Venezuela’da geçen hafta

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun, kendisini 23 Ocak günü devlet başkanı ilan etmesiyle başlayan süreç birçok ülkenin Guaido’yu resmi olarak tanımasıyla devam etti. Guaido’nun resmi olarak tanınması, Venezuela’nın içişlerine doğrudan müdahale edilmesi ve darbeyi destekleyecek kadar ileriye gidilmesi uluslararası hukuk açısından sorunlu bir durum. Türkiye, Rusya, Meksika, Yunanistan ve Çin gibi ülkeler Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya destek verse bile ABD’nin ekonomik yaptırım tehdidi ülkenin bir iç savaşa sürüklenmesi riskini de taşıyor. 2013 yılında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmasını protesto için Adeviyye ve Nahda meydanına inen halkın katledilmesini CNN İnternational, “ordunun başka seçeneği yoktu” diye vermişti. Bu kez BBC, 25 Ocak günü yaptığı haberle benzer bir duruma imza attı. Venezuela için çözümü orduda gören BBC’nin başlığı şöyle: “Venezuela: Krizin çözümünde anahtar orduda.” Venezuela halkı ikiye bölünmüş durumda. Maduro’ya karşı çıkanların bir kısmı ülkeyi terk ederken bir kısmı da mücadele için ülkede kalacağını söylüyor. Maduro destekçileri ise, ülkedeki sorunların dış müdahaleler nedeniyle çözülemediğini ifade ediyor.

“NE YAPTIĞINI İYİ DÜŞÜN”

4 ŞUBAT:

– İspanya, Fransa ve İsveç, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guadio’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdıklarını resmen açıkladı.
– Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkedeki siyasi krizin çözümü için Papa Franciscus’dan yardım istedi.
– La Sexta kanalının canlı yayına katılan Maduro, Guaido’yu cep telefonunda aradı. Sunucuya, “Guaido’nun telefon numarası var, sakıncası yoksa arayacağım. Açarsa konuşacağım” dedi. Maduro, cevap vermeyen Guaido’ya “Ne yaptığını iyi düşün. Genç bir adamsın. Yıllardır bu ülke için mücadele ediyorum. Ülkeye daha fazla zarar verme. Darbe stratejisini terk et. Kimsenin seçmediği bir başkanlığı taklit etme. Eğer bir şeye katkıda bulunmak istersen oturur yüz yüze masada konuşuruz” mesajını bıraktı. Donald Trump’ın karşısında dursanız ona ne derdiniz?’ sorusuna Maduro, ‘Dur, dur Donald Trump. Elini kana bulayacak hatalar yapıyorsun. Onların istediği, darbelerin, kendi boyundurukları altında çalışan ve doğal zenginliklerimizi kullanan hükümetlerin olduğu 20. yüzyıla dönmek. Bu imkânsız. Latin Amerika ve Karayipler ABD’nin arka bahçesi olamaz’ yanıtını verdi.
– Maduro’dan, İspanya Başbakanı Sanchez’e “Bir gün bu müdahalecilik bittiğinde, ellerin kanlı kalacak, tıpkı Aznar’ın ellerinin Irak’ta kana bulanmış olması gibi, tarih seni de ‘Trump’ın kuklası olmak için kendini kullandıran bir budala’ olarak yazacak” dedi.
– Ulusal devlet gününde konuşan Nicolas Maduro, Venezuela’yı canı pahasına koruyacağını belirterek, “Her zaman onur ve bağımsızlık hedeflerine bağlı olacağıma, tehdit altındaki vatanımızı canım pahasına koruyacağıma ve halkın zaferiyle barışı getireceğime yemin ederim. Vatanımızı asla teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

KOLOMBİYADAN ASKER TAKVİYESİ

5 ŞUBAT:

-Maduro Rusya’nın RT (Russia Today) kanalına konuştu. Erken seçim yapılmayacağını söyleyen Maduro ‘’Trump’ın deliliklerini durdurması için tüm kitle iletişim araçlarını kullanıyorum. Tarihe nasıl geçeceğimi umursamıyorum, tarihte asla yenilmiş biri olmayacağım ve halka karşı bir hain olmayacağım. Venezuela asla pes etmeyecek” dedi. Trump’ın Venezuela’ya askeri müdahalede bulunmak niyetinde olduğunu söyleyen Maduro, “Donald Trump’ın Venezuela’ya karşı savaş nedeni, Venezuela’nın petrolüdür, Venezuela’nın zenginlikleridir, altın, gaz, demir, elmas ve diğer maddi zenginlikleri” ifadelerini kullandı.
– Maduro, dünya ile iletişim kanallarını her zaman açık tutacaklarını yineleyerek, “Venezuela’da işgal olmayacak ancak bu kutsal topraklarımızı savunmak için hazırlıklı olmayacağımız anlamına gelmez” dedi. Ülkedeki ekonomik problemleri çözmek için tedbir alacaklarını belirten Maduro, “Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız” ifadesini kullandı. Nakit akışının tamamen ABD’ye bağlı olmadığının altını çizerek, açığı Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelere daha fazla petrol satarak gidereceklerini de açıkladı.
– Venezuela’ya yönelik yaptırım kararlarının açıklandığı toplantıda John Bolton’un elindeki defterdeki, “Kolombiya’ya 5 bin asker” notu gözlerden kaçmamıştı. Kolombiya ordusuna ait helikopterlerin Venezuela sınırında uçuş yaptığı kameralara yansımıştı. Daha sonra Kolombiya ordusu tarafından Cucuta’ya askeri takviyesi yapıldı.

ABD’DEN SİLAH SEVKİYATI

6 ŞUBAT:

-ABD Başkanı Donald Trump, ikinci ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak Juan Guaido’yu tanıdıklarını hatırlatarak, “Özgürlük için ortaya koydukları onurlu mücadelelerinde Venezuela halkıyla yan yanayız. Sosyalist politikalarıyla Güney Amerika’nın en zengin ülkelerinden birini fakir ve sefil bir hale dönüştüren Maduro rejiminin gaddarlığını kınıyoruz” dedi.
-Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, son seçim hakkındaki şüphelerden dolayı Venezuela’da yeniden başkanlık seçimi yapılması çağrısında bulundu. Kono, ülkedeki kötüleşen siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlar konusunda da hükümeti eleştirdi.
-Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de bir araya gelen yüzlerce kişi, ABD’nin Venezuela’ya müdahalesine karşı gösteri düzenledi. Sivil toplum örgütleri, sendikalar ve öğrenci kulüplerinin çağrısıyla “Latin Amerika’da ABD baskısının sona ermesi ve Venezuela’da diyalog ve barışın tesisi” sloganıyla toplanan kalabalık ABD’nin Buenos Aires Büyükelçiliğine kadar yürüdü. Göstericiler, Venezuela’da, ABD müdahalesine karşı olduklarını ve barışın askeri darbeyle değil ancak diyalogla sağlanacağını belirtti.
-Venezuela Kamu Güvenliği Bakanlığı, Valencia kentindeki Arturo Michelena Uluslararası Havalimanı’ndaki bir depoda, ABD’nin Miami kentinden gönderilen çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini duyurdu. Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Endes Palencia da ele geçirilen silah ve mühimmatların fotoğraflarını Twitter hesabından paylaşarak, depoda ABD yapımı 19 tüfek ve 118 şarjör, yüksek kalibre mühimmatın yanı sıra 90 iletişim cihazı ve 6 cep telefonu bulunduğunu duyurdu. Ele geçirilen silah ve mühimmatların 3 Şubat’ta Miami kentinden gelen bir uçakla getirildiğinin tespit edildiğine dikkati çeken Palencia “Venezuela halkının barış ve güvenliğini tehdit eden ve terörist gruplara finans desteği sağlayanlara karşı güvenlik birimleri olarak sorumluluğumuzu sonuna kadar yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

GENERALLERE YAPTIRIM MUAFİYETİ SÖZÜ

7 ŞUBAT:

-Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, uluslararası topluma Venezuela’ya insani yardım gönderilmesi çağrısı yapmış ve yardımların toplanacağı üç nokta belirlemişti. Guaido, Las Tienditas Köprüsü’nün Venezuela tarafındaki Cucuta kasabasının bu noktalardan birisi olduğunu ifade etmişti. Kolombiya ile Venezuela arasındaki geçiş noktalarından birisi olan bu köprüden gıda ve sağlık malzemesi sıkıntısı yaşanan Venezuela’ya “insani yardımın” geçirilmesi planlanıyordu. Fakat köprü Venezuela hükümet güçlerince, konteynerler ve tankerlerle trafiğe kapatıldı, yollara beton barikatlar yerleştirildi.
-Venezuela’da halk, Devlet Başkanı Maduro’ya destek gösterisi düzenledi. Binlerce kişi “Venezuela’dan ellerini çek” temasıyla başkent Caracas’ta bir araya geldi.
-Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela ordusuna, Juan Guaido’yu tanımaları durumunda yaptırımlardan muaf olabilecekleri teklifinde bulundu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “ABD, demokrasiyi savunan ve Devlet Başkanı Juan Guaido’yu ve onun anayasal hükümetini tanıyan üst düzey askeri yetkililere yaptırımları kaldırmayı düşünüyor yoksa uluslararası finans çemberi tamamen kapatılacak. Doğru seçimi yapın” dedi.
-Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, Venezuela’da yaşanan süreci endişeyle takip ettiklerini söyledi. Venezuela’ya yönelik olası bir askeri müdahale ihtimalini değerlendiren Ryabkov, “Bu en kötü senaryo olur ve sonuçlarını kestirmek son derece güç. Dökülecek kan ve yaşanacak olaylar Venezuela dışındaki ülkelere de sıçrayacaktır. Bu tür maceraperest girişimlere karşı uyarıda bulunuyoruz. Böyle bir müdahale felakete yol açar.” ifadelerini kullandı.
-ABD Dışişleri bakanı Mike Pompeo katıldığı bir televizyon programında “Hizbullah faal bir şekilde Venezuela’da bulunuyor. ABD için bu riski yok etmemiz gerekli” dedi.
-Avrupa ve Latin Amerika liderleri, Venezuela krizini çözme planını tartışmak için Uruguay’ın başkenti Montevideo’da toplandı. AB’nin Venezuela krizi için kurduğu Uluslararası Temas Grubu, toplantı sonrası Venezuela’da “bağımsız bir başkanlık seçimi” yapılması gerektiğini duyurdu. Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, İtalya, Portekiz, İsviçre, Hollanda, Kosta Rika, Ekvator, Bolivya ve Meksika’nın katıldığı toplantıdan “barışçıl, politik, demokratik, tamamen Venezuelalı bir çözümü destekleyecek uluslararası yaklaşım” çağrısı çıktı. Seçim çağrısı yapan AB ülkeleri, kendini başkan ilan eden Juan Guaido’yu tanıdıklarını açıklamıştı.

S-300’LER AKTİVE EDİLDİ

8 ŞUBAT:

-Venezuela’nın başkenti Caracas’ın Bolivar Meydanı’nda başlatılan, “Hands Off Venezuela” (Venezuela’dan ellerini çek) imza kampanyasına katılan Devlet Başkanı Maduro, ülkesindeki muhaliflerle arasındaki siyasi krizi çözmek için Meksika ve Uruguay tarafından başlatılan diyalog girişimlerinin ABD Başkanı Donald Trump tarafından baltalanmak istendiğini söyledi.
-İsrail merkezli ImageSat şirketi Venezuela’nın Rusya’dan aldığı S-300 hava savunma sisteminin aktif hale getirildiğinin görüntülerini paylaştı. Uydu görüntüleri analiz şirketi olan ImageSat International (iSi), Venezuela’nın Rusya’dan aldığı S-300 hava savunma sisteminin aktifleştirildiğini uydudan alınmış görüntülerle paylaştı. Hava savunma sistemlerinin olası bir ABD saldırısına karşı aktive edildiği düşünülüyor.

Benzer konular