Âlim de fenomen olur

Dünyanın en ünlü hafızı: Al Afasy

Mishary Al Afasy, Kuveytli bir hafız. Sosyal medyanın güçlü kullanıcılarından. Twitter’da 10 milyon civarında takipçisi var. Bu sayı Facebook’ta 15 milyonu aşıyor. Instagram’da ise 1.4 milyon kişi tarafından izleniyor. Mishary Al Afasy’in Mishary TV adında kendisine ait bir kanalı var. Tilaveti çok beğeniliyor. Kendisinden bağımsız onlarca fan sayfası da mevcut. Pek çok kez farklı topluluklar tarafından “en iyi Kur’an-ı Kerim okuyan kişi” seçilmiş. Al Afasy Medine İslam Üniversitesi’nde eğitim almış. 2012 yılında Dubai’de 60 bin kişiye cuma namazı kıldırmış. Al Afasy hâlâ Kuveyt’te Mescid Al Kabir’in imamlığını yapıyor.

‘En etkili 50 Müslüman’dan biri

Sosyal medyayı hayli yoğun biçimde kullanan bir diğer din adamı ise Habib Ali al Jifri. Suudi Arabistan kökenli Al Jifri’nin Twitter’da 3 milyon takipçisi var. İslami söylemin dünya çapında doğru ve anlaşılabilir kılınması yönünde araştırmalar yapan Birleşik Arap Emirlikleri’deki Tabah Vakfı’nın da kurucusu. Henüz 44 yaşında ama 2011 yılında dünyanın en etkili 50 Müslümanından biri seçildi. Al Jifri, son dönemde IŞİD’e karşı verdiği demeçlerle konuşuluyor. Verdiği son mülakatta IŞİD için, “Hristiyanlara karşı öfkelerinin sonu yok; Müslümanlara, gayrimüslimlere ve her farklı düşünceye de öfkeliler” diyordu.

Habib Ali al Jifri.

Yeni Malcolm X: Tzortzis

Yunan asıllı dünyaca ünlü vaiz Hamza Andreas Tzortzis’in Twitter’da 46 bin Facebook’ta ise 100 bin takipçisi var. Tzortzis özellikle Türkiye’de New York sokaklarında yaptığı bir konuşmanın videosu ile tanındı. Daha sonra bazı konferanslar için İstanbul’a geldi. Gençlerin “Yeni Malcolm X” diye adlandırdığı Tzortzis, The Big Debates konuşmalarında da bulunmuştu. Tzortzis bir Ortodoks olarak doğmuş ve ilk gençlik yıllarında İslam’la tanışıp Müslüman olmuş önemli isimlerden biri.

hamza

Türkiye’nin fenomeni Hatipoğlu

Listeye “Türkiye’nin en çok soru sorduğu hoca”yı eklemesek eksik kalırdı. Zira Nihat Hatipoğlu’nun Facebook’taki resmi sayfasında tam 4 milyon takipçisi var. Sayfada her gün Hatipoğlu ile ilgili videolar ve sözler paylaşılıyor. Çoğu zaman Hoca’ya iletilmek istenen sorular da yorum kısmından iletiliyor. Hatipoğlu’nun Twitter adresinde ise 455 bin takipçisi var.

nihat

Sayısız fan, sayısız takipçi

Farklı üslubuyla tanınan Cübbeli Ahmet Hoca’nın da sosyal medyada hayli güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Cübbeli’nin Facebook sayfasında 2 milyonu aşkın takipçisi var. İnternette izlenebilen bir sohbet videosunda “Çekiyorlar kebap fotoğrafını atıyorlar hesaplarına” diyerek andığı Instagram’da ise 95 bin kişi tarafından izleniyor. Elbette bunlar resmi sayfalara ait rakamlar. Sayısız ‘fan’ sayfasının ayrıca sayısız takipçisi var.

cubbeli

21 milyon kişi onu izliyor

Suudi Arabistan’lı Muhammad Al Arifi de sosyal medyanın en dikkat çeken din adamlarından biri. Al Arifi’nin Twitter’da 14 milyon, Facebook’ta ise 21 milyon takipçisi var. Twitter’ı oldukça aktif bir biçimde kullanan Al Arifi Kral Suud Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapıyor.

Muhammad Al Arifi

Sosyal âlim Al Odah

Salman Al Odah sosyal medyada milyonlarca takipçisi olan âlimlerden bir diğeri. Al Odah, özelikle 8 milyon takipçisinin bulunduğu Twitter’ı aktif biçimde kullanıyor. Gazeteci ve televizyoncu kimliğiyle de tanınan Al Odah, 2012 yılında “Dünyanın En Etkili Müslümanları” listesinde 20. olmuştu.

salman_al-ouda

Benzer konular