Yunus evlattan öteydi

Zeytindalı Harekatı devam ederken gelen her şehit haberiyle hem yüreklerimiz dağlanıyor hem de acıyla gururu bir arada yaşıyoruz. Son şehitlerimizden biri de Kilisli Yunus Emre Doğan oldu. Bülbül bölgesinde PKK ile girilen çatışmada şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Yunus Emre Doğan, Kilis’in Polateli ilçesine bağlı Karapınar Köyü’nde toprağa verildi. Gerçek Hayat Afrin Şehidi’nin ailesi ile konuştu. Baba Hanifi Doğan ve dayıları Ahmet ve Murat Yalçın Şehid Yunus’u anlattı. 2016 yılında uzman çavuşluk başvurusunda bulunan ve aynı yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapama başlayan Yunus Emre için Babası, “Yunus bize evlattan öteydi” diyor. 1993 yılında doğduğu köyde 8 Şubat günü toprağa verilen Yunus Emre Doğan, 4 çocuklu Doğan ailesinin en küçük çocuğuydu.

Can ciğer ilişkimiz vardı

Suriye sınırına 25 kilometre mesafedeki Karapınar köyünde konuştuğumuz şehidin babası Hanifi Doğan, “Bizim Yunus’la can ciğer ilişkimiz vardı. Yunus’um bambaşkaydı” sözleri ile duygularını anlattı. “Oğlum, sadece ailemiz değil, sülalemiz ve köyümüz için her şeyini verirdi. Şehadet ona çok yakıştı” dedi.

Herkesle iyi geçinen örnek bir kişilikti

Afrin şehidinin babası Hanifi Doğan, oğlu Yunus Emre’yi şu sözlerle anlattı: “Yunus, Kilis’te yatılı İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Sonra askere gitti geldi ve yeniden TSK’ya dönmek istediğini söyledi. Talebi kabul edildi ve Tunceli’de göreve başladı. Oradan El Bab’a geçti ve DEAŞ’a karşı savaştı. Sonra Zeytindalı Harekatı başladı ve Yunus Emre de kendi isteği ile Afrin’e PKK ile mücadele etmek için geldi.”

Kilis’in vurulmasına çok üzülüyordu

“Kilis’in harekatın başladığı ilk günlerden itibaren PKK terör örgütü tarafından vurulması onu çok üzüyordu. Oğlum hepimiz adına endişe ediyordu. Zaten vurulduğu yer Kilis’e atılan füzelerin ateşlendiği noktalardı. Yunus’um çok ince düşünceli bir çocuktu. Çok şükür son günlerde PKK füze ve roketleri Kilis’e düşmüyor. Milletinin huzuru ve geleceği için oğlum ve silah arkadaşları oralarda şehit düştü.”

Ne mutlu bana

“Ben 59 yaşındayım. İki oğlum ve bir kızım daha var. Yunus Emre bana şehit babası olma şerefi kazandırdı. Milletimiz var olsun. El Bab’ta şehid düşen arkadaşlarını hep kıskanırdı. Şimdi artık O da şehit arkadaşlarının yanında. El Bab şehitlerinin ailelerini arar onlarla ilgilenirdi. Şimdi de onun silah arkadaşları bizi yalnız bırakmıyor. Bölük komutanı ve bazı silah arkadaşları sürekli bizimle burada acımıza ortak oluyor.”

Bize büyük bir şeref bahşetti

Afrin Şehidi Yunus Emre Doğan’ı babası ile birlikte mezarı başında dayılarından da dinledik. Gaziantep’te yaşayan dayı Ahmet Yalçın, kendilerinin Türkmen bir aile olduğunu ve soylarının önemli bir kısmının da Suriye’de yaşadığını söyledi. Yunus’un şehadetinin bu yönü ile de çok önemli olduğunu belirten şehit dayısı, “Yunus Emre bize hiçbir gücün satın alamayacağı büyük bir şeref bahşetti” dedi.

Afrin sonrası evlenecekti

Yunus Emre’nin ortanca dayısı Murat ise “Yeğenim Kilis’ten yeni ev aldı. Afrin Harekatı sonrası evlenmek istiyordu, nasip olmadı’ diye konuştu. Yeğenim evini döşeyemeden şehit düştü” diyen Murat Yalçın yeğeninin çok özel bir kişilik olduğunu da özellikle belirtti.

Tam bir ana kuzusuydu

Murat Yalçın, sürekli telefonla konuştuğu yeğeni Yunus’un şehit olmaya hazır bir asker olduğunu fakat bir yandan da tam bir ana kuzusu olduğunu söyledi. Şehidin dayısı Yunus’un şehadeti sonrası annesi Hacer’in her anne gibi büyük acı yaşadığını ve şoka girdiğini ve acıdan en büyük payın da kız kardeşine düştüğünü vurguladı.

Ne geldiyse Elhamdülillah

Kilisli Şehit Yunus Emre Doğan’ın sosyal medya paylaşımlarına da annesine olan düşkünlüğü yansıyor. Yunus Emre Doğan, şehit olmadan önce yaptığı bir paylaşımda: “Sevgilisinden Ayrıldı Diye Üzülenlere İnat; ALLAH Bizi annemizden ayırmasın . . !” ifadelerine yer veriyor. Şehit Yunus’un ailesine verdiği değeri gösteren bir diğer paylaşımı ise: ‘Koydum sevinçlerimi önüme, baktım hepsi ailem’ başlığını taşıyor.

Şehid Yunus’un bir diğer dikkat çekici sosyal medya paylaşımı ise adeta kendi hayatı ve ölümünün özeti olma niteliği taşıyor: Şu hayatta vazgeçemediğim ve karşı koyamadığım iki şey var; “Allah’a olan inancım” ve “bana yazdığı kader”

Afrin-Bülbül bölgesinde ihanet şebekeleri tarafından şehit edilen Yunus’un son paylaşımı ise kendisi hakkında söylenen tüm güzellikleri doğrulayan, tevekkül, teslimiyet, iman ve vakar göstergesi sözler:

Arapçada Güzel Bir Söz Vardır;

”Mine’l Habibi İle’l Habibi Habib…”

”Sevgiliden Gelen Her Şey Sevgilidir…”

Ne Geldiyse ”ELHAMDÜLİLLAH” Ya RABB…

Benzer konular