Başkan Mursi: Ümmetin aziz şehidi

Şehit başkanın hayat hikâyesinde öne çıkan nokta, adımlarına eşlik eden ve vefatından sonra dahi yoldaşı olan başarısıdır. Bu nasıl bir başarı ki, tüm dünyada; yeryüzünün doğusunda, batısında, Kudüs’te, Mekke’de, Arap ve Arap olmayan ülkelerde, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da kendisi için gıyabi cenaze namazı kılınıyor.

Vatanı, milleti, ümmeti ve Mısır’ın büyük devrimi için izzetinefsini bir kenara bırakarak kendisini kurban eden bu büyük adam hakkında kelimeleri kaleme dökerken bir acı, hüzün ve kimsesizlik duygusu kaplıyor her yanımı…

Suriyeliler olarak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin iktidara gelmesinden dolayı duyduğumuz mutluluk, tarif edilemezdi. O, devrimimizin ve ümmetimizin en güçlü destekçilerindendi. Darbeye maruz kalıp esir edilmesi, Mısır’ın iyi insanları gibi bizim de kalplerimizi param parça etmişti.

Mısır’daki Suriyelilerin onun döneminde ne kadar saygı ve takdir gördüğü, özgür ve şerefli yaşadığı tüm dünyanın mâlumu. Zaten darbeden sonra Suriyelilere zorluk çıkarılması sebebiyle birçoğu Mısır’dan ayrılmıştı.

MURSİ NUMUNE-İ İMTİSALDİR

Dünyayı hayat hikâyeleri ile dolduran, ölümlerinden sonra unutulmayan, yok olmayan ve silinmeyen eşsiz rehber isimlerin hayatı her dâim dikkatimi çekmiş ve dâima bu isimler arasında şu ortak noktaların olduğunu görmüşümdür:

Başarı, cesaret, ciddiyet, mücadele, fedakarlık, kendini dâvâ için kurban etmek, tevazu, yüksek ahlâk, merhamet ve şefkat…

Bunlar şehidimizin ve ümmetin şehidinin aslî vasıfları. Kalemim onun tüm vasıflarını yazmaktan âciz.

“Ülkem bana zulmetse bile yücedir

Halkım bana cimrilik etse bile cömerttir”

Bunlar şehid başkanın duruşma sırasında bayılmadan ve ruhunu teslim etmeden önce mahkeme salonundaki son sözleriydi. Bu dünyadaki Mü’minlerin gönlünde sonsuza dek özgür ve yaptıklarından dolayı mutlu şekilde ahirete irtihal etti.

MUHAMMED MURSİ KİMDİR?

Şehit başkanın hayat hikâyesinde öne çıkan nokta, adımlarına eşlik eden ve vefatından sonra dahi yoldaşı olan başarısıdır.

Bu nasıl bir başarı ki, tüm dünyada; yeryüzünün doğusunda, batısında, Kudüs’te, Mekke’de, Arap ve Arap olmayan ülkelerde, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da kendisi için gıyabi cenaze namazı kılınıyor.

Suudi Arabistan’daki güvenlik organlarını, umre ibadetini eda eden insanların Başkan Mursi için telefonlarıyla umrelerini şehide hediye etmelerini belgeleyen fotoğraf çekmelerini engellemek için seferber eden bu başarı nasıl bir şeydir?

Mısır’ın ilk seçilmiş sivil devlet başkanıdır o. Arap ülkelerinde seçilmiş tek Arap devlet başkanıdır aynı zamanda. Bu ülkeler Batıya bağlı ve halklarına baskı uygulayan liderler gördüler hep.

Mursi; bilim, başarı, tutum ve çalışma alanında da başarılı ilk başkandır.

Kuran’ı Kerim’i ezberleyen ilk başkandır.

Bir duruşmada şöyle diyordu: “Bana Kuran-ı Kerim’i yasakladılar, ancak otuz yıldır Kuran’ı ezberlediğimi unuttular. Halbuki sadece mushafa dokunmak istiyordum.”

HAYAT HİKÂYESİ

Adı “Muhammed Mursi el-Ayyat”

1951’de Kahire’nin kuzey doğusundaki Şarkıya vilayetinin Adve köyünde doğdu.

Evli ve 5 çocuğu var.

1975 yılında Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden onur derecesiyle mezun oldu ve üniversitede okutman olarak çalıştı. 1978 yılında Kahire Üniversitesinde Metal Mühendisiliği alanında yüksek lisansını tamamladı.
Eğitim bursu kazanmasından sonra ABD’deki Güney California Üniversitesi Uzay Araçları Motorlarının Korunması alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde önce okutman sonra yardımcı öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Ardından ABD’de California Üniversitesinde “Northridge” yardımcı öğretim görevlisi oldu.

Zagazik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Malzeme Mühendisliği bölüm başkanı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Ayrıca birçok Amerikan üniversitesinde, Kahire ve Zagazik Üniversitelerinde, Libya Trablus’taki Fatih Üniversitesinde dersler verdi.

AİDİYET VE SİYASİ ÇALIŞMA

Dr. Muhammed Mursi fikri olarak 1977 yılında organik olarak 1979 yılında Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na yani İhvan’a katıldı.

İhvan’ın siyasi biriminde 1992’deki kuruluşundan itibaren üye olarak çalıştı.

Teşkilatın en yüksek karar komitesi İrşad Ofisi üyesi oldu.

2000 ve 2005 yıllarındaki seçimlerde aday oldu. İhvan’dan milletvekili olarak seçildi ve İhvan’ın parlamentodaki bloğunun sözcülüğü görevini yürüttü.

O dönemdeki performansıyla “dünyanın en iyi parlamenteri” seçildi.

İsrail’le normalleşmeye karşı etkin çalışıyordu.

Siyasi tutumları sebebiyle birçok kez tutuklandı ve 2006 yılında ev hapsine konuldu.

28 Ocak 2011 günü İhvan’ın başka yöneticileriyle birlikte Öfke Cuması sabahı, Vadi Natrun Cezaevinde tutukluydu. 30 Ocak 2011 günü güvenlik yetkililerinin devrim sırasında cezaevlerini terk etmesi sonrası halk tarafından kurtarıldı.

İhvan teşkilatı üzerinden kurulmasına katkıda bulunduğu Hürriyet ve Adalet Partisine başkan olarak seçildi.

Hayrat eş-Şatır’ın ardından cumhurbaşkanlığı için yedek adaylığını koydu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek Seçim Konseyinin birçok isimle birlikte Şatır’ın adaylığını kabul etmemesi sonrası Mursi cumhurbaşkanlığına aday gösterildi.

Seçimlerin ikinci turunda cumhurbaşkanlığını kazandı ve 24 Haziran 2012’de kazandığı ilan edildi.

30 Haziran 2012’de anayasa yemini etti.

İktidarından bir yıl sonra Abdulfettah komutasındaki silahlı kuvvetler 3 Temmuz 2013’te halk protestolarının taleplerini yerine getirme gerekçesiyle askeri darbe gerçekleştirdi.

Başkan tutuklandı, şiddet eylemlerine tahrik, Katar ve Hamas’ın casusu ve hapishaneler baskını gibi birçok suçlama kendisine yöneltildi.

Mahkemeyi reddetti ve ülkenin seçilmiş başkanı olduğu üzerinde durdu.

21 Nisan 2015’te İttihadiye Sarayı davasında 25 yıl hapse mahkum edildi. Mahkeme kasten adam öldürme suçlamasından Mursi’ye beraat kararı verdi.

16 Mayıs 2015’te Kahire Ceza Mahkemesi, Vadi Natrun Cezaevinden kaçış ve Hamas’a casusluk davalarındaki dosyalarını müftüye havala etti. Ardından aynı gün birinci davada asılarak idam edilmesine ve ikinci dava için de müebbet hapis cezasına hükmedildi.

ŞEHADETİ

Başkan Muhammed Mursi mahkeme duruşmasında muhtemelen planlanmış bir kalp krizi sebebiyle şehid oldu.

Mısır yönetimi, Mursi’nin salonda bayılmasının ardından ihtiyaç duyduğu tıbbi tedavisini kasten ihmal edip, hastaneye kaldırılması noktasında da ihmallerde bulunarak ölümüne taammüden sebebiyet verdi.

Mahkeme duruşmaları sırasında tedavi edilmesi gerektiği yönünde birçok çağrı yapıldı ancak Mısırlı yetkililer tarafından bu çağrılar karşılık bulmadı.

Sonra sabaha karşı alelacele defnedildi. Mısır hükümeti Mursi için cenaze namazı kılınmasını yasakladı, eşi ve kızlarının cenazede hazır bulunmasını engelledi. Vatandaşların katılımına izin vermedi.

SONSUZLUK

Vefatının ilan edilmesinden sonra twitler üzerinden Muhammed Mursi etiketleri açıldı. Arap ve uluslararası paylaşım sitelerinde hüzün ve öfke hali hâkimdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri taziyede bulundu.

İstanbul ve Nuakşot’taki Mısır elçilik ve konsolosluğu önünde ölüm sebeplerine ilişkin uluslararası soruşturma isteyen gösteriler başladı.

Birçok siyasetçi, parlamenter muhalif isim ve halk hareketleri taziyeler sundular. Mursi’nin sabrını, direnişini ve başarılarını övdüler.

Birçok vatandaş Mekke-i Mükerreme’de başkan için umre eda etti ve Suudi Arabistan’daki güvenlik organları bu hediyelerin cep telefonlarıyla çekilip sosyal medya sitelerinde yayınlanmasını engellemek için seferber oldu. Bir gün namaz kılmayı arzuladığı Mescidi Aksâ’da gıyabi cenaze namazı kılındı.

Sevenleri dünyanın dört bir yanındaki camilerde, Mısır’da ve yöneticilerin aleni olarak gıyabi cenaze namazı kılınmasını engellediği ülkelerde evlerde bu namazı eda ettiler.

Yazar ve gazetecilerin kaleminden onun hayat hikayesini anlatan ve övgülerde bulunan makaleler döküldü. Ayrıca sosyal paylaşım siteleri onun fotoğrafları, taziye mesajları ve devrimin devam edeceğine dair yenilenen sözlerle doldu taştı.

CENNETİNDE MUTLU OL

Ey başkan senin fâni hayatın son buldu ve sonsuz hayatın başladı. Sade insanların, zayıfların ve onların yanında yer alanların, özgür ve cesurların, rıza göstermeyenlerin, ümmetimiz ve insanlık için hayır murat edenlerin gönünlünde hiç ölmeyeceksin.

Dürüstlüğün, sebatın, ihlasın, çaban, sabrın ve büyük kalbinle aramızda ebedi olarak yaşayacaksın!

Şimdi rahat etmenin ve oradaki ebedi cennetlerde çalışmanın ve sabrının meyvelerini toplamanın zamanı geldi.

Bizler seni her dâim hatırlayacağız, gülümseyeceğiz, ağlayacağız ve vardığın noktaya varana kadar bu zor yolculuğu senden sonra tamamlayacağız.

Cennetinde mutlu ol!

Selamımızı oradaki sevenlerimize ulaştır!