Dünya oynuyor biz izliyoruz

Dünyanın en büyük futbol organizasyonu kabul edilen FIFA Dünya Kupası’nın 21.’si Rusya’da başladı. Ev sahibi Rusya, organizasyonun açılış maçında karşılaştığı Suudi Arabistan’ı 5-0’lık skorla mağlup ederek turnuvaya göz alıcı bir başlangıç yaptı ve favori olmasa bile “karizmayı çizdirmedi”.

Dünya Kupası’nda geride kalan 20 organizasyon birçok ilginç olaya sahne olurken, dört yılda bir düzenlenen kupaya İkinci Dünya Savaşı nedeniyle iki defa ara verildi. İlk olarak 1930 yılında düzenlenen kupayı 8 farklı ülke kazanırken, hemen her organizasyonda olduğu gibi Rusya’da da en büyük favorilerden biri olan Brezilya 5 şampiyonlukla zirvede yer alıyor. Brezilya’yı takip eden ülkeler ise şunlar: Almanya (4) İtalya (4) Arjantin (2) Uruguay (2) İspanya (1) Fransa (1) ve İngiltere (1).

İlk kupa ilk heyecan

O dönemki FIFA Başkanı Julies Rimet’nin girişimleriyle başlayan ve bir süre kendi adıyla oynanan Dünya Kupası’na ilk olarak 1930 yılında Uruguay ev sahipliği yaptı ve şampiyon oldu. Uruguay, 1924 ve 1928 olimpiyat şampiyonluğu ve 1930’da bağımsızlığının 100. yılını kutlayacak olması nedeniyle ev sahibi olarak seçilirken, Avrupa takımları yolun uzak olması nedeniyle bu karara karşı çıktı.

Fransız spor adamı Rimet’nin çabalarıyla bu kupaya Avrupa’dan sadece 4 ülke; Belçika, Fransa, Romanya ve Yugoslavya katıldı. Toplam 13 takımın katıldığı ilk Dünya Kupası’nı, finalde Arjantin’i 4-2 yenen ev sahibi Uruguay kazandı.

‘Bildiğimiz’ son organizasyon

2018 Dünya Kupası, bildiğimiz haliyle son Dünya Kupası olması nedeniyle de dikkat çekici. 2022’de ev sahipliği çok tartışılan Katar’da düzenlenecek olan turnuva, ülkedeki anormal sıcaklıklar nedeniyle yaz mevsiminde oynanmayacak. 2026’dan itibaren ise turnuvadaki takım sayısı 32’den 48’e çıkacak. Bu turnuvanın ev sahibi henüz belli değil ama ABD, Kanada ve Meksika ortaklığının kazanmaya yakın olduğu konuşuluyor.

Rusya’daki turnuva 15 Temmuz 2018’de TSİ 18:00’de oynanacak final müsabakasıyla sona erecek. Üçüncülük maçı ise aynı gün daha erken bir saatte oynanacak. Turnuvanın yarı final maçlarıysa 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Turnuvadaki son dört maçın tamamı, Moskova’daki Luzhniki ve Saint Petersburg’daki Krestovsky Stadyumlarında oynanacak.

Yapay zekâ ‘Şampiyon Brezilya’ diyor

Dünya Kupası’nın en eğlenceli taraflarından biri de tahminlere, iddialaşmalara olanak sağlaması elbette. Geçmişten bugüne spor adamlarından kâhinlere, hatta “ahtapotlara” kadar çok fazla tahminci gördük. Ancak gelişen teknoloji bu işi de sanal ortama taşıdı.

Goldman Sachs’ın kullandığı yapay zekâya göre, rakiplerini eleyerek finale çıkmaya hak kazanacak iki ülke Brezilya ve Almanya olacak. Almanya çeyrek finalde İngiltere’yi, yarı finalde ise komşu Portekiz’i turnuvanın dışında bırakacak. Brezilya ise çeyrek finalde Belçika’yı, yarı finalde ise Fransa’yı turnuvanın dışında bırakarak finale yükselecek. Yapay zekâ teknolojisinin verilerine göre finalde kupaya uzanacak ekip ise Brezilya olacak. Rapora göre maçın sonucuyla ilgili net bir tahmin bile var: Almanya ve Brezilya arasında oynanacak olan final mücadelesi 2-1’lik skor ile bitecek.

Benzer bir rapor geçtiğimiz haftalarda FIFA 19 tarafından da hazırlanmıştı. Yapımcı EA Sports, Dünya Kupası’na kadar beklemeyip simülasyon gerçekleştirmiş ve 2018 Dünya Kupası’nın kazananını açıklamıştı. Simülasyon sonuçlarına göre, Dünya Kupası’nda finale kalacak iki ülke Fransa ile Almanya olarak belirlenmişti. Almanya ve Fransa arasındaki mücadeleyi kazanan taraf ise 5-4’lük skorla Almanya olmuştu.

Biz Türkler kimi tutacağız?

Büyük organizasyonlardan yana talihi çok da parlak olmayan Türkiye’deki futbol âşıkları, hemen her futbol organizasyonunda başka bir takımı desteklemek zorunda kalıyor. Bu takım genellikle turnuvanın daimi favorilerinde Almanya, Brezilya ve Arjantin olsa da zaman zaman “futbolu güzelleştirdiği için” Hollanda, İspanya, Portekiz ya da “inşallah Müslümanlar kazanır” temennisiyle Nijerya, Mısır gibi Afrika futbolunun önde gelen ülkeleri olabiliyor. Mısır demişken, son yılların en gözde oyuncularından Muhammed Salah faktörünü unutmamak gerek elbette. Mısır, takım olarak favoriler arasında görünmese de Salah’ın bu turnuvada neler yapacağını herkes merak ediyor.

Benzer konular