İsmail Çoşar vefat etti

4 Mart 2020 tarihinde bir acı haber düştü ajanslara: “Ankara’nın Polatlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Kocatepe Camii emekli müezzin kayyımı, meşhur hafız ve mevlithan İsmail Coşar ile eşi vefat etti.”

Ankara’nın Polatlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Kocatepe Camisi emekli imam hatibi, ünlü hafız ve mevlithan İsmail Coşar ile eşi Sevim Coşar vefat etti.
İsmail Coşar, Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı olan Çağlayan köyünde 1950 yılında dünyaya geldi. Bugün Kur’an Kursu olarak faaliyet gösteren İsmail Hakkı Bursevî Hazretleri’nin medfun olduğu tekkede hafızlığını tamamladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Ankara Radyosu’na davet edildi. Radyoda okuduğu Kur’an-ı Kerim ile sesini bütün Türkiye’ye duyurmuş ve meşhur olmuştu. Zira makamlara vukufiyeti, tilâvetindeki mükemmelliyet bilen/bilmeyen herkesin hoşuna gidecek seviyedeydi. 1972 yılında da Ankara’nın Ulus semtinde bulunan tarihî Kağnıcıoğlu Camii’nde müezzinliğe başladı.
Ankara Maltepe Camii’nde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okuyan İsmail Coşar, TRT’nin ilk kez naklen yayınladığı Mevlid Kandili programında izleyicilerin karşısına çıktı. Çünkü sıradan bir hafız değildi Coşar; aynı zamanda mevlidhandı da. Daha sonra Kocatepe Camii’nin ilk müezzini oldu ve 40 yılı aşkın bu camide görev yaptı. Türkiye’nin dört bir yanında ve birçok Avrupa, Asya ve Uzak Doğu ülkesinde düzenlenen programlarda Kur’an ve mevlit okudu. Ayrıca dinî musikinin diğer formları olan birçok kaside ve ilahi de seslendirip hafızalara kazındı. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sonrası Ankara’da ilk selayı İsmail Coşar okumuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın televizyon ekranlarından darbecilere karşı milleti meydanlara davet etmesi sonrası Kocatepe Camisi’nin minaresine çıkarak ilk selâyı okuyan Coşar, cami hoparlöründen vatan ve bayrak için herkesi meydanlara çağırmıştı.
Allah rahmet eylesin.

Benzer konular