Cumhuriyet altını olur cumhuriyet kadını olmaz!

Komik olma konusunda harcadıkları enerjiyi, şerefli olmaya harcasalardı inşaat hâliyle de olsa bir umuda tutunurduk.

Kerbela’da su neyse bunlarda da şeref ve vicdan o.

Neyden bahsediyorum?

Seni hor göreni hoş görmemen konusunda gösterdiğim yüksek mücadeleden bahsediyorum.

Kabul edelim cihangir tabureleri bile bizden daha fazla psikolojik üstünlüğe sahip olabiliyor bazen. Bu vakarla sinmişliği birbirine karıştırmamızla ilgili olabilir mi?

Cumhuriyet altını olabilir ama cumhuriyet kadını olabilir mi? Bence olmaz. Sınırları vesayet salyasıyla çizilmiş, yüksek tahkir gücüyle ince ince döşenmiş, rant konforuna uygun üretilen modifiye cinse “Cumhuriyet kadını” diyorlar.
Laboratuvar ortamında oluşturulup tek gardroptan fırlatılmış üstün(!) tipler kıyas çıtamızmış. Tecessüs ganii ama sen bu tiplere teessüf ettiğinde cumhuriyet düşmanı oluyorsun. Gerçek olduğuna ancak genel anestezi sonucu inanacağım faşistlerle yaşıyor oluşumuza da bol gülüşler…

Cumhuriyet kadını kavramı seyyar linç memurlarının hayatımıza 80’li yıllarda kattığıdır. ( Daha öncesi pek tabi var ama bu ranttan verim almaya başladıkları yıldan bahsediyorum)

Linç memurlarının istediği evraklarsa şunlardır.

‘Cumhuriyet Kadını! olmak için gerekli evraklar neler? 

Şöyle mi söylesek ‘cumhuriyet kadını’ olmak için gerekli evraklar nelerdir?

Bir adet akşamdan ıslatılmış üzeri küfürlü pankart,

Üç adet bozarmış slogan bayıklığı ana malzemeden say ve

Ah saçlar nasıl unuturum o saçlar o ahenkle meşale yakan saçlar kepeğini attıracaksın şöyle otantik kilimler gibi sereceksin,

Üç adet maşa ikisi o saçlara birisi eline..

Sonra bir de mesela caney caney caney işte Sultanahmet meydaney deyip dönüşü kaçırıp kendi etrafını turlayan hurda arabalar gibi olacaksın.

Bilmem öyle oluyormuş geçen hafta bir şarkıcı cumhuriyet kadını jüriliğine soyunup seçmeleri yaptı hatırlarsınız.

Sonra mesela resepsiyona davet edileceksin ama “bol gelmeye tenezzül etmiyorum iması” kokan mesajlar yayınlayacaksın. Nezaket görünümlü bu nitelikli görgüsüzlüğün bir ödülü elbet olacak. Gerçekten kuruyorum şu cümleleri. Allah beyni oksijen gazına misafir muamelesi yapmayan insanlarla karşılaştırsın.

Bu cumhuriyet kadınlığı imajı da ömürlük yıka yıka kullan.

Düşünsene vesayetin el yordamıyla oluşturduğu imajı evrensel kabul sayıp sana hakaret etme konforuna dönüştürüyorlar.

Vasat mühendislik sonucu oluşturulan bu imaj senin bir şeyin olmak zorunda. Sen sürekli sınanıyorsun düşünsene. Cumhuriyet cumhuriyetçilerden, Atatürk de Atatürkçülerden korunsaydı milli fikir hijyeni konusunda bu kadar çuvallamazdık.

Vakarını kuşanmış Cübbeli 

Yine geçen hafta metroda cübbesi gibi vakarını kuşanmış bir kardeşimiz bir takım terliksilerin tacizine uğradı.

O bir çuval müstehzi hava basıcılarını kudurtan tek bir şey vardı. Kardeşimizdeki gürüldeyen sükunet. Sadece orta kapıya kadar ilerleyen ilericilerin(!) gerisinde kalmak bir şereftir. Bunu sessizken kurduğu en yiğit cümlelerle anlattı bize o kardeşimiz.

Başını öne eğmesi de onlar gibi olmayışına ettiği şükre isabet. Sabır iman teridir zirvesine kadar bunu gösterdi. İşte bütün bunlar bize ‘aydın’ diye yutturulan sokak lambalarının imaj baskısından mütevellit.

Ne demiştik?

Onların bildiklerinin yabancısı olursan cahilsin.

Onların duyduklarının sağırıysan yobaz.

Ve onlar gibi yaşamıyorsan ölüsün.

Bu yüzden kardeşim,
Onlar gibi olmayışının alnını öp!