‘Bu ülkeye sizler hizmet vereceksiniz’

Fatih Akşemseddin İlkokulundaki sınıf öğretmenimiz Bedia Hanım, benim de Öğretmen okulu sınavlarına katılmamı istiyordu. Öğretmenime İmam Hatip Okulu’na gideceğimi söylediğimde, her seferinde bana ‘Ölü yıkayıcısı mı olacaksın’ diyerek vazgeçirmeye çalışırdı. Öğretmenin aksine babamsa İmam Hatip Okulu’na yazdırmak istiyor ve bunu da bana sık sık söylüyordu. O zaman İstanbul’da sadece Fatih Draman semtinde İstanbul İmam Hatip Okulu vardı. İmam Hatip Okuluna girmek isteyenler, ön kayıt yaptırıyorlar ve imtihana tabi tutuluyorlardı. Kontenjana göre, en yüksek puan alanlardan başlayarak kesin kayıt yapılıyordu. Ben yedekte kalmıştım. Okul idaresi Gaziosmanpaşa Dörtyol’da bulunan Hacı Fahri Kığılı Kuran Kursu idarecileriyle görüşüp, bu binayı İmam Hatip Okuluna çevirerek, yedekte kalan bizlerin kaydını yaptılar.

Üç yıl burada okuduk. Üçüncü sınıfta iken 1972 yılında İmam Hatip Okullarının orta kısmı kapatılıp, lise kısmı 4 yıla çıkartıldı. Gaziosmanpaşa’da okuyan iki sınıfın öğrencilerini, 1972-73 eğitim döneminde, Draman’daki merkez İmam Hatip Okulu’na naklettiler. 4E şubesinin Edebiyat Kolu Başkanı seçildim. Reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı okulun Edebiyat Kolu Başkanı olarak ilk kez orada tanımak nasip oldu. Reisin çok yönlü bir kişiliği vardı. Okulun hemen hemen tüm etkinliklerinde, en ön saftaydı. Liselerarası bilgi yarışmasına katılan münazara takımında, voleybol ve futbol takımlarında, şiir okuma yarışmalarında hâsılı tüm etkinliklerde yer alıyordu. Milli Türk Talebe Birliği’nin düzenlediği şiir okuma yarışmasında birinciliği alarak, başarısını taçlandırmıştı.

Okulumuzun emektar hocalarından Fevzi Bektaş (15 Aralık 1979’da bombalı suikastle şehid edildi. Allah rahmet eylesin!), okulun futbol takımının bir maçından sonra, Karagümrük Standı’ndan çıkarken Abdurrahman Şen isimli öğrencisine Erdoğan’ın sahanın en iyilerinden olduğunu belirtip, “Bugün Kuran-ı Kerim’den, Arapçadan benden 9-10 alanlar, yarın birer hacı kızı alıp, kenara çekilecekler. Bu ülkeye, bu sahalarda top koşturanlar, sizler hizmet vereceksiniz” diyerek bu günlere işaret ediyor.

TAYYİP ERDOĞAN REİSİMİZ OLUYOR

İmam Hatip Okulunun bize verdiği ruhla, dâvâ şuurumuz, hayat tarzına dönüştüğü için MTTB ve Akıncılar teşkilatlarında çalışmalara canla başla katılıyorduk. 1976 yılında yeni seçilen yönetim tarafından, Milli Türk Talebe Birliği Merkez Orta Öğretim Komitesi ekibi tümüyle devre dışı bırakıldık. Kovulan ekip İstanbul Kültür Ocağı kuruluşunu gerçekleştirdi. Metin Yüksel ise bizi Fatih Akıncıları’nı kurmaya davet ediyordu. Böylece Fatih Akıncılarını Metin Yüksel’in önderliğinde bir gurup arkadaşla birlikte kurduk. Rahmetli Yüksel başkan yardımcılığı ve kültür müdürlüğü görevlerini bana tevdi etti. Bir taraftan İmam Hatip Okuluna devam ediyor, diğer taraftan da Fatih Akıncılarının çalışmalarına katılıyorduk.

Tayyip Erdoğan, 1976 yılında Beyoğlu Milli Selamet Partisi (MSP) İlçe Gençlik Kolları Başkanı olarak seçildi. MSP’nin düzenlediği gecelerde ve salon toplantılarında, birlikte çalışmalara katılıyorduk. 1977 Mahalli seçimlerinde MSP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Şevket Kazan olmuştu. Fatih Akıncıları Metin Yüksel’in önderliğinde, o dönemlerde Türkiye geneli ve İstanbul’da yaptığı çalışmalarla göz dolduruyordu. İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Tayyip Erdoğan, bütün teşkilatları ve Akıncılardan bazı teşkilatları, seçim çalışmalarında görev taksimatı için toplantıya çağırdı. Toplantıda o yıllarda İstanbul’un nüfusunun yoğunluğunun güzergâhı olan Edirnekapı, Fatih, Aksaray, Unkapanı, Şişhane, Galatasaray, Taksim hattı Fatih Akıncıları’na verildi. Gece yarısı, Tayyip Reis de bizimle birlikte Edirnekapı’dan afiş yapıştırmaya başladı. Sabaha kadar bu hattı ‘Büyük şehre büyük adam Şevket Kazan’ afişleriyle donatmıştık. Böyle nice seçim afişi ve Fetih Mitinglerinin afişleme çalışmalarında, birlikte olmuştuk.

O günlerde sevdamız olan, Filistin davasına sahip çıkan ve günümüzde BM Genel kurulunda Siyonist İsrail’in yayılmacı politikalarını eleştiren, gönüllerimizin Reisi Tayyip Erdoğan… ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek, Batı ve Doğu emperyalizmine karşı, mazlum dünyanın haklarını savunan Başkanımız Tayyip Erdoğan…

Kendisini bir kere bile görmemiş olan, Afrika’da, Asya’da, Uzak Doğu’da ve dünyanın birçok yerinde başarılı olması için yürekten dua eden milyonlarca mazlumun gönlüne taht kuran Tayyip Erdoğan!
Rabbimiz hayırlı işlerinde muvaffakiyetler lütfetsin!
Yolun ve bahtın açık olsun sevgili Reis!