Korona Batı’nın yüzündeki maskeyi indirdi

ABD ve Avrupa’nın temsil ettiği Batı, kendilerini ‘medeniyetin temsilcisi’ olarak pazarladılar. Ellerindeki medya imkânlarıyla da, tüm dünyaya bunu kabul de ettirdiler.
Korona, Batının gerçek yüzünün ifşasını sağladı. Batı’nın medeni olmadığını, turnusol kâğıdı etkisi yaparak; Batılı devletlerin ve insanların gerçek karakterini ortaya koydu.
İnsanlara, hayvanlara, canlılara değer veren, nazik batılı insanların ve devletlerin; ne kadar bencil ve kendi insanlarına bile ne denli vahşice davrandıklarını herkese gösterdiler.
ABD, Almanya’nın Tayland’dan satın aldığı maskelere, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta el koydu.
İsveç merkezli sağlık şirketi Mölnlycke, Çin’den İtalya ve İspanya için ithal ettikleri milyonlarca yüz maskesi ve eldiveni, Fransa üzerinden ithal ettiğini; Fransa limanına geldikten sonra, Fransa tarafından malzemelere el konulduğunu açıkladı.
Çin›den İtalya›ya maske götüren tırlar, Çekya Hükümeti tarafından el konuldu.
İtalya, karasularında seyreden ve Libya›ya maske götüren gemileri durdurarak maskelere el koydu. Aynı gemide Yunanistan›a ait solunum cihazlarına da, İtalya tarafından el konulduğu açıklandı.
Avrupa devletlerinin, birbirlerini korsanlıkla suçlama yarışına girdiklerini gözlemledik.
Huzurevleri çalışanlarının koronona bulaşabilir korkusundan, işyerlerini terk etmesinden dolayı; Avrupa’da ve Amerika’da huzurevlerinde bakıma muhtaç, on binlerce insanın öldüğü ortaya çıktı.
Batıda bunlar yaşanırken, ülkemizde bütün dünyaya örnek olabilecek, bir mücadeleye şahit olduk.
İsveç hükümetinin, doktorlarının tedavi etmediği ve kaderine terk ettiği, Malmö şehrinde yaşayan Emrullah Gülüşken; Türkiye›nin gönderdiği özel ambulansla, Malmö›den Ankara›ya getirilerek, tedavi altına alınıyordu.
Avrupa’da yoğun bakım yataklarının yetersizliğinden, solunum cihazlarına bağlanamadıkları için binlerce insan, ölüme terk edilirken; Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler neticesinde, yoğun bakım yataklarının, yarısı boş kalmaktaydı Elhamdülillah…
Avrupa’da parayla bile ulaşılamayan maskeler, bizde ücretsiz dağıtılıyor. Yoğun bir mesai sarf edilerek, kendi solunum cihazımızı bir buçuk ay gibi kısa bir sürede, ayda beş bin adet üretir hâle geldik.
Devletimizin aldığı tedbirler, uyguladığı sosyal politikalarla, bu korona illetinden, en az hasarla çıkan ülkelerden olacağız inşaallah.

BATI AŞI DAYATMASINDA BULUNACAK

Korona illetinden dolayı ülkeler ve şirketler, bu kriz sonrasında çok zararlar görecekler. Uluslararası birçok büyük şirket iflas edecek, borçlarını ödeyemez hâle gelecek. Aynı şekilde devletler, bu illetin getirdiği faturanın altından kalkamayıp, borç para arayışına girecek.
Şu anda görünen o ki, korona illetinin bu ilk devresi azaldığı veya sönmeye yüz tuttuğu evrede küresel sermaye ve ABD, aç kurtların sürüye saldırdığı gibi, devletlere ve şirketlere saldıracaklar.
Ellerindeki sözde aşıyı kullanması için tüm devletlere baskı yapacaklar. Hatta baskı aracı olarak o devletlerin halklarını, kendi devletleri aleyhine kışkırtacaklar. Bunu sağlayacak medya güçlerini, hemen devreye alacaklar.
Ben ümit ediyorum ve inanıyorum ki, bizim devletimiz bu oyuna gelmez.