Toplumun her kesimi Meclis yolunda

24 Haziran seçimlerine bir aydan az bir zaman kaldığı için siyasi partiler milletvekilliği listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. AK Parti, 24 Haziran’da resmen yürürlüğe girecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi öncesi bakanlar kurulunun büyük bölümünü milletvekili adayı olarak gösterdi.  22 bakan liste başında yerini alırken, birçok çevreden sürpriz isimler de listeye girdi. 

Türkiye 24 Haziran seçimlerinde hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimleri için sandığa giderken, siyasi partiler de milletvekilliği listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Bir aydan az bir zaman kaldığı seçimlerde meydanlar kadar vekil listeleri de heyecan uyandırdı. AK Parti, 24 Haziran’da resmen yürürlüğe girecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi öncesi bakanlar kurulunun büyük bölümünü milletvekili adayı olarak gösterdi.  22 bakan liste başında yerini alırken, sürpriz isimler de listeye girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’ye dönüşü sonrası başlattığı değişim 24 Haziran milletvekili listelerine de yansıdı. Seçimlere, “Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet ve Güçlü Türkiye” sloganıyla çıkan AK Parti’nin listesine yansıyan değişim ise özetle şöyle:

LİSTE DIŞI BAKANLAR

Yeni döneme ilişkin güçlü Meclis yapısını oluşturmayı hedefleyen AK Parti,  Kabineden Başbakan Binali Yıldırım, İzmir 1’inci sıradan aday gösterilirken 65’inci hükümetten 21 isim listede yer aldı. ADAY Mevcut bakanlardan listeye giremeyenler ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Maliye Bakanı Naci Ağbal.

EN GENÇ EN YAŞLI

Listesinde gençlere de yer veren AK Parti’nin en genç adayı 2000 doğumlu 18 yaşındaki Elif Nur Bayram oldu. Bayram  Kocaeli 11. sıradan aday gösterildi. En yaşlı aday ise 70 yaşındaki Mardin 4. sıradan Ahmet Munip Yıldızoğlu.

EN FAZLA HUKUKÇU

600 adayın içinde meslek grupları da yarıştı. 111 hukukçu vekil listeden gösterilirken, onu 64 mühendis, 21 doktor takip etti. Listede dikkat çeken diğer meslek grupları ise 15’i öğretmen, 3’ü sporcu ve gazeteci-yazar takip etti.  Listeye en fazla Mehmet ismi damga vurdu. Onu Mustafa, Recep, Numan, Osman, Ayşe, İbrahim, Fatma ve Murat takip etti.

BBP İSİMLERİ LİSTEDE

Cumhur ittifakına partisiyle katılamayan Büyük Birlik Partisi AK Parti listelerinden seçime girecek. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara 2. Bölge birinci sıradan aday gösterilirken, 18 BBP’li aday, AK Parti listesinden aday gösterildi.

MİLLİ SPORCULAR ADAY

AK Parti’nin listesinde milli sporcular da yer aldı. Bunlardan birisi milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Türkiye U21 Teknik Direktörü Albay Özalan ve Güreşçi Selçuk Çebi aday gösterildi. Sofuoğlu, Sakarya’dan 3. sırada aday gösterildi. Alpay Özalan ise İzmir 2. bölge 2. sıradan milletvekili adayı gösterildi. Eski milli güreşçi Selçuk Çebi de Trabzon, 6. sıradan AK Parti adayı oldu.

İKİNCİ KUŞAK SİYASETÇİLER

Listede dikkat çeken diğer isimler ise ünlü siyasetçilerin çocukları oldu. MHP kurulu genel başkanı merhum Alparslan Türkeş’in oğlu Yıldırım Tuğrul Türkeş, geçen seçimde olduğu gibi bu seçimde de Ankara 1. Bölgeden aday. Bir diğer isim ise eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç oldu. Ahmet Mücahit Arınç, İstanbul 3’üncü bölgeden milletvekili adayı olurken, listede 11’inci sırada yer aldı. 32 yaşındaki Mücahit Arınç, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümlerini bitirdi. Üniversite hayatı ve iş yaşamında çeşitli dernek ve kuruluşlarda faaliyet gösterdi. Çocukluğundan beri siyasetin içinde olduğu söylenen Mücahit Arınç, iki çocuk babası.

HERKES KENDİ MEMLEKETİNDEN

Göze çarpan bir diğer isim ise eski DYP Genel Başkanı ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu Zülfü Tolga Ağar oldu. Ağar, Elazığ’da 3. sıradan milletvekili adayı gösterildi. 1975 doğumlu olan Ağar, üniversite eğitimini ABD’de tamamladı. Türkiye’de çeşitli kuruluşlarda ürün müdürü ve dış pazarlama müdürlüğü görevi yaptı. Ticaret odası ve sivil toplumlarda görev alan Ağar, memleketinden siyasete atıldı. 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ezeli rakibi olarak bilinen ünlü siyasetçi Saadettin Bilgiç’in oğlu Süreyya Sadi Bilgiç de yine Isparta birinci sıradan aday gösterildi. Eski devlet bakanlarından, TBMM eski Başkanvekili Eyüp Cenap Gülpınar’ın oğlu Mehmet Kasım Gülpınar da Şanlıurfa ikinci sıradan listede yer aldı. Gülpınar’ın seçilmesi halinde üçüncü dönemi olacak.

BAŞKA KİMLER VAR

Avukatlık yaptığı dönemlerde başörtüsü nedeniyle duruşmalara giremeyen ve daha sonra da Türkiye’nin ilk başörtülü Başkan Yardımcısı olan Şeyma Döğücü, İstanbul 1. Bölgeden milletvekili adayı. Evli ve 3 çocuk annesi olan Şeyma Döğücü, İstanbul Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yaptı. Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından  Ayşe Böhürler, Cumhurbaşkanı danışmanlardan Alev Dedegil, Özlem Zengin, Gülşen Orhan da listeye konuldu. Devlet Demir Yolları eski Genel Müdürü Süleyman Karaman, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok listede yer alan isimlerden.

BAŞKANLAR YARDIMCILAR

AK Parti, listesinde belediye başkanlarından bazılarına da yer verdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı listede yer alan isimler. Bakan yardımcılarının da olduğu listede Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem seçilebilecek yerden aday gösterildi.

KADINLARIN SESİ

Her platformda kadın haklarını savunan KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, İstanbul’dan aday gösterildi. Geçtiğimiz yıl MKYK’ya giren üniversite öğrencisi Rümeysa Kadak, İstanbul üçüncü bölgeden listede yer aldı.

KARAKOÇ’UN OĞLU DA LİSTEDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında zaman zaman şiirlerini okuduğu şair Abdurrahim Karakoç’un oğlu Türk İslam Karakoç da AK Parti Kahramanmaraş 7. sıradan aday gösterildi. Karakoç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Karakoç, bir süre BBP Ankara İl Başkanlığı görevi yaptı.

KATİPLERİ ZORLAYACAK ADAYLAR

AK Parti’nin YSK’ya sunduğu listede bazı adayların isimleri dikkat çekiyor. Bu adayların seçilmesi halinde Meclis katip üyelerini de zor anlar bekliyor.  Kurtcan Çelebi, Fetani Battal, Derya Bakbak, Enes Kaşkaş, Türk İslam Karakoç, Zemzem Açanal, Rizgin Birlik gibi isimler bir çırpıda anlaşılmayan aday isimleri. Kimi adayların isimleri de listeleri uzunluğu ile doldurdu. Muhammed Ahmet Mahsun Melikoğlu, Müşerref Pervin Tuba Durgut, Fatih Reya Yavuzer Kam gibi isimler de zorlayıcı isimlerden.

MECLİS ŞANSI ARAYAN VEKİLLER

AK Parti vefa örneğini listeye de yansıttı. 22.23.24 ve 25. Dönemlerde vekillik yapan isimleri de listeye koydu. Bu isimlerin birçoğu memleketlerinden ilk sıralarda yer aldı. Eski Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, eski Isparta Milletvekili Recep Özel, eski Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, eski Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, eski Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, eski Van Milletvekili Gülşen Orhan isimlerinin yanı sıra Ekrem Çelebi, Ziver Özdemir, Fetani Battal, Feyzi Berdibek, Derya Bakbak yeniden Meclis şansı arayan isimler oldu.

BAŞKANLAR ONLARLA YARIŞACAK

İzmir 1. Bölge 1. Sırada olan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, CHP’den Ahmet Tuncay Özkan, İYİ Parti’den Müsavat Dervişoğlu ve Saadet Partisi’nden Zekeriya Hazırbulan ile yarışacak. MHP lideri Devlet Bahçeli, seçim bölgesi Osmaniye’de ise CHP’den Baha Ünlü, İYİ Parti’den Mehmet Temel ve Saadet Partisi’nden İslam Korkmaz ile karşı karşıya gelecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise aday olduğu İzmir 2. Bölge 1. Sırada AK Parti’den Hamza Dağ, MHP’den Tamer Osmanağaoğlu, İYİ Parti’den Aytun Çıray ve Saadet Partisi’nden Şerafettin Kılıç ile mücadele edecek. AK Parti listelerinden aday gösterilen BBP partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, aday gösterildiği Ankara 2. Bölge 1. Sırada, CHP’den Murat Emir, İYİ Parti’den Şenol Bal ve Saadet Partisi’nden İlyas Tongüç ile karşı karşıya gelecek.

MYK ÜYELERİ LİSTE BAŞI

Listelerde AK Parti’nin 5 grup başkanvekili ve MYK üyeleri milletvekili listesinde birinci ve ikinci sıralarda yer aldı. 2014 yılında Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsü’nde AK Parti standında uğradığı saldırı sonucu yüzünden ağır yaralanan Dilara Tabak, AK Parti Ankara 3. Bölge Milletvekili adayı oldu. Tabak, üniversitede AK Parti standında görevliyken soda şişesiyle saldırıya uğramıştı.

AĞIR TOPLAR YOK

Uzun yıllardır AK Parti’de siyaset yapan Burhan Kuzu, Faruk Çelik, Nureddin Nebati, Feyzullah Kıyıklık, Veysi Kaynak, Haluk İpek, Zeyid Aslan, Metin Külünk listede yer almayan isimlerden bazıları. AK Parti listelerinden aday adaylığını açıklayıp da listeye giremeyen ünlü isimler de var. Eski futbolcu Tanju Çolak’la şarkıcı İbrahim Tatlıses listeye giremeyenler arasında.

Benzer konular