Eskimeyecek meseleler peşinde: Akif Emre

Bundan tam iki sene evvel 23 Mayıs 2017 tarihinde Haberiyat Ofisi’nde geçirdiği kalp krizi (sekte-i kalp) neticesinde vefat eden Akif Emre, isim ve eserleriyle bir hoş sadâ bıraktı şu gök kubbede. Kibarlığıyla, sakinliğiyle, tanıyan herkesin müspet bahsettiği şahsiyetiyle tertemiz bir ömür sürüp vedâ etti dünyaya.

Kayseri’de doğdu Akif Emre… Yayıncılık, gazetecilik, televizyonculuk ve seyahatlerini İslâmî bir perspektiften ilim ve irfan için yaptı. Önce Yeni Devir’de başladı gazetecilik serüvenine. Ardından Yeni Şafak gazetesinin kurucuları arasında yer aldı ve bir dönem de genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Vefat edene kadar Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığından ayrılmadı.

İnsan, Küre ve Klasik gibi ciddi yayınevlerinin yayın yönetmenliğini yaptı. Yalnız yayın işiyle de iktifa etmedi. Belgesel çalışmalarına yoğunlaşarak “Elveda Endülüs: Moriskolar (5 bölüm)”, “Osmanlı Şehirleri (Saraybosna)”, “Mostar”, “Üsküp”, “Selanik 1”, “2”, “Kudüs “1”, “2” ve “Mimar Sinan (6 Bölüm)” başta olmak üzere birçok belgesel hazırladı.

Devamı Gerçek Hayat 970. sayısında.

Benzer konular