“Küçük Venedik”te büyük kavga

Amerika kıtasına adını veren Amerigo Vespucci, aynı zamanda Venezuela’nın da isim babası olarak bilinir. 1499 yılında Alonso de Hojeda komutasında Güney Amerika kıyılarına çıkan İspanyol denizcilerin arasında Floransalı Amerigo Vespucci de bulunur. Çıktıkları sahil o kadar güzeldir ki bölgeye Venezuela adını verir. Venezuela, “Küçük Venedik” mânâsına gelen İspanyolca bir kelime. İspanya tarafından sömürülen bölge İmparator Şarlken’in borcuna mukabil 1528 yılından 1546’ya değin küçük Alman şehri Augsburg’un elinde kalır. Almanca tarih kayıtlarında o zamanki adı “Küçük Venedik” anlamına gelen “Klein Venedig” olarak görülür.

Toy delikanlı hamlesine karşı Rus askeri

“Küçük Venedik” son günlerde büyük bir kavganın tam orta yerinde duruyor. Dünyanın bilinen en büyük petrol rezervlerine sahip ülke, altın gibi değerli madenlerin bolluğuyla ayrıca dikkat çekiyor. Coğrafi olarak ABD’nin tam karşı sahilinde yer alması durumu daha da kritik bir hale getiriyor. Soğuk savaş yıllarının meşhur “Küba krizi”ne benzer bir manzarayla karşı karşıyayız. ABD Başkanı Trump tarafından meşru hükümeti devre dışı bırakma amacıyla atanan sömürge valisi kıvamındaki toy delikanlı Guaido hamlesine Rusya’nın asker karşılığı geldi ve “Küçük Venedik”te sular iyice ısındı.

Trump Rusya’ya asker çekme çağrısında bulundu, gerekirse “tüm seçeneklerin masada olduğunu” söylemeyi ihmal etmedi. Trump’ın restine Rusya’nın resti yetişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova “ABD birine bir yerden çıkma tavsiyesinde bulunmadan önce kendisi Suriye’den çekilsin” dedi. 100 kişiden oluşan Rus askeri ekibin iki ülke arasındaki normal ilişkilere uygun olduğunu ve kimseye tehdit teşkil etmediğini söyleyen Zakharova, ekibin “gerektiği sürece” ülkede kalacağını üzerine basarak vurguladı.

Guaido iyice zorda

Rus askerlerinin gelişini müteakiben Guaido liderliğindeki muhalif meclis toplanarak durumu “milli egemenliğe darbe” olarak nitelendirdi. Amerikan askerlerinin ülkeyi işgaline yeşil ışık yakan Guaido ve taraftarlarının “milli egemenlik” anlayışı demek ki Washington yakınlarında son buluyor.

Milli egemenliği Trump’ın iki dudağına endeksleyen Guaido, boyunu aşan işlere girişmenin bedelini ödemeye başladı bile. O artık kamu görevinden yasaklı bir isim. Devlet müfettişi Elvis Amoroso’nun yaptığı açıklamaya göre Guaido’nun açıkladığı şahsî mal varlığı yaptığı harcamalar ile orantılı değil. Guaido’nun yurt dışı ziyaretlerinin hangi malî kaynaklara dayandığını izah edemediğini söyleyen Amoroso, bu nedenle muhalefet liderinin 15 yıl süreyle kamuda görev almasına yasak getirildiğini televizyon ekranlarından duyurdu. Devlet başkanlığına soyunan toy delikanlının cebine kimin harçlık koyduğunu herhalde tahmin ediyorsunuzdur.

Maduro Müslüman olur mu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir gençlik söyleşisinde dile getirdiği sözler kamuoyunun dikkatini tekrar Maduro’nun üzerine çevirdi. Çavuşoğlu’nun Eylül ayında yaptığı ziyarette Maduro, “Ertuğrul dizisi gerçek İslamiyeti öğretiyor. Belki birgün bu dizi sayesinde ben de Müslüman olurum” demiş.

Atadan babadan Katolik, meşrep olarak Sosyalist düşünceye sahip olması elbette Maduro’nun Müslüman oluşuna engel değil. İslam’ın kapısı her zaman, herkes için sonuna dek açık. Fakat sorun bu değil. Bizimkilerle samimiyetini bildiğimiz Maduro’nun Putin ile de arası iyi durumda. Ona da acaba “Şu Ortodoksluk hiç fena görünmüyor. Belki birgün ben de Ortodoks olabilirim” demiş midir, bunu da akıldan çıkarmamak gerek.

Benzer konular