Karizma güç ve liderliğin sırrı

Karizma” terimi Yunanca’dan gelmiş olup “hediye” veya “ilahi tercih” anlamına gelmektedir. Açıklaması  ise, çekicilik, etkili duruş, başkalarını pozitif yönde etkileme gücü olup, olağanüstü bir güce sahip olanlara karizmatik denilir. Büyüleyici özellikleri vardır bu tür kişilerin. Hatta unutulması güç olan bu karakterler insanlarda coşku ve bağımlılık hislerini uyandırır.

Peki karizmatik kişiliğin önemi nedir? Bu karakterlerin insanlar üzerinde muhteşem bir etkisi ve insanları kontrol etme yetenekleri olduğu dünyaca kabul edilmiştir. Siyasi partilerde gördüğümüz gibi bu karakterleri her zaman ön saflarda göstermeye çalışmışlardır. Yapılan çalışmalarda insanları etkilemeleri ve yönetmeleri adına her zaman ön planda tutulmuşlardır.

Dolayısıyla siyaset adamlarından, sanatçı, yazar ve liderlere kadar karizmaya sahip olan kişiler tarihin akışını değiştirmekte başarılı olmuşlardır. İsimleri halen sevenlerinin ve hayranlarının kalbinde kazılı olan bu karakterler ölseler dahi  duaları, sözleri veya  fikirleri yaşamaya devam etmiştir. Karizmatik kişilik ilişki ve iletişim alanında büyüleyici özelliği olup, ikna edici özelliğiyle şirket ve ticari ihalelerde önemli rolü bulunmaktadır.

Her insanın bu özelliği kazanma imkanı vardır derler. Bu mükemmel özelliğe her lider, vaiz ve bütün dava sahiplerinin ulaşmaya çalışması gerekir. Milletlerin liderleri de aynı şekilde bu karakterleri araştırıp bulması gerekir ki liderliğin güven ve istikrarla devam edebilmesi sağlansın.

Karizmatik Kişiliğin Özellikleri Nelerdir?

Dış Özellikler

Bu kişiliklerin ortak dış özellikleri olmadığına dair herkes hemfikirdir. Yani dış görünüşü güzel olsun, çirkin olsun, uzun olsun, kısa olsun, siyah olsun, beyaz olsun karizma herkeste olabilecek bir özelliktir.

İnsanın doğasında olan bu özellikte renk, boy, kilo, güzellik aranmaz. Yalnız unutulmayan o karizmatik kişilerde belirli ortak özellikler bulunmaktadır. Bunlar;

Dış görünüşüne dikkat etmeli.Karizmatik insan dış giyimine dikkat eder. Kendisine önem verdiği için dış özelliklerine de önem verir. Dolayısıyla giyim güzelliğine dikkat etmesi hatta bazen dış görünüşüyle dikkat çekmeye çalışması gayet doğal bir durumdur.

Piyasada modayı takip eder. Kendi toplumunun örf ve adetlerinden çok uzaklaşmadan kendine yakışanı ve beğenilecek kıyafetleri seçer. Moda konusunda aşırıya kaçmaz. Farklı toplumları yöneten kişiler hariç. Bazı toplumlar tuhaf giyimlere meyleder. Ancak bu yazımda dünyaca karizmatik olarak kabul edilen kişiliklerden bahsediyorum.

Sağlıklı ve atletik görünümlü olmalı. Bu özellikler insanı çekici yapmaktadır. Hatta duygularını ve enerjisini yükseltir, kendine olan güvenini arttırarak insanların kalbine daha kolay ulaşır.

Karizmatik insan sağlığına dikkat eder, bir anlık heves uğruna fiziksel özelliklerini asla bozmaz.

İç Özellikler

Karizmatiğin en önemli özelliği “kendine olan güvenidir”. Özgüveni yüksek olan insanlar birçok özellikle bilinirler. Musa Raşid El Bahdel’in “Fısıltılar” kitabında özgüvenin işaretlerini şöyle anlatmıştı;

  • Bütün olaylarda kendini kabullenebilmesi ve hatalarını gözden geçirerek telafi edebilmesi.
  • Görevlerden kaçmaması. Ailesi, eğitimi, işi gibi sair sorumlulukları yerine getirmesi.
  • Her zaman tek söylediği şey “bu iş bana göre bunu başarabilirim”dir.
  • Vermeyi sever, kendini ispatlayana dek başarısından ödün vermez.
  • Yaptıklarının karşılığında kibirlenmeden mutlu olur.
  • Başarısız olduğunda umutsuzluk ve başarısızlık duygularına kapılmaz. Başarıyı elde etmek için gerekli haritayı çizer.
  • Başarı onun için çok önemlidir. Bunun için işlerini daima başarıyla tamamlamaya çalışır.

Öz güven önemli bir kriterdir. Önce kendimizde sonra çocuklarımızda ve çevredekilerimizde bu özelliği geliştirmeliyiz. Bu yönleri geliştiren çeşitli eğitim  kitapları vardır. Çocuklarına bu konuda rehber olmak isteyen ebeveynler bu kitaplardan yararlanabilir. Karizmatik insan hırslıdır. İnsanların kalplerini coşturma, enerjilerini sınırsızca öne çıkarma gücüne sahiptirler. Güçlü bir kişilikleri vardır ama sert değildir. İkna gücüne sahip, cesur, umutlu, sevimli ve enerjiktir.

Hırslıdır ama boyun eğmez, prensiplerine aykırı davranmaz, inandığı ve doğru gördüğü davadan geri dönmez, başkalarının rızası için koşmaz, onuru pahasına insanları mutlu etmeye çalışmaz. Ama, karizmatik kişiliği kontrol etmek zordur. Cazip teklif veya tehditlerle fikir ve prensiplerinden onu alıkoymak imkansızdır. Onlar kimseye köle olamazlar. Dolayısıyla her türlü sınırlamadan bağımsızdır onlar. Kendilerine saygıları ve takdirleri sonsuzdur. Hiç kimse için boyun eğmezler. Kısacası “karizmatik insan” lider olmak için doğmuştur.