Tutukla-bırak: Bir İyidil muamması

Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) davası olarak bilinen dosyadan hakkında dava açılan Metin İyidil, Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanıydı. FETÖ’nün işgal girişiminin ardından yargılandığı davada “ağırlaştırılmış müebbet hapse” mahkûm edilmişti.

Planlama ve atamaların başında olan İyidil, 2012’de korgeneral oldu. Önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ardından da Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanı olarak görev yaptı. İyidil hakkında, FETÖ’ye yakın olduğu yönünde MİT raporu düzenlendiği ifade edildi. İyidil de 2015’teki YAŞ’tan hemen önce, 13 Temmuz 2015’te emeklilik dilekçesi verdi. Ancak emekliye ayrılmayan İyidil, Ağustos 2015’teki YAŞ’ta Eğitim Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere Destek Komutanlığı’na atandı. Yürütülen soruşturmalar çerçevesinde darbe girişiminden hemen sonra tutuklandı ve 25 Haziran 2017’de TSK’den ihraç edildi.

YEĞENİNİN EVİNDE YAKALANDI

İstinaf mahkemesi, eski Korgeneral Metin İyidil’in tahliyesine karar vermişti. Ancak savcılığın itirazı ve kararın kesinleşmemesi üzerine yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Kaçmaya çalışırken yakalandığı tespit edildi. İyidil’in kız kardeşi Gülseren Özdemir, şu an TFF başkanı olan Nihat Özdemir’in ölen eşi. İyidil beraat kararının ardından birçok farklı adreste arandı, eniştesi Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, Nihat Özdemir’in oğlu yani yeğeni Batuhan Özdemir’in evinde yakalandı. İyidil’le birlikte Nihat Özdemir’in oğlu Batuhan, gelini Aslı Özdemir ve İyidil’in avukatı Abdullah Kaya gözaltına alındı. İyidil yeniden tutuklanırken diğer isimler serbest bırakıldı.

İKİNCİ ÖKSÜZ VAKASI OLABİLİRDİ

Darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz de 15 Temmuz gecesi, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Akıncı Üssü’nde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Öksüz 4 yıldır aranıyor. Metin İyidil’in de benzer bir şekilde beraat ettirilip hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılması yargı içindeki FETÖ’cü hâkim ve savcıların varlığını sorgulatıyor. HSK, İyidil’e beraat kararı veren Ankara 20. Ceza Dairesi Başkanı ve üyelerini görevden alarak farklı yerlerde görevlendirdi. Bundan sonraki süreçte ise Yargıtay, istinaf mahkemesinden çıkacak olan son kararı esas alarak İyidil hakkındaki temyiz istemini karara bağlayacak. Ancak bu sırada daha önce İyidil hakkında FETÖ’cü diyen eski bir askeri yargıcın bu kez de kefil olurcasına “Yanılmışım. FETÖ’cü değildir” mealinde beyanda bulunduğu iddia ediliyor. Bu da halk arasında FETÖ davalarını sulandırma eleştirilerine sebep oldu. Dava süreci hakkındaki gerçek, şimdilik bilinmiyor.

Benzer konular