Vatan savunması nedir, nasıl yapılır?

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna terörü temizlemek ve güvenli bölge oluşturmak amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekâtı tüm hızıyla sürüyor. Harekata birçok ünlü destek verirken bunlardan en dikkat çeken destek A Milli Futbol takımımızdan geldi. Euro 2020 H grubu eleme maçlarında ay yıldızlılar attıkları gol sonrası askerlerimize selam gönderdi. Ay-yıldızlılara basın toplantılarında sürekli operasyona ilişkin sorular yöneltilirken, asker selamı veren futbolcular ya kulüpleri tarafından uyarıldı ya da kadro dışı bırakıldı. Hatta gol sevinçleri ekrana bile verilmedi. Farklı çevreler gol sevincimizi politik ve sportmenliğe aykırı olarak yorumlasa da Türkiye söz konusu olunca işlerin biraz daha köpürtüldüğü kesin.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat’ın doğusuna düzenlediği operasyon tüm dünyanın dikkatini Türkiye’ye çekti. Tüm bunlar bir kenara, operasyondan birkaç gün sonra Arnavutluk ile evimizde oynadığımız maçta 1-0 öne geçtiğimiz an dünyanın gözlerini üzerimize dikeceği başka bir gelişme daha ouyordu. Futbolcularımız gol sonrası asker selamı vererek operasyona destek vermişti. Bu destek politik olarak değerlendirilse de olayın hiçte öyle olmadığını Ay-yıldızlılar tüm dünyaya duyurdular. Her ne kadar bir sonraki maçta gol sevinçleri ekrana veirlmese de.

Oyuncularımızın sosyal medyada arkadaşlarına harekâtla terör örgütünün temizlendiğini ve hiçbir sivile zarar verilmediğini anlatmaları da çok önemliydi. Juventus’un eski futbolcusu Marchisio’nun Barış Pınarı harekâtına ilişkin “Kürtler bombalanıyor, bu büyük bir utanç” diyerek Türkiye’yi suçlamıştı. Eski takım arkadaşı ve Türkiye A Milli takımı oyuncusu Merih Demiral, Marchisio’ya cevap olarak, harekatın sebeplerini anlatan İngilizce bir metin paylaştı. Kendisi de bir savunma oyuncusu olan Merih, “vatan savunması nedir, nasıl yapılır” sorusunun cevabını tüm dünyaya göstermiş oldu.

“MİLLİ” SAVUNMA BAKANI MISIN?

Savunma dersi sadece Merih’ten gelmedi. A Milli takım teknik direktörümüz Şenol Güneş, Arnavutluk maçı öncesi basın toplantısında operasyonla ilgili art niyetli tüm sorulara sabırla cevap verdi. “ Kendi ülkelerinde savaş çıkarmak istemeyenler, başka ülkelerde nifak tohumları atarak bu savaşı körüklüyorlar. Bizi de birbirimize vurduruyorlar. Oraya giden askerlerimizin yanındayız, her saldırının karşısındayız, savaş nerede olursa olsun nefretle kınıyoruz. Biz savaş yapmak istemiyoruz ki, kendimizi, ülkemizi korumak istiyoruz. Kalkınmamıza engel olmak isteyenlere dur, demek istiyoruz.”

Arnavutluk maçı golünü atan Cenk Tosun, arkadaşlarıyla beraber asker selamı vererek Barış Pınarı operasyondaki askerlerimize destek vermişti. Bu gol sevinci sonrasında, UEFA tarafından soruşturma başlatılacak söylentilerini de yanında getirmişti. Bunun üzerine açıklama yapan UEFA A Milli Futbol Takımı oyuncularının Arnavutluk maçındaki gol sevinciyle ilgili soruşturma iddialarını yalanladı. Fakat 2 gün sonra UEFA, Türkiye’ye karşı başka bir adım atacaktı.

O SORUYA BU CEVAP

Fransa milli maçı öncesi basın toplantısında da Fransız muhabirlerin takımımıza yönelttikleri “savaş” konulu soruya, Milli futbolcu İrfan Can, “Biz bir savaşta değiliz. Askerlerimiz terör olan bir bölgeyi temizlemek için orada. Bu konuda ülkemizi destekliyoruz. İnşallah sağ salim dönecekler!” şeklinde cevapladı.

Şenol Güneş ise Türk askerinin yanında olduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Terörle yıllardan beri uğraşan Türkiye’nin çevresindeki teröristlerin sürekli ülkeye sızması ve insanlarımızı rahatsız etmesinden dolayı bir müdahale durumu var. Terörü bütün ülkelerin kınaması gerekiyor ama herkes terörü ve teröristi işine geldiği gibi kullanıyor. Türkiye, uluslararası alanda kendini korumak için her türlü girişimi yaptı. Derdimizi anlatamadık. Böyle bir durumda oraya giden askerlerimizin yanındayız. Bu, Fransa’da da olsa aynı şekilde düşünürüz. Şiddet ve kötülük olursa hepsinin karşısında durmak gerekir.”

DEMBA BA’DAN KONTRATAK

Fransız siyasetçi Jean-Luc Melenchon, Fransa maçı öncesi yaptığı açıklama ile büyük bir skandala imza atarak, “Eğer Türk futbolcular bir kez daha asker selamı verirlerse, o zaman onlara düşman gibi davranacağız. Buna hazırlıklı olsunlar. Çünkü bu kabul edilemez ve bu şartlarda Türkiye ile futbol maçı oynamamalıyız” dedi.

Fransız Damien Rieu isimli aktivist ise attığı tweetle “Fransa’da oturup Fransa’dan ve Fransızlardan nefret eden Türkler, işte sizi mutlu edecek bir çözüm” diyerek kalkış yapan bir THY uçağının fotoğrafını paylaştı. Bu paylaşıma ise cevap Başakşehirli futbolcu Demba Ba’dan geldi “Ya Fransa’da oturup, ondan nefret eden Fransızları ne yapacağız? Çünkü onlardan birkaç tane tanıyorum!”

82. Dakikada Kaan Ayhan’ın golüyle Fransa’da eşitliği sağlayan ay-yıldızlılar, gol sonrası yine asker selamı verdi. Fakat Fransız yayıncı M6 Group, Türkiye’nin gol sevincini askere selam gönderdiği gerekçesiyle göstermedi. Yayıncı kuruluş gol sevincini ekrana getirmeme nedenini ise “UEFA’nın özel olarak şartı, herhangi politik çağrışımı yayınlamamamız yönündeydi” şeklinde açıkladı. UEFA mı istedi, reji mi başkalarından bu yönde bir talimat aldı bilinmez ama o gün ekrana verilmeyen görüntüyü sosyal medyayla tüm dünyaya gösterdiğimiz bir gerçek.

SESİNİZ GRİEZMANN’A DA ÇIKSIN

Fransa Spor Bakanı Roxana Maracineanu ise “Asker selamından dolayı UEFA’dan Türkiye’ye emsal niteliğinde bir ceza bekliyoruz” açıklamasıyla UEFA’yı harekete geçmeye çağırmıştı. Tüm bunların ardından UEFA’dan şok bir karar geldi. UEFA, ‘milli takım oyuncularının kışkırtmaya yönelik politik davranışları’ gerekçesiyle Türkiye’ye disiplin soruşturması açtı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, UEFA’nın asker selamına soruşturma başlatması üzerine yaptığı açıklamada “Algıyı başka yönlere çekmek isteyenlerin yanlış işlerle uğraştığını vurgulamak istiyorum. Eğer sesiniz çıkacaksa, Griezmann’ın selamında çıksaydı! Biz ülke olarak sporun dostluk ruhundan vazgeçmeyeceğiz. Varını yoğunu sahada ortaya koyan Milli takımımızın, selamıyla Mehmetçiğimize moral veren değerli futbolcularımızın her daim yanındayız. Biz ayak oyunlarına prim vermeyeceğiz, haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

TOPUNUZ GELİN

‘Barış Pınarı Harekatı’na destek için Türk Bayrağı paylaşımı yapan St. Pauli oyuncusu Enver Cenk Şahin, “Kahraman Mehmetçiğimizin yanındayız. Dualarımız sizinle” ifadelerini kullandı. Alman kulübünden yapılan açıklamada “Bu tür paylaşımlar kulübün değerleriyle uyuşmuyor” denilerek kadro dışı bırakıldı. Türk futbol kulüpleri Şahin’e kapılarını açarak ocak ayına kadar yardımcı olacaklarını söyledi.

Almanya’da forma terleten oyuncularımızdan Ozan Kabak, oynadığı Alman takımı Schalke 04, Kenan Karaman ve Kaan Ayhan ise Fortuna Düsseldorf kulübü tarafından asker selamı nedeniyle uyarılan isimlerden oldu. Milan yönetimi de oyuncusu Hakan Çalhanoğlu’nun asker selamından rahatsız olduğu ve satmayı planladığı iddialar arasında. AS Roma takımında forma giyen Milli oyuncumuz Cengiz Ünder de Twitter hesabından asker selamı verdiği bir fotoğrafını paylaşmış, İtalyan ekibi, oyuncuya ceza ya da yaptırım uygulamayacağını belirtmişti.

İran Futbol Federasyonu Ahlak Komitesi de, Barış Pınarı Harekatı’nı desteklemek amacıyla sosyal medya hesabından Türk bayrağı ve Türk askerinin fotoğrafını paylaşan Traktör takımı futbolcusu Mehdi Bebri’ye men cezası verdi.

Türkiye, söz konusu vatan olunca içinde ne kadar güzel bir bütünlük sağladığını bir kez daha ama bu kez tüm dünyaya göstermiş oldu. İstediğiniz kadar soruşturma açın, teröre destek verin, oyuncularımızı kadrolardan çıkarın. Yapamayacağınız tek şey içimizdeki Türkiye aşkını almak olacak. Bunu da bir yerlere not edin.

Benzer konular