Kudüs’teki ezan seslerini susturma savaşları

Fransızlar demiş ki, “Akdeniz ezgileri” yayınlamak yerine yüksek volumlü “rock’n roll” tarzı müziği tercih edeceklermiş ezan sesini bastırmak için, zira bu tarz müzik mesajı daha iyi veriyormuş.
Devreye bir başka İsrail gazetesi Yediot Jerusalem girmiş, iddiaya göre bölgedeki semt “sakinlerine” yardım amaçlı olsun diye bir akustik firması 4 adet devasa hoparlör verecekmiş.
Haberler yumağı değil mübarek, sanki Kudüs’ün grift ve bir o kadar da ibretli 1400 yıllık hikâyesini anlatan manifesto.
Kudüs’te Fransız tepesi diye bir semt niye var?
Buradaki “semt sakinleri” neden ezan sesinden rahatsız olur?
Bu tepenin ismini kim koymuş?
Burada Fransızlar oturmuyor elbet, ezan sesinden rahatsız olanlar o bölgedeki işgalci İsrail vatandaşı Yahudiler.
Ama haberi okuyunca sanki rahatsız olan “Fransızlarmış” gibi geliyor. Kudüs’te şu anki şartlarda Müslümanların iftar açması için el ele vermiş çalışan Hristiyan gönüllüler görebiliyoruz.
Osmanlı’dan kalma bir “genetik-gelenek” ile Kudüs şehri bu ulu çınarın gölgesi altındayken Müslümanların ezan sesiyle kilise çanları hiçbir zaman sorun olmamışken Fransız Tepesi’nin ‘semt sakinleri’ne ne oluyor?
Bu tuhaf haberi okuyan gerçek Fransız vatandaşları, “Nerede kaldı o Fransız kültürü, adımızı yalan haberlere karıştırdığımız yetmiyormuş gibi, laf arasında “Fransız soslu Akdeniz müziğinin yeterince protest mesaj veremediğini, bunu ancak “Amerikan” icadı rock’n roll müziğinin yaptığını ima ederek, 2. Dünya savaşından beri sürekli Amerikan mandası gibi sağa sola sürüklenen Fransız egemenliğine bir darbe de böyle mi vurmak istiyorsunuz?”
Der mi? Sanmıyoruz.
Zira Kudüs’ün bu Fransız tepesi mahallesi daha daha katmerli bir konu aslına bakarsanız.

SOYADI FRENCH OLAN İNGİLİZ GENERALİ

Her konuda sayfalar dolusu bilgi saçan, günümüz gençlerinin çoğu tarafından kutsal bilgi kaynağı olarak atfedilen wikipeda bu Fransız tepesi hakkında ne hikmetse çok az “bilgi” paylaşmış.
Bu bölge 1967’den beri işgal altında, burası malum.
Ama işin asıl ilginci buraya kimin ne maksatla “Fransız” ismini uygun gördüğü, bu konu meçhul.
Biraz araştırınca daha da “komik” bir durum ortaya çıkıyor, efsaneye göre bölgenin adını bir İngiliz Generali olan “John French”in o bölgeye üs kurmasının ardından vermişler
Adamın soyadı French(!)
Yani Fransız demek.
John French.
İngiliz generali.
Günümüzde İsrail fonları ile beslenen “wikipedia” bu tepenin isim kökeni ile ilgili İngiliz generali John French’in bölgeye gelip “üs” kurmasından bahsediyor, ama sadece 2 satır ile geçiştirmişler.
Aynı generalin 1.dünya savaşındaki savaştığı bütün cepheleri bütün ayrıntısı ile yazmışlar.
Fakat nedense “John French” isimli generalin “Kudüs” macerasına hiç değinmemişler.
Sadece klasik bir “İslamofobi-ezan sesi rahatsızlığı” haberini kurcalayınca “muazzam” bir dezenformasyon ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Aynen İsrail’in “mevcudiyet” temelleri gibi. Dışardan “muazzam” gibi gözüken bir yapı gerçekte “çok çürük.”

EZAN SESİNE KARŞIN MÜZİK YAYINI

Kudüs’e üs kuran İngiliz generalinin soyadı “Fransız”.
O dönemler ki dünya siyasetinin yarısını Fransız masonları, diğer yarısını da İngiliz masonları perçinlemişti.
Bu “gizemli” general ise direkt 2 yapının bir aşk meyvesi gibi duruyor, “John French” beyefendi!
Konu ile ilgili artık dünyanın klasikleşmiş “bilgi” kaynağı wikipedia ise ilginç bir şekilde kendi kendine sansür uygulamış.
Bizce konuyu en iyi özetleyen durum, yazının girişinde bahsettiğimiz “Ezan sesine karşın müzik yayını” haberinin altındaki yüzlerce yorumdan bir tanesi.
Kanadalı Müslüman bir genç yazmış:
“Boşuna uğraşıyorlar, 10 tane haçlı seferinin susturamadığı ezanı rock müzikle mi susturacaklar?”
Kim kimi kullanıyor?
Belki de Kudüs ile ilgili her şeyin özeti bu:
Haçlı seferlerini organize ederlerken bin yıl sonra bile olsa bölgede kurulacak bir “İsrail” devletinin temelleri için Müslümanlara karşı Hristiyanları fedai olarak kullan, bunu yaparken devletler üstü bir siyaset izle, İngiliz-Fransız kolkola, el ele senin için çalışıp çabalasın!
Savaşın mermiler ile yapılamayacağı bir dönem gelince bu kez devreye “kültür emperyalizmi”ni sok, bunu da ailenin yeni yetme şımarık çocuğu Amerika üzerinden yap, Kudüs’teki ezan sesini bastırmak için Fransız tepesinden Amerikan menşeli rock’n roll müziği yayını başlat.
Merak edip izini sürmedik ama haberde bahsi geçen, 4 adet devasa hoparlörü semte “hibe” edecek akustik firması da İsrail menşelidir sanırım, aramaya bile gerek yok.

‘5 N 1 K’ dersi

İsrail basınında çıkan haberin dili de ayrı bir alem, üniversitelerimizin basın-yayın okullarında ders olarak okutulmalı.
“4 devasa hoparlör yerleştirilmesi için bir akustik firması ile anlaşmışlar, “
Kim anlaşmış? Hangi firma? Kimin adına yerleşecekmiş bu hoparlörler?
Habercilik mi bu yoksa “İsrail’in Kudüs’ü işgalinin süregelen propaganda metin yazarlığı mı?
Gel gör ki o “Nuru” ne yaparlarsa yapsınlar söndüremiyorlar, dünyanın bir diğer ucundan Kanadalı Müslüman genç yapıştırıyor cevabı.
Ne demişti, bir daha tekrarlayalım?
“Boşuna uğraşıyorlar, 10 tane haçlı seferinin susturamadığı ezanı rock müzikle mi susturacaklar?”