Bir keçi ve bir meyve koronalı çıkmış…

Meşhur Reuters Haber Ajansı, 3 Mayıs günü bir haber yayınladı. Buna göre Tanzanya’da bir koyun, bir keçi, bir de tropikal bir meyve olan pawpaw’dan doku numunesi alınmış, üzerlerine çeşitli yaşlarda insanlara ait olduklarına dair etiketler yapıştırılarak test amacıyla laboratuvara gönderilmiş. Laboratuvardan gelen cevap şok edici. Test sonuçlarına göre koyun temiz çıkmış fakat keçi ve pawpaw numunesinde Kovid-19 tespit edilmiş…

Testi yapan laboratuvar çalışanları, doku örneklerinin insanlardan alındığını sanıyor, eldeki test kitleri de iki numunenin koronavirüse yakalandığını haber veriyor. Kötü bir şaka gibi…

“Bir şeyler dönüyor. Daha önce de söyledim. Gelen her yardımın halkımız için iyi olması mümkün değil. Bunu kabul edemeyiz” diyen Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli kızgın. Magufuli’nin söylediğine göre korona test kitleri dışarıdan ithal edilmiş. Ancak hangi ülkeden alındığı ifşa edilmiyor.

TESTİ BAŞKAN YAPTIRDI

Testleri yaptıran bizzat Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli. Başkan, Emniyet güçlerine emir vermiş; ülkeye dışardan gelen test kitlerinin güvenilirliğinden emin olmak istemiş. Netice tam bir hüsran. Ne laboratuvar uzmanları, ne de korona virüs test kitleri güvenilir çıkmış.

Bunun faturası elbette ödenmeli; laboratuvarın yöneticisi ile kalite güvenlik müdürü açığa alınmış ve derhal haklarında soruşturma başlatılmış. Asıl kabak ise ülkenin Tıbbi Depolama Sorumlusu’nun başına patlamış. Tıbbi malzeme ve ekipmanların hastanelere dağıtımını üstlenen şahıs işinden olmuş.

Testleri yaptıran Magufuli, bu arada mesajını vermeyi ihmal etmiyor. Bir hayvan ve bir meyvenin test sonuçlarında korona hastası olarak gözükmesinin büyük bir skandal olduğunu; aslında korona hastası olmayan bazı insanların da bu şekilde yanıltılmış olabileceğini söylüyor.

Devamı Gerçek Hayat’ın 1020.sayısında.

Benzer konular