Süt Tozu’nun KDV’si çocuk felci

İlkokula 1963’de başladım.
O yıllarda öğretmenin nezaretinde sınıftan bir öğrenci süt tozundan mâmul sütü dağıtır, bizler de içerdik. Sonraları bu süt tozundan mâmul sütlerin, Amerikan Yardımı olduğunu öğrendik.
Amerika’nın, babasının hayrına bu yardımı yapmadığını, o dönemdeki idarecilerimizin sözüm ona ‘memleketin kalkınması’ yaftalarıyla halkı kandırdıklarını, büyüdüğümüzde anlayacaktık.
Anadolu insanının çoğu ‘arif’tir. Süt tozu yardımının ilkokullarda ikram edildiği günlerden bir hatıra nakledelim.
“1960’lı yıllarda ilkokula gidiyordum. Öğretmenimiz bize süt tozu paketlerini dağıttı. ABD’den yardım olarak gelmiş! Bizim evde 100’e yakın keçi, 30’dan fazla inek vardı. Süt ve yoğurdu satma imkânımız yoktu. Bize yetecek kadar her türlü süt ürünümüz vardı.
Ama ben cicili paketler içindeki süt tozu paketlerini sevine sevine eve getirdim.
Eve girmeden önce, avluda dedemle karşılaştım. “Elindeki nedir” diye sordu.
Başladım dedeme anlatmaya. Dedem daha lafımı bitirmeden, “Bizim bize yetecek kadar sütümüz var, götür onu geri ver, sütü olmayan çocuklara versinler” dedi.
Aslında köyümüzde sütü olmayan ev yoktu. Ben biraz duraklayıp götürmek istemedim.
Dedem, “Evladım, bu süt tozlarını bizim iyiliğimiz için vermiyorlar, bizi zehirlemek için veriyorlar” dedi.
Ben okulda aldığım derslerden kendime güvenerek karşı geldim. Söylediklerini, okula gitmemiş dedemin cehaletine yordum.

KÖPEK BİLE BİZDEN DAHA AKILLI ÇIKTI

Dedem, beni inandırmak için bir deneye başvurdu. Çok güçlü bir köpeğimiz vardı. “Git, süt tozunu süte çevir, getir” dedi.
Gittim, süt tozuna biraz su ekleyerek süt yapıp getirdim. Köpeğimiz kulübesindeydi. Götürdük ve sütü önüne koyduk.
Ağzını koydu, yaladı, hemen bıraktı; “Siz beni zehirlemek mi istiyorsunuz?” dercesine, kızgınlıkla bize baktı ve havlamaya başladı…
Saldıracak gibiydi. Kabı aldık önünden. Dedem, süt kabını temizce yıkadı. Sonra bana, git evden bizim sütten getir dedi. Evden yarım kilo kadar sütü götürüp, yıkanmış kaba koydum. Yine köpeğin önüne götürdük.
Köpek ağzını koydu, bir defa nefes aldı, iki içimde sütü bitirdi. Dedem hiç okula gitmemişti, ama o sütleri okulumuza gönderen yetkililerden daha çok şey biliyordu.»
Bu süt tozu yardımlarından sonra, Anadolu’da ilk kez çocuk felci hastalığı görülmeye başlandı.
‘Büyük Şeytan Amerika’, yaptığı bu süt tozu yardımlarının bedelini ‘çocuk felci vakalarının’ artmasının akabinde Türkiye’ye sattığı çocuk felci aşılarıyla, KDV’li olarak geri alacaktı.
Siz siz olun ‘korona aşılarına’ kapılmayın!
Gâvurun, gâvur zihniyetlilerin sözde iyiliği bizden ve insanlıktan uzak olsun.
Eğer aşı gerekiyorsa ecdadımız Osmanlı gibi kendi aşımızı kendiniz yapalım. Ama küffarın usulleriyle değil, Rahmanî usullerle!