Yeniden Bismillah

Gazetecilikte önemli olan şeyin sadece hıza dönüşmesi endişe verici. Zira sadece hıza odaklanmak, daha çok yanlış yapmaya itebiliyor. Hız yarışına giren internet gazeteciliğinin beraberinde getirdiği en büyük tehlikelerden biri de şâibeli bilginin hızla dolaşıma sokulması. Gerçek ile dolaşıma girenin arasındaki büyük uçurumu fark ettiğinizde artık yapacak hiçbir şeyin kalmadığını görürsünüz.
Öte yandan habere erişme ve yayma konusunda Müslümanlar, batılı yayın organları kadar başarılı ve etkili değiller. Bu da bize nitelikli ajans, gazete, dergi, televizyon ve haber sitelerine sahip olmanın ve onların desteklenmesinin ehemmiyetine işaret ediyor.
Bugün milyar dolarlara satılan ve matbu nüshasını dünyanın dört bir yanına ulaştıran Time gibi dergilerin varlığını hepimiz biliyoruz. Baskı konusunda en ufak bir endişeleri yok. Çünkü bu yayın organlarının asıl amacı para değil. Onlar için medya, nüfuz aracı!
Batıdaki bunca matbu yayın organı arasında baskıdan vazgeçip dijitale yönelenlerin sayısı son derece az. Bunların en şöhretlisi The Independent idi. Dijitalde de beklediklerini bulabilmiş değiller. Zira burada mücadele ve rekabet, basılı medyadan çok daha büyük. Baskıdan vazgeçtiği halde dijitalde başarısız olan bazı dergi ve gazetelerin bir bölümü kâğıda geri döndü.
Bunca hız ve gelişmeye rağmen internet henüz kâğıda basılı yayın organlarına duyulan itimadı sağlayabilmiş değil. Diğer taraftan arşivlenebilir bir kâğıt yerine, her an silinip değiştirilebilen bu mecraya, 2000 öncesi doğumlular hâlâ itibar etmiyor.
İnternet ve özelde de sosyal medya aracılığıyla haberin saniyeler içinde tüketildiği günümüzde, bırakınız günlük gazeteyi haftalık haber dergiciliği bile kimileri için mânâsız olabilir. Fakat biz aynı kanaatte değiliz. 2000 yılında yayın hayatına başlayan ve 3 yıldır da Albayrak Medya Holding bünyesinde yayın hayatını sürdüren Gerçek Hayat’ın 959. sayısı ile karşınızdayız. Üstelik yeni bir muhtevanın yanı sıra yenilenmiş arşivlenebilir ebat ve kâğıt ile.
Başkalarının gündeminin peşinde koşmak yerine, kendi gündemimizi belirlemeye ve derinlikli analizler ile inşallah hep karşınızda olmayı sürdüreceğiz. Türkiye’nin tek haftalık haber mecmuasını yaşatmak, bizler kadar sizin de elinizde. Sizden de, dergimizi hem satın alarak / abone olarak, hem başkalarının almasını sağlayarak, hem de destek verici eleştirilerle katkı sunmanızı arzu ediyoruz.
Selam ile