Terör finanse edilirken devletin eli armut toplamaz

19 Ağustos sabahı İçişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediyelerine PKK terör örgütünü finanse etmekten dolayı kayyum atandı. Güneydoğu’da yer alan ve toplam nüfusları 5 milyonu bulan bu 3 şehir artık eli kanlı terör örgütü PKK’yı finanse edemeyecek.

Geçtiğimiz yıllarda İçişleri Bakanlığının müdahalesiyle terör örgütü PKK’ya yakınlığı ile bilinen HDP’li belediyelere kayyum atanmıştı. Kayyum atama nedeni olarak belediye başkanlarının, meclis üyelerinin PKK terör örgütü ile yakın ilişkisi gösterilmişti. Bu yakın ilişkilerin yanı sıra bütçe anlamında en güçlü belediyelerden olan bu üç şehrin doğrudan PKK’yı finanse ettiği ortaya çıkmıştı. KCK ve PKK’ya yakın kuruluşların kayyum kararı sonrası eylem planları, bu belediyeler ile terör örgütlerinin bağlantısını yeniden ortaya koydu.

Kayyum kararı sonrası İçişleri Bakanlığı’nın medya kuruluşları ile paylaştığı belgeler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vergilerinin, HDP’li belediyeler tarafından terörü finanse etmekte kullanıldığını kanıtlıyor.

VAN

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın terör propagandası yapmak suçundan ağır ceza mahkemesi devam ediyor. Hakkında toplam 9 soruşturma var. Eli kanlı terör örgütü PKK üyelerinin cenaze törenlerine de katılan Bedia Özgökçe Ertan’ın örgütün yöneticileriyle yakın ilişkileri bulunduğu biliniyor.

Bedia Özgökçe Ertan’ın 2016 yılında Van’da eylem hazırlığındaki 3 bombalı teröristin lojistiğini Van Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı. Ertan, polislerin lojistiği sağlayan PKK’lı belediye çalışanını etkisiz hale getirmesi sonucunda bu teröristin cenazesine katılmıştı.

31 Mart sonrası göreve gelen Ertan, belediyedeki tüm şehit yakınlarını işten çıkarttı. İşten çıkaramadığı şehit yakınlarının iş yerlerini değiştirerek mobbing uygulayan Ertan, PKK’lı teröristlerin yakınlarını belediyede işe aldı.

MARDİN

HDP’nin önde gelen isimlerinden olan Ahmet Türk, 31 Mart’ta Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildikten sonra belediyede birçok hukuksuzluğa imza attı. Terör örgütü üyesi olmaktan dolayı yargılanması devam eden Ahmet Türk’ün terör propagandası suçundan bir diğer mahkemesi soruşturma aşamasında.

1999 yılında Bagok Dağında güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilen 20 terörist için belediye bütçesini kullanarak anıt mezar yaptıran Türk, Mardin’de terörist mezarlığı kurdu.

Yine Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı 5 aylık süre içerisinde terör zanlısı Cabbar Leygara’yı belediyenin en önemli şirketlerinden 2 bin kişinin çalıştığı Mardin Kent A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atadı.

Van Büyükşehir Belediyesindeki gibi şehit yakınlarını işten çıkarıp, kalanlara mobbing uygulayan Ahmet Türk, daha önce kamudan terör suçları nedeniyle ihraç edilen ve PKK’lı terörist Ali Ete’nin kardeşi olan kişiyi danışmanı olarak işe aldı.

Belediye’de göreve başladığı ilk gün belediyenin internet sitesinden Türk bayrağını kaldıran Ahmet Türk, makam odasında da düzenlemelere giderek Türk bayrağını görünmeyecek biçimde yeniden konumlandırdı.

DİYARBAKIR

HDP’li bütün belediyelerde olduğu gibi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da terör örgütüne üye olmak suçundan 7 ayrı davada yargılanması devam ediyor. Öldürülen teröristler için basın açıklamasına katılan, polis katili PKK’lı teröristlerin cenazesinde en ön safta yer alan Belediye Başkanı Ahmet Selçuk Mızraklı, terör suçları nedeniyle uzaklaştırılan işçilerin hepsini işe geri aldı. Bununla yetinmeyen Mızraklı, terör suçlarından ihraç edilenleri ise gayri resmi biçimde belediyede çalıştırdı.

Diyarbakır’da daha önce sahabe İyaz Bin Ganem’in ismini taşıyan caddeye terörist Dr. İlhan Diken’in ismini veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, inşa halinde olan 4 cami inşaatını durdurup belediye tarafından yıkarak halkı tahrik etmek istedi.

5 MİLYON İNSAN TERÖRDEN ARINACAK

Kayyum kararından sonra “Hukukun ve demokrasinin en temel görevi, Milletin vermiş olduğu temiz oyları teröre istismar ettirmemektir. Bizim devlet olarak da temel görevimiz budur.” ifadelerini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasının ‘yasal ve hukuki’ bir işlem olduğunu ifade ederek “Demokrasiyi Truva Atı olarak kullananlara müsaade etmeyeceğiz” dedi. Kayyum kararı ile Van, Mardin ve Diyarbakır’da yaşayan yaklaşık 5 milyon kişinin daha iyi ve etkin hizmet alması bekleniyor.

MUHALEFET ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

İçişleri Bakanlığının kayyum kararı sonrası açıklamalarda bulunan muhalefet partileri, bu belediyelerin terörü finanse ettiğini bilmelerine rağmen kayyum kararına ‘hukuksuz’ yakıştırması yaptı. CHP’li Kılıçdaroğlu, “Bu yapılan demokrasiyle bağdaşmıyor. Darbe ruhuyla yapılmış bir adım” ifadelerini kullandı.

Kendilerini ‘milliyetçi’ olarak tanımladığını söyleyen muhalefet ortağı İyi Parti, HDP’li başkanların görevden alınmasıyla ilgili ancak 3 gün sonra açıklama yapabildi. İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu tarafından yapılan açıklamada, yerel seçimde iş birliği yaptıkları HDP’nin tepkisini çekecek ifadelere yer verildi. Meral Akşener ise sessizliğini koruyor.

MADDE MADDE İSNAT EDİLEN SUÇLAR

Terörü finanse etmek
Terör suçu nedeniyle işten çıkarılanları geri almak
Terör örgütü mensuplarını işe almak
Şehit yakınlarını işten çıkarmak
Şehid ailelerine mobing
PKK’ya lojistik sağlamak
Terör örgütüne araç tahsisi
Terörist cenazesine tören düzenlemek
Teröristlere anıt mezar yapmak
Hukuka aykırı seçilmemiş kişileri eş başkan yapmak
Cami inşaatlarını yıkarak halkı tahrik etmek
Evraklardan devletin adını çıkarmak
Teröristi genel müdür yapmak
Binalardan ve web sitelerinden Türk bayrağını kaldırmak
Sahabe İyaz Bin Ganem’in ismini kaldırıp teröristin adını caddeye vermek
Haklarındaki terör soruşturmaları

Benzer konular