GDO’da kayıt devri de kapanıyor

Amerika Ziraat Bakanlığının yapmaya çalıştığı şey GDO’lu mamul üreten şirketleri korumak ve halkı bu gözü dönmüş şirketlere köle yapmak. Amerika Birleşik Devletleri Ziraat Bakanlığı (USDA)’dan tepkilere yol açan yeni bir girişim daha geldi. Bakanlıkça hazırlanan taslağa göre GDO’lu mamul üreten firmaların beyan şartı kaldırıldı.

HALKI UMURSAYAN YOK

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) geçtiğimiz günlerde Dow ve Bayer / Monsanto gibi tohum, kimya ve gıda şirketlerinin genetik yapısını değiştirdikleri gıda ya da başka bir organizma ile ilgili yeni bir düzenelme hatırlığı yaptığını duyurdu. Yapılan resmi açıklamaya GDO’lu mamul üreten firmaların bakanlığa yapmakta oldukları genetik değişikliklerle ilgili beyan zorunluluğu kaldırılıyor.

Bakanlıkça hazırlanan ve halk sağlığını şirketlere peşkeş çeken yeni tasarı büyük tepki çeken girişim ise hiç bir denetimin yapılmadığı Amerika’da tepkilere neden oldu.

FİRMA İSTEMEZSE HİÇ BİR ŞEY BİLİNEMEYECEK

Yasa yürürlüğe girerse, genetiği değiştirilmiş maddelerin (GDO) üreticileri mahsullerinin deneyleri ile testlerin neticelerini USDA’ya bildirilip bildirilmeyeceğine kendileri karar verecekler. Kurallarda değişiklik getiren bu hamle kayıt tutulmasının da önüne geçiyor. Zaten hiç bir denetime tabi tutulmayan uygulama sonrasında GDO’ların laboratuardan doğrudan tüketime girmeleri ile hangi üründe ne yapıldığı firmalar açıklamadığı müddetçe bilinemeyecek. Hatta GDO’lu ürünler tabii, organik veya helâl adı altında pazarlara arz edilebilecek.

GDO’LU ÜRÜNLERİ İNCELEMEK YASAK

Kimya şirketleri defalarca Roundup ve kanserojen aktif madde glifosatı dahil olmak üzere ürünlerinin neden olduğu zararların tüm delillerini gizliyor. Firmaların izni olmadan hiç bir araştırmacı ürünler hakkında araştırma yapamıyor, yapsa da firmaların izni olmadan olumsuz sonuçlarını açıklayamıyor. Bu nedenle pek çok GDO savunucusu GDO’nun zararları hakkında herhangi bir bilimsel yayın yok yalanını söylüyor.

ORGANİK ÜRÜNLERİ DE ETKİLEYECEK

Neyin GDO’lu, neyin GDO’lu olmadığının bilinmediği zaman organik ürünlere yönelik güvenin de ortadan kalkacağını dile getiren uzmanlar, bu girişimin amacının alternatif pazarların oluşumunu engellemek olduğunu dile getiriyor. Amerikalı organikçiler, “USDA’nın girişimi hukuki mahiyet kazanırsa organikler de çöpe dönecek” diyor.

GDO’LU ÜRÜNLER DE ORGANİK GİBİ SATILABİLECEK

Yeni düzenlemeyle GDO’lu ürünlerin de organik, geleneksel veya tabii gibi satılabileceğini belirten uzmanlar, bu düzenlemenini ardında yatan yegane gerçeğin bu olduğunu belirtiyorlar. Yeni düzenleme GDO’lu ürünlerle organik ürünlerin yan yana ekilmesine izin veriyor. Amerika Ziraat Bakanlığının yapmaya çalıştığı şeyin şirketleri korumak, halkı şirketlere köle yapmak olduğunu belirten uzmanlar, yeni düzenlemenin yasalaşmasına kesin gözüyle bakıyor.

 

 

Benzer konular