Siyasette kadın gücü

ABD Kongeresinin iki Müslüman kadın üyesi Minnesota’dan Somalili İlhan Ömer, Michigan’dan Filistinli Reşide Talib. Tamamen korkusuz olan bu ikili, geçtiğimiz pazartesi günü bir basın toplantısı düzenledi ve kongre üyelerini, Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “işgalin acımasız gerçeğini gizlemelerini” engellemek için İsrail’i ziyaret etmeye davet etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ı çevreleyen beyaz ayrıcalıklı siyasetçilere rağmen dünyada yeni ve güçlenmiş bir kadın siyasetçi ekolü ortaya çıkıyor.

Geçen yılki seçimlerde ABD Temsilciler Meclisine seçilen dört yeni kongre kadınına verilen isim olan “The Squad“ı düşünüyorum… New York’tan cesur Alexander Ocasio-Cortez‘i, Minnesota’dan Somalili İlhan Omar, Massachusetts’den Ayanna Pressley ve Michigan’dan Filistinli Rashida Tlaib. (Reşide Talib)

Son ikisi – Reşide Talip ve İlhan Ömer – bu hafta İsrail’in Filistinliler hakkındaki seyahat kısıtlamalarının “insani maliyetlerini” vurgulayan bir basın toplantısı düzenledi. Omar, diğer Kongre üyelerine seslenerek, Filistin’e gitmeleri ve “işgalin acımasız gerçeklerine” yakından şahid olmaları çağrısında bulundu.

Tel Aviv, ABD’li kongre üyeleri İlhan Ömer ve Reşide Talib’in Filistin’e girmelerini engelledikten sonra, bir apartheid devleti olduğunu açıkça ortaya koydu.

Tamamen korkusuz olan bu ikili, geçtiğimiz pazartesi günü bir basın toplantısı düzenledi ve kongre üyelerini, Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “işgalin acımasız gerçeğini gizlemeleriniengellemek için İsrail’i ziyaret etmeye davet etti.

Ömer, Pazartesi günkü Minnesota eyaletinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği açıklamada, “Vekil olarak hepimizin bölgedeki gerçekleri kendi gözlerimizle müşahede etmekle sorumlu olduğumuza inanıyorum. Ülkemizin dış politikası ve gönderdiğimiz milyonlarca dolarlık yardımlara dair meclis soruşturması yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Filistin asıllı Reşide Talib, Filistin’e giriş kararını, 1972’de apartheid sırasında Güney Afrika’ya giriş yapmak isteyen Kongre üyelerine gerçekleştirilen eylemlere benzetti.

Talib, “Tarihin kendisini tekrar etme alışkanlığı var” dedi. İlhan Ömer o zamanla şimdi arasındaki farkın, ABD hükümetinin yasağı kaldırmak için aktif olarak çalışmak yerine yasağı desteklediğini söyledi.

Netanyahu, BDS hareketinin de destekleri ile Kongre’ye seçilen ilk iki Müslüman kadın olan Ömer ve Talib‘in Filistin’e girmelerini engelledi.Özgürlük ve Adalet için küresel bir hareket olan BDS, Filistin hakları için mücadele eden barışçıl bir harekettir.

İsrail daha sonra geri adım attı ve Filistin asıllı Reşide Talib’in işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan 90 yaşındaki Filistinli büyükannesini ziyaret edebileceğini söyledi. Talib başlangıçta kabul etse de saatler sonra şartları baskıcı ve aşağılayıcı olarak tanımlayarak fikrini değiştirdi.

HİNDİSTAN VE İNGİLTERE’DE DE ÖNCÜ KADINLAR

Bu arada, Hindistan’da güçlü bir kadın milletvekili olan Mahua Moitra, Haziran ayında Hindistan Parlamentosundaki ilk konuşması sırasında Narendra Modi liderliğine yönelik sert bir konuşma yapmıştı.

Hindistan’da Batı Bengal, Tripura, Manipur ve Arunachal Pradesh’te faaliyet gösteren siyasi partilerden biri, Trinamool Kongresi’nden olan Moitra, Modi’ye sıkı bir muhalafet kampanyası yürütüyor.

Diğer tarafta İngiltere Parlamentosundaki en genç milletvekili olan Mhairi Black, 2015 yılında İngiltere hükümetine yönelik sert bir muhalefet başlattığı ilk konuşmasında birçok tarafın beğenisini kazandı.

22 yaşındaki genç kadının konuşması internette on milyondan fazla izlenme aldı. İlk konuşmasından bu yana İngiltere Parlamentosunda eleştirilerine devam ediyor. Ve son olarak Başbakan Boris Johnson tarafından “abartılmış, saldırgan, terbiyesiz ve tehlikeli bir karakter” olarak tarif edildi.

Black, ırkçılık tarihini “iğrenç” olarak nitelendirdi ve Başbakanların son dönemdeki performanslarını özümsemediğini söyledi.

KADIN LİDERLER ÇIĞIR AÇTI

Çok sayıda erkek siyasetçinin cinsiyetçi zorbalık ve kabalığa başvurduğu Avustralya’da, Sarah Hanson-Young, 2007’de 25 yaşındayken senatoda sandalye kazanan en genç kadın olarak gündeme geldi.

Geçen yıl parlamentoda bir tecavüz tartışması sırasında sert muhalefeti ilgi gördü.

Erkeklerin tecavüz etmemeleri durumunda kadınların ekstra korumaya ihtiyaç duymayacağını söyleyen Young, buna karşılık veren yaşlı bir erkek senatörün, kişisel hayatı hakkında rahatsız edici bir cevap verdiğini söyledi.

Liberal Demokrat Senatör David Leyonhjelm, eşinden boşanan çocuklu bir anne olan Hanson-Young ile karşı karşıya kaldığında özür dilemeyi reddetti. Young, senatörü kendisini aşağılamaya çalışmakla suçladı ve TV programındaki hakaret edici sözleri tekrarlarken yasal işlem başlattı.

İngiltere’nin son Başbakanı Margaret Thatcher, Pakistan’daki Benazir Butto, Hindistanlı Indira Gandhi gibi kadın liderler bir çığır açtı. Ocasio-Cortez, Ömer, Pressley, Talib, Moitra, Black ve Hanson-Young dünyadaki kadınlar için önemli rol modeller olarak gün geçtikçe güçleniyorlar.

İnşallah devam eden bu yükseliş, ayrımcı politikalar yürüten Trump, Modi, Johnson gibi maço figürlerin düşüşünü sağlar.