“Direniş” yerine “Diriliş”

Otpor isimli sözde “düşünce” kuruluşunun ismini ilk defa Gezi kalkışması sürecinde duymuştuk.
Otpor, CIA beslemesi bir kuruluş. Amerika’nın en derin politika lobilerinin dış ülkelerdeki “renkli devrim/darbe üretim” laboratuvarı. Otpor aynı zamanda “National Endowment for Democracy”, “International Republican Institute” ve “National Democratic Institute for International Affairs” gibi kelli felli Amerikan düşünce “tanklarının” ortak üretimi olan bir “misyon.”
Bu düşünce tankları, elbette kendi alanlarına göre farklı çalışmalar sergiliyor, farklı yelpazelerde uzmanlık alanları var.
Ancak hepsinin bizim coğrafyamızla ilgili tek bir ortak noktası var: İsrail’in güvenliğini sağlamak üzere, mümkün mertebe, her daim Türkiye’de istikrarsızlık ortamı oluşturmak.
İşte, bu Gezi hadiseleri sırasında, gençleri ateşleyen, sokak hareketi gibi gözüken kalkışma aslında birer senaryo gereği sahneleniyordu. Şükür ki, bu senaryoyu yazanlar, klasik Hollywood kibri ve vurdumduymazlığı içinde boğulduğundan pek çok “detayı” üstünkörü yazmışlardı ve en büyük hataları “Türk insanının” çok katmanlı yapısını tam olarak anlamamak olmuştu.
Onların zaviyesine göre birkaç fiyakalı slogan, biraz aksiyon sahnesi, biraz da görsel materyeller, kitleleri harekete geçirmeye yetecekti.
Bu tarz sözümona düşünce kuruluşlarının hep böyle sığ kalmasını ümit edelim elbette de, onlar da boş durmuyor. Türkiye üzerine, özellikle 15 Temmuz sonrası “çok daha derin” planlar yaptıkları bir gerçek.
Şimdilerde de, dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip Venezuela’ya kendilerinin “özene bezene” yetiştirdikleri birisini “Devlet Başkanı” olarak atamak isteyecek kadar pervasızlaşmışlar.

CANVAS’TA ÇİZİLEN RESİM: JUAN GUAİDO

Amerikan’ın Maduro yerine atamak istediği Juan Guaido da bu Otpor merkezinin kardeş kuruluşu “Canvas”da yetiştirilmiş. Manidar bir isim olan Canvas, ressam tuvali demek.
Canvas’ın açılımı ise “Center for Applied Non-Violent Action and Strategies” Türkçesi ise “Uygulamalı şiddet-dışı eylemler ve stratejiler merkezi”
Bak sen hele, isme bak…
Bu isim üzerinde durmak gerek, zira bütün bu zihniyetin kökü burada gizli.
Gerçek amaç tamamen böyle gizleniyor.
16 yaşında bir genç kız babasına bu merkezi anlatırken “Ama bunlar çok masum ve entellektüel insanlar babacım, baksana, şiddet dışında çözüm arıyorlar” diyor ve bu “bal tuzağına” böyle düşüyor.
Bir ülkede kaos çıkarıp, o ülkeyi anarşiye boğup, yabancı kaynaklı askeri müdahaleye veya darbeye hazır hâle getirmenin nesi masum olabilir ki?

PARALAR CIA’DEN

İşte bu Amerikan kuklası Guaido, Canvas mezunu. Canvas ise Otpor’un bir alt kuruluşu.
Her ikisinin de akıl hocaları Stratfor kökenli…
Katmanlar, dolambaçlar, yalanlar, dolanlar…
Canvas hakkında Stratfor’dan sızan emaillere bakınca, tablo çok netleşiyor, hepsinin parası CIA’den geliyor.
Hani şu Stratfor, 15 Temmuz gecesi, Erdoğan’ın uçağının koordinatlarını sosyal medyadan yaymaya çalışan “düşünce kuruluşu”…
Yine Stratfor’a göre Canvas, 2005’den beri gözünü Venezuella’ya dikmiş durumda.
Çünkü bu tarihler, 1998’de Venezuella’ya başkan seçilen Chavez’den artık Amerika’nın ümit kestiği tarihlere denk geliyor.
Amerika’nın klasik mesajıdır, bir ülkede seçimler olunca, yalanı yapıştırırlar hemen “Yeni seçilen başkanla çalışmak için sabırsızlanıyoruz” derler.
Oysa demek istedikleri şudur:
“Bizim suyumuza gidecek mi, yoksa gitmeyecek mi, onu merak ediyoruz”
Gitmeyince her yol denenir.
Önce şantaj vs. ile satın alma çalışmaları, olmazsa ülkeyi karıştırma provaları.
Sonra ise bu tarz “senaryo yazım teknikleri ile”, genç kitlelerinin gözünü renkli devrimler ile boyamak, kaos çıkarıp, ülkenin seçilmiş iktidarını zayıflatmak, diz çöktürmek veya darbeye müsait hale getirmek.
Doğal olarak Otpor-Canvas gibi kuruluşlar, masumene gibi gözüken “gençlik talepleri” üzerinden işaret fişeklerini sallıyorlar.
Gezi’de olduğu gibi…
Elbette, meselenin sadece “ağaç” olduğunu hiç düşünmedik.

LABORATUVAR ÜRÜNÜ YAKIŞIKLI APTAL

Guaido da zaten “yakışıklı bir aptal!”
Kendini belki de dev aynasında görüyor, Venezuealla’nın lideri olacağını zannediyor.
Arjantinli sosyolog Marco Teruggi onun için “O bir laboratuvar deneyi. Karakteri farklı elementlerden oluşturulmuş, tam bir proje” diyor.
Nasıl bir lider adayıysa artık, Venezuella halkının büyük bir çoğunluğu onun adını daha yeni duyuyor.
Guadio, güzel karısı ile boy boy fotoğraflar veriyor, bu artık bayatlamış senaryolardan Otpor-Canvas gibileri hâlâ medet umuyor.
Sanki bu “ideal çiftin” fotoğraflarını görünce Venezuela halkı birden “Ah ne güzel, buyursun Amerika petrolümüze çöksün o zaman“ diyecek.
Otpor her zaman sokak eylemlerinde “resistance” lafını kullandı, “direniş” anlamında.
Ama birileri hatırlatsın bu bayatlamış kurumlara, Venezuala halkının böyle boş “resistance”lara karnı tok, zira onlar artık “Diriliş Ertuğrul”’ seyrediyorlar.
“Direniş” yerine “Diriliş” ilgileri çekti demek ki…
Kendilerine zorla “renki devrim” dayatmayanlar ile “iletişim” kurmak istiyorlar aslında, bu kadar basit.
Mevzu ister evde dizi izleme keyfi olsun, ister ülkelerinin altınlarını saklamak istedikleri güvenli bir liman olsun…