İmamoğlu’nun önündeki en büyük imtihan

Sayın Başkan. İki zorlu sürecin ardından İBB Başkanlığına seçildiniz. Hayırlı olsun. Başlangıcınızı göz önüne alırsak yaptığınız iş siyasi olarak çok önemli bir başarı ki, hakkınızı teslim etmek lazım. Bundan sonra İstanbullu sizden hizmet, yeni atılımlar ve çıtayı çok yükseğe çektiğiniz gibi “her şeyin güzel olmasını” bekler.

 

Dünya görüşü ve siyasi düşünce olarak sizden ayrı bir yerde durduğumu, CHP’nin temsil ettiği ideolojiye katılmadığımı belirterek bu yazıyı kaleme alıyorum.

Artık bu şehrin başkanısınız ve dolayısıyla o koltukta oturduğunuz sürece benim de başkanımsınız.

Merak etmeyin yaptığınız iyi işlerde alkışlamaktan, beğenmediklerimizde de eleştirmekten geri durmayacağız.

Bu girizgâhın sonrasında bir İstanbullu olarak sizden ricamı dile getirmek istiyorum.

Benimkisi doğrudan şahsımla ya da trafik, su, altyapı gibi gündelik hizmetlerle ilgili bir istek değil, o konuları merak etmiyorum çünkü zaten gerektiğinde itiraz ve isyan edecek milyonlarca muhatabınız var.

Daha global, dünya şehri İstanbul’u temsil edecek, başlamış ve nihayete ermesi beklenen daha başka bir proje ile ilgili benim derdim.

Malumunuzdur ki, iştirakleriniz arasında BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri A.Ş. bulunmaktadır.

BELBİM A.Ş. yine malumdur ki İstanbulkart hizmetinin sahibi, tüm toplu taşımalardaki bilet altyapısını kuran ve işleten şirkettir.

Şu anda tam 18 milyona dayanmış İstanbulkart abonesi bulunmaktadır ki, tek başına dünyadan onlarca devletten daha büyük bir rakama tekabül etmektedir.

BELBİM A.Ş., 28 Mart 2019 tarihinde BKM (Bankalararası Kart Merkezi) ile bir protokol yaptı.

Bu protokolün tarafı olan BKM’de yerli ödeme sistemi TROY’un sahibi olan kuruluştur.

Bu iki kuruluş bundan böyle İstanbulkartın TROY ile entegre edilmesi üzerine bir protokol yaparak adım attılar.

TROY epey zamandır kullanılmasına karşın piyasayı domine eden başta VISA ve MASTERCARD olmak üzere küresel firmalarla rekabet ederken ve kendine pazar payı bulmakta zorlanmaktadır.

Yerli ve milli bir ödeme sistemi olan TROY’un bu ülkenin bağımsızlığına katacağı artı değerleri bildiğiniz üzere size anlatmaya gerek yoktur.

18 milyonluk İstanbulkart potansiyeli ile birleştiğinde bir anda çok büyük bir eşik atlayacak olan yerli ödeme sistemimiz, en azından her alışverişte küresel sermayeye akan komisyon paralarının ülke sınırları içende kalması demektir.

2019 sonunda uygulamaya geçmesi planlanan bu protokol ile İstanbulkart market, eczane, lokanta, benzinlik vb tüm alışveriş yerlerindeki pos cihazları ile uyumlu hâle gelmesi ve kullanılması öngörülmektedir. Bu İstanbulkart’ın Türkiye genelinde 50 bin ATM ve 2.4 milyon ödeme noktasında, dünyada ise 190 ülke ve 2 milyon ATM ve 42 milyonu aşkın ödeme noktasında geçmesi anlamına gelmektedir. Ön ödemeli sistemde istediğiniz kadar bakiyeyi yükleyebilecek, hesap işletim sistemi, kredi kart aidatı, faiz ve benzeri yüklerden kurtularak yanınızda nakit para taşıma zahmetinden de kurtulmuş olacaksınız.

Müthiş bir fırsat…

Hem İstanbulkart, -ki bu uygulama belediyenize gelir getirecektir- hem de TROY yerli ödeme sistemi için pazarda genişleme imkânı sunmaktadır.

Zor ve sıkıntılı dönemlerden geçen, dolar üstünden terbiye edilmeye çalışılan bir ülkenin en büyük şehrinin belediye başkanı olarak sizin de bu durumlardan memnun olmayacağınızı, ülkemizin bağımsızlık yolunda atacağı her alandaki adımları destekleyeceğinizi varsayıyor, aksini düşünmek dahi istemiyoruz.

CHP’nin İBB Başkan adayı olarak ortaya çıktığınızdan beri hakkınızda birçok kez dile getirilen “küresel sermayenin adamı ve projesi” algısı kamuoyunda çokça alıcı buldu.

İşte size bu algıyı boşa çıkarma fırsatı.

Çünkü VISA ve MASTERCARD’ın “İstanbulkart-TROY” işbirliğini engellemek için büyük bir mücadele verdikleri, bu konuda inanılmaz paralar ayırdıkları ve TROY’un kendilerine büyük bir rakip olarak meydana çıkacağı bu işbirliğini bitirmek için her yolu denedikleri iddiaları dolaşımda.

Öyle ki, 1 milyar dolara yakın bir fon oluşturulduğu ve bu güç birliğini engellemek için kullanılabileceği söyleniyor.

Şimdi.

Sayın Ekrem İmamoğlu…

Küresel sermayenin adamı olmadığınızı, yerli ve milli bir kimlik taşıdığınızı ispat etmenin en önemli kilometre taşlarından birisindesiniz.

Türkiye’nin yerli ödeme sistemi TROY’un uluslararası çapta oyuncu olmasının anahtarı elinizde duruyor.

18 milyonluk potansiyeli ile İstanbulkart işbirliğinin TROY’a açacağı bu yol, tüm ülkeye daha çok yayılmaya ve sonrasında sınırları aşarak dünya çapında bir ödeme sistemine kavuşmamıza yol açacaktır.

Sayın Başkan.

Sizden İstanbullular ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İstanbulkart-TROY ortaklığını hızlandırmanız ve bir an önce uygulamaya geçmesi için irade göstermenizi bekliyor.

Takipte kalacağımızı belirtir, size yeni başladığınız görevinizde başarılar dileriz.