilim yollarını arttırmaya çalışıyoruz. Bu sene çok sayıda proje imam hatip okulumuz açıldı. Bu okullara talepler de oldukça yüksek” diye konuştu.

Üniversite iş birliği olacak

Nazif Yılmaz Bey’in bahsettiği okullar, Türkiye’nin farklı illerindeki 44 Anadolu imam hatip lisesinde “Fen ve Sosyal Bilimler Projesi” olarak uygulanıyor. Proje imam hatip liselerinde, imam hatiplerde okutulan mesleki derslerin yanı sıra fen ve sosyal bilimler lisesi müfredatı uygulanacak. Fen ve sosyal bilimler alanında ders seçen öğrenciler, bu dersleri üniversitelerle iş birliği ile daha etkin bir şekilde alma imkanı bulacak. Öğrenciler, derslerin yanı sıra seçtikleri alanlarla ilgili seminerler, konferanslar, söyleşiler, bilim atölyeleri, laboratuvar çalışmaları, bilimsel etkinlikler ve geziler ile araştırma ve inceleme etkinliklerine katılacak, ilgi gruplarına göre alan okumaları yapacak. Ancak proje okullar sadece Fen ve Sosyal Bilimlerle sınırlı değil. Klasik sanatlar ve musiki, Arapça, İngilizce, İspanyolca ve Almanca olmak üzere yabancı dil, hafızlık ve spor imam hatip liseleri de söz konusu.

Yeteneğe göre yetiştirmeliyiz

Kurultay esnasında görüştüğümüz Önder Başkanı Halit Bekiroğlu, çocuklarımızı sadece akademik başarı üzerinden konumladığımızı, ancak farklı yeteneklere sahip birçok çocuğumuzun da olduğunu belirterek, “Böyle bir kaygımız olduğu için musiki ağırlıklı, dil ağırlıklı İmam Hatiplerimiz açıldı. Bazı çocuklar dil, bazıları müzik, bazıları spor alanında yeteneklidir. Öğrencilerin kabiliyetlerine göre eğitim almalarını hedeflemeliyiz” dedi. Bekiroğlu, önümüzdeki yıldan itibaren Şile’den başlayarak spor ağırlıklı İmam Hatip Liselerinin açılacağının da müjdesini verdi. Hafızların eğitim gördüğü 17 Anadolu İmam Hatip Lisesi, örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi alınan 18 İmam Hatip bulunuyor. Uluslararası Anadolu İmam Hatip sayısı ise 8. Klasik sanatlar ve musiki lisesi ise şimdilik bir tane.

Hüsn-i hat da var

Klasik Sanatlar ve Musiki projesi uygulayan okullardan biri Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi. Bu yıl ilk olarak hayata geçen proje okuldan, İstanbul dışından da öğrencilerin faydalanabilmesi için lise bünyesinde pansiyon açıldı. Öğrencilerin, sanat bilinci gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri, ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda daha donanımlı, özgüvenleri yüksek, kültür ve medeniyet mirasımızın farkında olarak yetişmeleri ve bu bağlamda tercih ettikleri sanat alanında kendilerini yetiştirebilecekleri yükseköğrenime hazırlanabilmeleri projenin hedeflerinden. Öğrencilerin klasik sanat alanları hakkındaki bilgi ve becerilerini arttırarak sanatsal çalışmalar ortaya koyabilmelerini sağlamak, klasik sanatlar alanlarında, öğrencilerin kabiliyetleri doğrultusunda gelişmelerini sağlamak da projenin ana amaçları arasında yer alıyor. Okula 2016-2017 Öğretim yılı için Hüsn-i Hat ve Mûsikî alanında öğrenci alındı. Proje kapsamındaki öğrenciler, Anadolu İmam Hatip Liseleri haftalık ders çizelgesinde belirtildiği gibi tercih ettikleri sanat alanına göre Görsel Sanatlar veya Müzik derslerinden birini seçerek Görsel Sanatlar dersinde Hüsn-i Hat; Müzik dersinde Dînî Mûsikî programlarına göre eğitim alıyorlar.

Üçüncü aşamaya geçtik

Türkiye genelinde 400’ü aşkın dernekleri olduğunu ifade eden ÖNDER Başkanı Halit Bekiroğlu, “Bu derneklerimiz her geçen gün daha aktif oluyorlar. İlk kez 60- 70‘li yıllarda yapma ve yaşatma derneği olarak kuruldu derneklerimiz. O dönemde bir İmam Hatip yapmak çok değerliydi çünkü devlet az yapıyordu. Amcalarımız, teyzelerimiz varları, yoklarıyla İmam Hatip binaları yaptılar. O binalardan insanlar yetişti. Önce imam olsun diye yetişenler daha sonra farklı mesleklere yöneldiler. Zaman içinde bizim derneklerimiz de evrildi. İmam Hatip yapma yaşatmaktan ziyade, mezunlar derneğine dönüştüler. Biz şimdi 3. evrede olduğumuzu düşünüyoruz. Bütünüyle İmam Hatiplilerle ilgilenen bir yapıya dönüştük. Fikir, aksiyon üreten, öğrenci ve mezunla ilgilenen bir dernek. O nedenle ismimizi de İmam Hatipliler Derneği yaptık. Tecrübe aktarımı, gençlerin derneklerde aktif olması söz konusu. Şu an buna kanalize olmuş durumdayız. Tüm bunları yaparken ‘uzaktan gazel okuyan’ durumuna düşmek istemiyoruz. O nedenle kurultay gibi toplantılarımızı Anadolu’da yapmaya gayret ediyoruz. Daha önce de Adıyaman’da, Bursa’da, İzmir’de, Kayseri ve Diyarbakır’da bu tarz toplantılar yaptık” diyor.

Daha fazla gayret gösterelim

TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, 13. İmam Hatipliler Kurultayı’na konuşmacı olarak katıldı. Son beş yıldır İmam Hatiplerin en parlak dönemini yaşadığını belirten Bilal Erdoğan, “2012 tarihinden itibaren 4+4+4’ün hayata geçmesiyle birlikte artık o karşı dalga diye niteleyebileceğimiz meşakkatli günler sona erdi. Bu yüzden yürüdüğümüz istikamet üzerinde bugün yorulmadan yürümeye devam etmemiz gerekiyor. Eğer bugün yürümezsek yarın tökezlemeye mahkum olacağız. İmkanların yolların açıldığı adeta bir nimet dönemine girildiğini tespit ettiğimiz son beş yıl geçirdik. Öncelikle hepsi birbirinin kardeşi olan birbiriyle ortak noktaları kesişen ve faaliyet gösteren STK’larımızla birlikte ortak çalışmalar yürütmeye başladık” dedi. 17 -25 Aralık öncesinde vakıflarımız derneklerimiz arasında bir alan paylaşımı yapmamızın doğru olacağına inandıklarını kaydeden Erdoğan, “ 17-25 Aralıktan sonra FETÖ’den boşaltılması gereken alanla ilgili ihtiyaçlar ortaya çıkınca herkes yapılması gereken işlerin bir köşesinden tutması gerektiği için bu alan paylaşımını bir kenara bırakarak her alanda yapabileceği çalışmaları yapmaya başladı. Her geçen yıl İmam Hatip sayısını arttırarak vatandaşlarımızın İmam Hatiplere daha fazla kucak açmasına katkı sağladık. İmam Hatip okullarının daha iddialı, daha kaliteli ve uluslararası bir konumda olması için daha fazla gayret göstermemiz gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Pilav değil waffle günleri

Kurultayın en ilginç ve eğlenceli sunumlarından birini Genç ÖNDER Başkanı Abdullah Ceylan yaptı. Ceylan, derneklerin içinde gençlik kollarının olması gerektiğini söyleyerek bu görev için de 35 yaş sınırı konması gerektiğini vurguladı. Kendilerinin küçük yaşlarda masa tenisi oynamak için Milli Gençlik Vakfı’na gittiğini anlatan Ceylan, bugün de ÖNDER şubelerinde Wii oyun konsollarının bulundurulabileceğini anlattı. Geleneksel pilav günlerine alternatif olarak ve gençliğe daha çok etki edeceğini düşünerek waffle günleri düzenleyeceklerini dile getirdi. Ceylan waffle günlerinden bahsederken, bazı ÖNDER temsilcilerinin cep telefonlarından waffle taraması yaptırması hoş bir enstantane olarak kurultay anılarında
yerini aldı.

Eski toprak kürsüde

Kurultayın en renkli simalarından biri de öteden beri ÖNDER’de çalışmalarda bulunarak bir çok öğrencinin İmam Hatipli olmasında rol oynayan, 81 yaşındaki Mustafa Işık’tı. Bilecik Söğüt’ten gelen ve katılımcılara yanında getirdiği Yörük/ Türkmen poşularını hediye eden Işık, sonuç bildirgesinden önce söz alarak ÖNDER yöneticilerini Söğüt’te İmam Hatip öğrencileri ile buluşmaya davet etti. İmam Hatip çalışmaları esnasında yaşadıkları zorluklardan da bahseden Işık, bir kişinin bir ülkeyi değiştirebileceğini anlatan bir de hikaye anlattı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği Işık, alkışlarla uğurlandı.

Benzer konular